avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1952 soluții astăzi
Forum Activitate Florin1968

Activitate Florin1968

Buna ziua, am 54 de ani, sunt angajat la o flota de ride sharing. In urma unor probleme de sanatate mi-au fost montate 3 stenturi la inima. Ma pot pensiona anticipat in aceste conditii? Multumesc.
Buna ziua, in aprilie 2021 am facut un antecontract cu termen 3 luni pentru vanzarea unui teren cu avans de 2000 euro. Inainte cu cateva zile de expirarea termenului cumparatorul m-a anuntat ca nu mai cumpara terenul asumandu-si pierderea avansului. Dupa alte doua luni am gasit un alt cumparator insa in extrasul de carte funciara apare notificarea existentei antecontractului. Cum pot rezolva aceasta situatie in conditiile in care persoana cu care am facut antecontractul si care a executat notificarea nu imi mai raspunde la telefon? Multumesc.
Buna ziua, in aprilie 2021 am facut un antecontract cu termen 3 luni pentru vanzarea unui teren cu avans de 2000 euro. Inainte cu cateva zile de expirarea termenului cumparatorul m-a anuntat ca nu mai cumpara terenul asumandu-si pierderea avansului. Dupa alte doua luni am gasit un alt cumparator insa in extrasul de carte funciara apare notificarea existentei antecontractului. Cum pot rezolva aceasta situatie in conditiile in care persoana cu care am facut antecontractul si care a executat notificarea nu imi mai raspunde la telefon? Multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu cand demareaza inscrierea proiectelor pentru anul 2020. Multumesc.
Discuție Adeverinta ANAF
Buna ziua, am nevoie de o adeverinta de la ANAF din care sa rezulte situatia datoriilor catre stat din perioada anilor 1991 - 1993, oare pot abtine asa ceva?
Buna ziua, intentionez sa cumpar niste piese auto din China si as vrea sa stiu ce taxe ar fi de achitat pentru marfuri provenite din aceasta tara. Multumesc.
Buna ziua, am primit in data de 16.05.2017 o instiintare privind masura popririi pentru o amenda din 2011pe care am platit-o si pentru care am chitanta, mai putin pentru despagubirea in valoare de 28 euro.
In respectiva instiintare sunt anuntat ca trebuie sa platesc amenda (deja platita), despagubirea, precum si suma de 488 lei reprezentand cheltuieli de executare silita ordonata de instanta intr-o sedinta de judecata din 2014 despre care nu am fost informat in nici un fel.
Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la modul in care as putea contesta aceasta?
Cu multumiri,
Florin Stan
Buna seara, in vreau sa infiintez un srl cu profil dezmembrari auto si comercializare piese din dezmembrari si as vrea sa stiu ce avize de functionare imi trebuiesc. Va multumesc.
Buna ziua, am si eu o intrebare: as vrea sa stiu daca odata cu posibilitatea de recuperare a taxei auto de prima inmatriculare, se poate recupera si taxa vamala pentru un autoturism platita in anul 2006, data la care aceasta din urma era in vigoare.
Răspuns la discuția Malpraxis?
Multumesc!