avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate ccclyon

Activitate ccclyon

Am infiintat un ONG(Club de pescuit). Presedintele care era si contabil sa retras. As vrea sa fac niste cursuri de contabilitate, pentru a nu renunta la ONG dar nu am nici un fel de cunostinte financiare sau de alta natura pentru a sti ce implica acest lucru.

Intrebarea este: Cursurile de contabilitate primară şi financiară care sunt facute de Camerele de Comert( sau orice alta firma specializata) si sunt acreditate de Autoritatea Naţională pentru Calificări sunt suficiente pentru a tine contabilitatea si a depune actele la ANAF sau trebuie ceva mai mult. Orice alt sfat este bine venit.

Multumesc.
In anul 2010, 10 memri fondatori am infiintat un ONG(Club de pescuit). Presedintele vrea sa se retraga si sa renunte la functie, inclusiv la sediul ONG-ului (este la el in apartament). Niciunul din membri nu doreste sa ia functia de presedinte. As vrea eu, pentru a nu renunta la ONG dar nu am nici un fel de cunostinte financiare sau de alta natura pentru a sti ce implica acest lucru.

Intrebarea este: Spuneti-mi ce ar trebui sa studiez pentru a nu intra in belele (nu as vrea sa am de a face cu legea - in sensul rau al cuvantului). Orice alt sfat este binevenit.

Multumesc.
In anul 2010, 10 memri fondatori am infiintat un ONG(Club de pescuit). Acum din cei 10 mai suntem activi doar 4 si nu putem lua hotarari fara 50% +1 din membri. Cei 6 care sunt inactivi vor sa se retraga din club. Pentru a face totul legal trebuie sa facem acte din nou la judecatorie ceea ce ar costa cam 1000 lei. Am vrea sa facem o hartie de mana semnata de toti cei 10 membri fondatori si stampilata prin care sa se mentioneze ca cei 6 membri inactivi se retrag de buna voie si nu mai au nici o pretentie pentru a putea merge cu clubul mai departe.

Intrebarea este: Se poate asa ceva din punct de vedere juridic sau acea hartie nu are nici o valoare?, sau trebuie neaparat facut acte la judecatorie.

Multumesc.
Răspuns la discuția Agresiune intre politisti
Ma gandeam ca fapta poate fi incadrata la ultraj, deoarece eu eram in timpul serviciului (misiune). Si colegul era in timpul serviciului.
Răspuns la discuția Agresiune intre politisti
Agrersiunea a avut loc la locul de munca si nu exista sistem de supraveghere. Nu am semne de lovituri ci doar un cucui in cap dar nu este grav. Ma gandesc doar ca acei colegi, aflati sub juramant la tribunal, vor spune adevarul
Buna ziua.

Va relatez pe scurt intamplarea.
Am fost agresat de catre un coleg si el politist. Voi depune o plangere pe linie de munca impotriva colegului. Am trei martori care au fost prezenti la faptele intamplate, dar nu vor sa spuna adevarul de frica sefilor, care ii tin partea colegului care m-a agresat. Vreau sa merg mai departe cu cazul si sa il dau in judecata deoarece nu agreez astfel, de compartament mai ales in institutia in care lucrez, iar atmosfera conflictuala pe care o genereaza colegul imi creaza o stare de discomfort.

Intrebari:
Ce fel de avocat trebuie sa contactez?
Ce rezultate sar obtine daca il dau in judecata?

Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare locuinta si bani
Subiect: Recuperare locuinta si bani
Buna ziua.

Povestea incepe asa.
Suntem doi frati. In anul 1996 parintii mei au vandut un apartament fratelui meu mare prin act de vanzare cumparare cu conditia ca la batranete sa aiba grija de ei, el fiind mai aproape de locul unde locuiau ei la tara. Bineinteles ca acest lucru nu s-a intamplat, mai mult dupa moartea tatalui meu de anul trecut, mama nu a mai fost primita in apartament deoarece ii incurcau pe membri familiei fratelui meu si a fost izgonita la tara unde are resedinta. Si colac peste pupaza au furat si bani mamei mele ( vreo 60000 lei ) care ii avea pe un card de pensii, bani cu care mama mea vroia sa isi cumpere o garsoniera pentru la batranete(de aici a plecat si moartea tatalui meu care sa imbolnavit cand a aflat isprava fratelui meu cu furtul banilor). Toate aceste lucruri pot sa le dovedesc cu martori si cu acte/deconturile de la banca .

INTREBARE: Pot sa il dau in judecata pe fratele meu pentru a recuparera locuinta pentru mama mea. Chiar daca nu voi castiga procesul, doar pentru al face sa constientizeze ca nu este corect atitudinea lui , pot face ceva in aceasta privinta.

Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare locuinta si bani
Este un contract standard de vanzare cumparare care nu are nici o clauza.
Buna ziua.

Povestea incepe asa.
Suntem doi frati. In anul 1996 parintii mei au vandut un apartament fratelui meu mare prin act de vanzare cumparare cu conditia ca la batranete sa aiba grija de ei, el fiind mai aproape de locul unde locuiau ei la tara. Bineinteles ca acest lucru nu s-a intamplat, mai mult dupa moartea tatalui meu de anul trecut, mama nu a mai fost primita in apartament deoarece ii incurcau pe membri familiei fratelui meu si a fost izgonita la tara unde are resedinta. Si colac peste pupaza au furat si bani mamei mele ( vreo 60000 lei ) care ii avea pe un card de pensii, bani cu care mama mea vroia sa isi cumpere o garsoniera pentru la batranete(de aici a plecat si moartea tatalui meu care sa imbolnavit cand a aflat isprava fratelui meu cu furtul banilor). Toate aceste lucruri pot sa le dovedesc cu martori si cu acte/deconturile de la banca .

INTREBARE: Pot sa il dau in judecata pe fratele meu pentru a recuparera locuinta pentru mama mea. Chiar daca nu voi castiga procesul, doar pentru al face sa constientizeze ca nu este corect atitudinea lui , pot face ceva in aceasta privinta.

Multumesc.
Buna ziua.

In februarie anul trecut am primit de la Politia rutiera amenda + suspendare perimis.

M-am judecat cu ei si la judecatorie am primit urmatoarea solutie - Admite plângerea formulată de petentul Ciocoiu Cristian Constantin în contradictoriu cu intimata Poliţia Municipiului Iași împotriva procesului-verbal de constatare și sancţionare a contravenţiilor seria CP nr 6146244 din 16.01.2014. Înlocuiește sancţiunea amenzii aplicată petentului cu AVERTISMENT. Exonerează petentul de sancţiunea complementară a suspendării permisului de conducere. Atrage atenţia petentului asupra pericolului social al faptei săvarșite. Cu apel în 30 de zile de la comunicare, ce se va depune la Judecătoria Iași. Pronunţată în ședinţa publică de la 27.06.2014

Au facut apel la tribunal si tribunalul a dat urmatoarea solutie - Admite apelul declarat de Inspectoratul Judeţean de Poliţie Iași împotriva sentinţei civile nr 9184 din 27.06.2014 pronunţată de Judecătoria Iași, sentinţă pe care o schimbă în parte. Înlătură menţiunea privind exonerarea petentului de sancţiunea complementară a suspendării permisului de conducere. Păstrează celelalte dispoziţii ale sentinţei apelate. Definitivă. Pronunţată în ședinţă publică, azi, 11.02.2015.

Intrebare - Traduceti-mi pe intelesul meu ce inseamna solutia data. Raman cu permisul suspendat sau cu amenda platita.

Multumesc.