avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Activitate danutsim

Activitate danutsim

Răspuns la discuția executare silita
Ca sa facut o executare si nu este normal o alta executare la aceiasi speta
Buna ziua.Va rog sa ma ajuta-ti. Am o societate care a pierdut un proces pentru plata chiriei.Societatea care a castigat a trecut la executare silita dar a facut si apel.Sa facut executarea dar ulterior la apel a catigat o suma mult mai mare reprezentand dobanzi de intarziere.Acum au apelat la un alt executor si vrea sa recupereze si suma castigata la apel. Este posibil sa se faca executare de doua ori pentru aceiasi speta?Mentionez ca prima suma care deja sa executat este de 100 000 lei iar a douade 2 000 000 lei.Am facut contestatie la a doua executare. Am sanse?
Discuție insolventa
Buna ziua.Am fost plecat in strainatate la munca.In Romania am avut o firma caruia un creditor ia cerut insolventa.Am facut cand am plecat din tara o imputernicire unei rude.Corespondenta de insolventa a fost primita la sediul firmei care de fapt este apartamentul mamei mele in varsta de peste 70 ani.desi cel caruia i-am lasat imputernicire se putea duce cu dovezi ca nu era reala datoria pt care sa cerut insolventa acesta nu a fost contactat.Acum sa vandut o masina a firmei care a fost luata din parcare cu o masina de tractat fara sa fie nimeni anuntat si mi se atrage raspunderea pentru o suma mare. Mi se spune ca nu se mai poate face nimic deoarece au trecut termenele legale..Au trecut 2 ani de la intrarea in insolventa. Mama nu a putut sa ma anunte nimic. Am dovezi ca datoria nu era reala..Se mai poate face ceva. Multumesc
Discuție insolventa
Buna ziua.Am fost plecat in strainatate la munca.In Romania am avut o firma caruia un creditor ia cerut insolventa.Am facut cand am plecat din tara o imputernicire unei rude.Corespondenta de insolventa a fost primita la sediul firmei care de fapt este apartamentul mamei mele in varsta de peste 70 ani.desi cel caruia i-am lasat imputernicire se putea duce cu dovezi ca nu era reala datoria pt care sa cerut insolventa acesta nu a fost contactat.Acum sa vandut o masina a firmei care a fost luata din parcare cu o masina de tractat fara sa fie nimeni anuntat si mi se atrage raspunderea pentru o suma mare. Mi se spune ca nu se mai poate face nimic deoarece au trecut termenele legale..Au trecut 2 ani de la intrarea in insolventa. Mama nu a putut sa ma anunte nimic. Am dovezi ca datoria nu era reala..Se mai poate face ceva. Multumesc
scuze pt intarziere.-Administratorul judiciar.
Buna ziua.O ruda mi-a incredintat masina care apartine firmei acesteia.Respectiva ruda a plecat in strainatate.Intre timp firma a intrat in insolventa.Lichidatorul firmei a venit cu o masina de tractare si a ridicat autoturismul fara sa fiu anuntat desi aveam anumite bunuri si acte in acesta.Este normal, fara o hotarare judecatoreasca sau efectiv este un furt? Cum mai pot recupera bunurile mele?


BUNA ZIUA. Firma cumnatei mele a intrat in insolventa fara ca ea sa stie.Era plecata in strainatate la munca in momentul cand un individ a cerut insolventa.Corespondenta s-a trimis acasa la mama ei unde era sediul firmei.Aceasta in varsta fiind nu a stiut ce sa faca cu documentele.Pe scurt firma nu avea decat un autoturism ca avere .Acesta mi-a fost incredintat mie in grije inainte de plecarea din tara.Lichidatorul firmei a venit si a ridicat masina din fata blocului meu fara sa ma anunte cu toate ca avea nr de tel al meu.Mentionez ca aveam anumite bunuri personale si acte in masina.Lichidatorul a duso intrun depozit al unei cunostinte a sa si dupa 1 an a vanduto cu un pret de 5 ori mai mic decat pretul pietei.Avea acesta dreptul sa ia masina fara hotarare judecatoreasca din fata blocului?.Cum mai pot recupera bunurile? MULTUMESC!
BUNA ZIUA. Firma cumnatei mele a intrat in insolventa fara ca ea sa stie.Era plecata in strainatate la munca in momentul cand un individ a cerut insolventa.Corespondenta s-a trimis acasa la mama ei unde era sediul firmei.Aceasta in varsta fiind nu a stiut ce sa faca cu documentele.Pe scurt firma nu avea decat un autoturism ca avere .Acesta mi-a fost incredintat mie in grije inainte de plecarea din tara.Lichidatorul firmei a venit si a ridicat masina din fata blocului meu fara sa ma anunte cu toate ca avea nr de tel al meu.Mentionez ca aveam anumite bunuri personale si acte in masina.Lichidatorul a duso intrun depozit al unei cunostinte a sa si dupa 1 an a vanduto cu un pret de 5 ori mai mic decat pretul pietei.Avea acesta dreptul sa ia masina fara hotarare judecatoreasca din fata blocului?.Cum mai pot recupera bunurile? MULTUMESC!
Buna ziua.Sunt actionar intr-un SRL In anul 2014 m-am asociat cu un prieten pentru inceperea unei afaceri.A fost numit administrator fiul sau.Nu am fost implicat deloc in firma dar aceasta a inregistrat datorii si acum cel la care s-au facut datorii vrea sa ceara insolventa firmei.Ca simplu asociat, sau actinar am vreo raspundere? Datoria este de 20 000 euro, administratorul nu are avere pe numele sau. Se poate ajunge la vreo executare fata de mine (averea mea)
Răspuns la discuția insolventa, atragerea raspunderii
Am facut asa ceva dar judecatorul........Lichidatorul a fost la nunta fetei judecatorului unde a dat un dar (Spaga) foarte mare si de atunci reuseste sa manipuleze judecatorul cu diferite minciuni.De 2 ani sunt chinuit cu aceste lucruri, intre timp lichidatorul a continuat cu faptele penale.Firma a intrat in insolventa conform legii din 2006 nu 2014