avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate earlysunset

Activitate earlysunset

Discuție Reziliere PFA
Buna ziua!
Urmeaza sa imi reziliez PFA-ul si as dori sa stiu daca trebuie sa trec si pe la Casa de Asigurari de Sanatate pentru a anunta, sau e suficient la Registrul Comertului si la Finante.
Multumesc
Răspuns la discuția Sediu social PFA
Va multumesc!
Buna ziua!
Doresc sa imi reziliez PFA-ul, pe motiv ca imi aduce venituri foarte mici si nu doresc sa platesc acel impozit urias pe locuinta odata cu adoptarea noului Cod Fiscal.
Intrebarea mea este, daca reziliez PFA-ul (la Reg.Com.+ANAF) sediul social (care este si locuinta mea de domiciliu) isi recapata automat calitatea de locuinta (spatiu rezidential) sau mai trebuie depuse si alte declaratii?
Va multumesc mult!
Multumesc mult pentru raspuns! Am fost astazi la Casa de Sanatate cu chitanta primita de la ANAF, m-au inregistrat si mi-au spus ca imi va veni prin posta de la ANAF decizia de plata suplimentara, " mai incolo " asa cum mi-ati spus si dvs.
Buna ziua,

Detin un PFA de anul trecut si am platit toate contributiile din deciziile de impunere de pana acum (impozit pe venit si 5,5% din venit CASS). Venitul estimat (si cel realizat) este de 300 lei pe luna. Nu sunt angajata in alta parte.
Stiu ca in Codul Fiscal se precizeaza ca baza lunara de calcul a contributiei nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia
Ca urmare nu sunt asigurata la sanatate (nici nu doresc).
Vreau sa stiu daca este ok sa platesc doar acei 5,5% din decizia de impunere de la ANAF?
Buna ziua!
Am o nelamurire legata de inscrierea aportului in numerar in RJIP (de la 1.03.2015). Daca eu, ca persoana fizica(din buzunarul meu) am achitat impozitul pe venitul PFA, mai trebuie sa trec in RJIP suma de 74 lei (din declaratia de impunere pe trim I din 2015) ca aport in numerar si abia apoi sa inregistrez aceasta suma ca si cheltuiala? Sau pur si simplu inregistrez doar cheltuiala de 74 lei in RJIP la "Plati in numerar".
Discuție Declaratia 392B
Am vrut sa depun astazi la Finante D 392B (PFA-sistem real, neinregistrat in scopuri de TVA) si mi s-a spus ca pot depune declaratia doar intre 1-28 feb. Totul ok pana aici, insa cand i-am aratat doamnei declaratia (cea luata de pe site-ul ANAF) mi-a spus ca nu e buna si ca imi trebuie o declaratie cu cod de bare.

Daca ma puteti ajuta cu un link unde pot completa aceasta declaratie "cu cod de bare", mi-ati fi de mare ajutor! Eu am cautat pe site-ul ANAF si nu am gasit.

I-am mai pus doamnei respective o intrebare, si anume daca mai trebuie depusa declaratia daca CA=0 pe anul 2014, insa nu a stiut sa imi raspunda. Din cate am citit eu, in 2014 nu a trebuit depusa D392B cu CA=0, insa pe anul 2015 nu stiu daca s-a modificat legislatia in aceasta privinta. Poate ma ajutati dvs.

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Completare Registru Inventar
Sa trec in Registrul Inventar doar ce cumpar pe PFA.
Intre timp m-am mai documentat si CRED ca in Registrul Inventar 14-1-2/a trebuie sa trec mijloacele fixe si obiectele de inventar achizitionate de PFA, iar in Registrul Inventar 14-1-2 trebuie sa inscriu, la sfarsitul exercitiului financiar toate elementale de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii.
Si totusi, nu am inteles daca acel laptop (care este al meu, cumparat pe persoana fizica acum 3 ani) se inscrie in vreunul din cele doua modele de Registru Inventar, sau doar intr-o lista de inventariere.
Răspuns la discuția Completare Registru Inventar
Asa m-am gandit si eu, insa conform OMFP 2861/2009 si PFA trebuie sa efectueze inventarierea elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii. Ar insemna ca trebuie sa trec inclusiv cheltuielile de constituire (ca imobilizare necorporala), domeniul de internet, disponibilitatile din contul bancar (la sfarsitul anului), rezultatul exercitiului (profit sau pierdere), eventuale creante si datorii etc.
Este corect sa trec doar ce cumpar cu factura (mijloace fixe si obiecte de inventar) pe PFA?
Mentionez ca am achizitionat ambele modele de Reg.Inventar: 14-1-2/a si 14-1-2 A4. Am fost cu ambele la ANAF pentru inregistrare si mi s-a spus ca am nevoie de modelul 14-1-2 (cel cu 6 coloane) pentru PFA. Nu intocmesc balanta la sf.anului si nu lucrez cu solduri contabile pt. conta.in partida simpla.
Răspuns la discuția Completare Registru Inventar
Am citit ceea ce mi-ati recomandat, dar tot nu m-am lamurit...Laptopul personal, pe care il folosesc si ca PFA (am facut si un contract de comodat) se trece in Reg.Inventar? Sau doar intr-o lista de inventariere? Un contabil mi-a spus ca se trec in RI doar bunurile achizitionate pe PFA si nu si cele luate doar in folosinta, insa un alt contabil mi-a spus sa trec acest laptop intr-o lista de inventariere. As dori sa stiu si parerea dvs...