avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletadamian

Activitate nicoletadamian

Discuție alee trecere
buna ziua pe o alee de trecere unde sunt 3 coprorpietari cu cote de 1/3 fiecare ,aceasta realizanduse in urma unui proces judiciar ,aleea de trecere serveste ca fiecare proprietar sa putem ajunge la imobile .fiecare ne-am granituit avand fiecare poarta lui .intrebarea mea este daca unul din coproprietari doreste sa puna poarta la alee de trecere dinspre strada are voie ?
buna ziua va rog sa ma ajutati ,un imobil a fost lotizat in 3 , apa potabila cu recipientul unde se citeste apa este pe primul lot ,acum proprietara la care i-a revenit conducta de apa si-a inchis lotul ei noi ceilanti ramanand fara apa potabila este normal ?.Pe aleea de trecere suntem toti 3 copropietari daca aceasta persoana de rea credinta nu vrea sa isi dea acordul ca eu sa ma racordez la un alt bransament de apa si canalizare din strada ce pot face .nu cred ca este normal ca din cauza unei persoane sa nu te poti folosii acum nici de apa potabila care este deja si nici sa ai posibilitate sa te bransezi de la starada deoarece pe aleea de trecere sunt coproprietari si trebuie acordul lor .multumesc
Sunt posesoarea unui imobil ,acesta fiind pe terenul infundat ,intrarea in imobil facandu-se prin alee de trecere,numai ca aceasta alee este ocupata de o alta persoana printr-o magazie ,si nu doreste sa si-o demoleze desii este mentionat in acte (printr-o hotarare judecatoareasca definiva dezafectarea ei de acolo pentru formarea aleei de trecere).din acest modiv eu nu pot intra in casa deoarece aceasta persoana nu ma lasa pana la solutionarea problemei nici macar sa intru in imobilul meu trecand prin curtea ei ,am apelat la politie si nu au facut nimic m-au pus sa fac doar o plangere care v-a dura cine stie cat timp,ce pot face ? eu cu casa eu fara casa deoarece nu ma pot folosi de ea .multumesc #-o
revin cu intrebarea daca pe o alee de trecere exista o magazie fara forme legale care impedeste trecerea la imobilul infundat ,executorul in urma unei hotarari definitive unde se si specifica demolarea ei o poate face ? mentionez ca ceea care ar trebui s-o demoleze nu doreste de buna voie #-o
gasiti un executor bun ,eu am pierdut casa in 6 luni ,cel la care am avut de dat sulta la a doua licitatie a preluat imobilul in numele creantei ,binenteles cu acordul meu .
si eu am fost cam in aceeasi situatie ca si dumneavoastra numai ca trebuie sa inarmatii cu rabdare nu este chiar asa usor.executorul va pune in aplicare titlul executoriu dupa care vor urma licitatiile ,dumneavoastra ca si creditor nu puteti adjudeca imobilul la mai putin de 75% din valoare se va face reevaluarea imobilului de un expert ,dupa vorbitii deja cu executorul ca vreti sa adjudecatii imobilul in numele creantei ,dupa care mai sunt alte etape de trecut .ultima fiind punerea in posesie, daca nu vor sa elibereze de buna voie dureaza sau daca executorurl bate pasul pe loc trebuie sa asteptatii ,eu am 3 luni de cand am achitat toata suma si inca nu am intrat in posesia imobilului .mult succes.
Răspuns la discuția Licitatie-punere in posesie
deci dupa ce am depus si ultima suma de bani pe 7 august am fost am dus chitanta sa vada s-a facut copie si dupa ultima chitanta, atunci executorul mi-a spus ca depune actele la intabulare dar eu nu am semnat nici un act de adjudecare ,la un moment dat el personal mi-a spus sa revin cu telefon ca sa imi spuna data punerii in posesie si a facut calculul in felul urmator :15 septembrie si a zis pe 24 septembrie este punerea in posesie deoarece dupa spusele lui pe 14 august ar fi iesit intabularea dar trebuia sa treaca termenul acela de 30 de zile ptr o eventuala contestatie nu a facut nimeni contestatie in acest timp . numai ca din surse sigure el nici macar nu a trimis citatie la debitor ptr evacuare,nu stiu nici sigur daca intradevar a depus actele la intabulare ,m-a anuntat mai demult ca eu trebuie sa platesc cei 2% la financiar ,dar exact cum am spus eu nu am decat chitantele precum ca am achitat suma de banii ,nimic mai mult .si am semnat doar un proces verbal in ziua licitatiei pe care il are executorul .
Răspuns la discuția Licitatie-punere in posesie
am achitat cei 10% la licitatie am fost singurul licitator,inaintea celor 30 de zile am depus si restul banilor ,intre timp domnul executor a spus ca a depus actele la intabulare (asa spune el) .ca sa fiu mai explicita pe 8 iulie licitatia ,pe 7 august ultimii banii ptr licitatie ,si de atunci nimic altceva ,deasta intreb cat dureaza pana la punerea in posesie? multumesc mentionez ca nu am nici un act de adjudecare ,executorul spunandu-mi ca a trimis el actele la intabulare ca face el tot , eu am doar cele doua chitante cu care am achitat bani la cec.

[ nu mai scrieti cu majuscule !]
buna ziua de la data licitatiei cand ai castigat licitatia cat dureaza sau mai bine zis care sunt etapele pana la punerea in posesie al imobilului ?.eu am participat la licitatie pe 8 iulie si nici pana acum nu am fost pus in posesia imobilului .multumesc
Răspuns la discuția Adjudecare imobil NCPC
multumesc mult ptr raspuns ,tin sa mentionez ca din cauza celor 2 proprietari nu s-a facut aceea alee.deoarece una dintr-e ele are o anexa pe acel drum fara forme legale (mentionez ca eu detin si 1/3 din aceea alee)