avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Alexsilasi

Activitate Alexsilasi

Doresc sa vand afacerea al cărui proprietar sunt. Care este cadrul legal în care pot face asta? Firma nu are datorii la stat.
Ce acte trebuie întocmite și unde trebuie să mergem pentru a face actele?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deci... Am trecut prin așa ceva cu bine si am fost de ambele părți de-a lungul timpului.
Ipoteca este cea mai buna soluție.

Robertpf a scris:

In 3 ani a spus ca.mi va restitu banii

Firma mea este în faliment și pe firmă am un credit care nu a fost plătit integral.
Eu și soția mea am garantat pentru acel credit de 40.000lei și acum banca ne-a trimis fiecaruia dintre noi o somatie de plată în nume personal.
Nu avem bunuri de nici un fel pe numele nostru, iar singurele venituri legale pe care le avem sunt indemnizația de creștere a copilului si alocația celor doi copii. Apoi soția mai are o firmă pe numele ei.
Întrebarea mea este cum poate proceda banca în această situație, poate executa silit indemnizația si alocația? Poate executa silit firma ei?
Părerea mea e să stai linistită...
Probleme pot aparea dacă o sa ai pe numele tău bunuri de valoare, gen imobile, autoturisme etc.
Totuși, dacă vrei să îți rezolvi probleme amiabil poti cere o eșalonare a datoriei.
Răspuns la discuția Fila CEC
Da, era în alb, nu știu dacă e practică tocmai ortodoxă dar multi furnizori cer filă cec în alb ca și garantie.
Dacă furnizorul nu doreste pe cale amabilă sa restituie diferența, ce variante avem?
Company Advising a scris:

Fila cec era in alb? Daca nu aveti aceasta suma de plata, somati furnizorul sa va restituie diferenta.

Discuție Fila CEC
Lucrez cu un furnizor de materiale de construcții, la termen, cu fila cec garantie.
Am un sold restant de 2500lei, furnizorul a introdus la plată fila cec cu suma de 7.000 lei... e legal acest lucru?
Păi totuși... poate veni oricând să ia tot ce poftește?
Până la urmă nu mai este proprietar...

Geanina DRIAN a scris:

daca au facut obiectul vanzarii - si puteti dovedi asta - sunt ale Dvs.
daca nu, este liber sa le ia.

Am o problemă...
Am cumpărat o casă pe care eu am administrat-o în ultimii 5 ani.
În urmă cu 2 săptămâni am discutat cu cei de la care am cumpărat casa ca vor veni să își ia lucrurile ce au mai rămas prim casă, lucruri personale.
Am plătit miercuri prețul intergral pentru casă și am încheiat actele la notar.
Azi a venit fostul proprietar să își ia lucrurile, însă a început să ia din materialele de construcții și instalații care erau cumpărate de el pentru amenajarea unei camere nerenovate, nelocuibile, asupra cărora am convenit verbal că rămân împreună cu casa mai ales că fostul proprietar locuieste acum in Germania.
Azi a luat o parte din acele materiale cat timp eu eram plecat... ce drepturi am eu asupra acelor obiecte si ce drepturi mai are el?
Doresc sa cumpăr un teren de la o persoană fizică în moneda euro, eu fiind persoană juridica ONG.
Problema e ca notarul la care dorim să încheiem tranzacția refuză tranzacția în moneda euro, ne-a zis ca e ilegal, doar în lei se poate după spusele ei. E adevărat?
CCR e numită politic... deci poate sluji intereselor politice la modul practic pentru că la modul teoretic ea este garantul democrației.
Din cate știu eu, judecătorii CCR nu sunt neapărat magistrați deci putem suspecta CCR de o oarecare lipsă de interes față de anumite sesizări.