avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate nykolaa

Activitate nykolaa

Discuție Articolul 107
Buna seara am si eu o intrebare legat de
107 Noul Cod de Procedură Civilă Regula generală Competenţa teritorială
Cererea de chemare în judecată se introduce la instanţa în a cărei circumscripţie domiciliază sau îşi are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel. Eu am fost chemat in alta parte decat la instanța unde am domiciliul ... poate cineva sa ma ajute cu o informatie mulțumesc anticipat
Răspuns la discuția privare minor
Suntem în progres pentru stabilirea domiciliu minorului ... Dar 2 săptămâni când am vorbit ultima data cu concubina mi-a zis ca nu am ce sa mai sun pe nr ei de telefon ca dacă vreau sa vorbesc cu ia sa vorbesc prin intermediul avocatului ce copil nu știu nimic dacă îi bine sau nu ce pot face la următorul termen de judecata efectiv nu mă lasă să îmi văd copilul sau sa vorbesc cu el și încă o întrebare proba cu înregistrarea se ia în calcul în instanță este vorba de ce mi-a și copilul ca nu vrea la mama ca o bate și o minte va rog un răspuns Mulțumesc anticipat
Discuție privare minor
Bună seara am.o problema legata cu fosta concubina nu mă lasă să îmi văd copilul la telefon nu îmi răspunde sa știu ce face copilul specific ca is blocat pe rețelele de socializare și nu pot sa iau legătura cu ia si mai nou îi baga în cap la copil ca că tati a parasito ca nu îi pasa de ia ce pot face Mulțumesc anticipat
Buna ziua am si eu o intrebare.

Am un proces cu fosta concubina eu find cel parat dupa prima infatisare doamna tot il suna pe avocatul care ma apara si incerca sa il influenteze sa fie impotriva mea a declarat ca la intreogatoriu am mintit ca asa a zis avocatul meu ce pot face in cazul in care vad ca avocatul nu se intereseaza sa imi apere interesul tot timpul il suna si ii spune numai prosti .. este vorba de un proces pentru stabilirea domiciliul minorului va rog un raspuns multumesc
Răspuns la discuția Recuperare bunuri
Lucrurile le-a dus pentru a îi oferi la copil condiți minime pentru ca nu aveau televizor internet etc .... lucrurile le-a. Lăsat forțat pentru ca sa intrat peste mine în casa de către fostul socru cu cuțitul sa mă omoare și am fugit când am mers la le iau nu a vrut sa mi le dea .... Și o sa depun o plângere sau pot sa le cer la următoare înfățișare la proces pentru ca sunt în proces cu mama copilului pentru stabilirea domiciliu minorului dacă depun plângere sar putea sa îi fac rău și lui fratele mamei cu ,care mă judec pentru ca mai are un dosar penal pentru droguri de risc ... Eu îmi vreau pur și simplu calculatorul pentru ca pe el is toate pozele cu copilul de dat bani pe ele nu are de unde ca is scumpe is unde în jurul sumei de 20000 de lei toate și nu are bani nici sa întrețină copilul a vândut și mașina care o cumpărasem împreună .. Vreau sa știu dacă le pot cere în următoare înfățișare nu vreau sa le fac rău dar dacă acolo se ajunge îmi pare rău ... Și nu am înțeles adică reversul medaliei puteți fi mai expicativ va mulțumesc anticipat
Bună seara am o întrebare în urma cu 8 luni de zile am plecat la foști socri unde locuiește fosta nevasta cu copilul am dus acolo un calculator un televizor și am cumpărat un laptop am aflat de curând ca le-a vândut pentru ca nu avea bani așa susține ..... precizez ca am acte pe ele și sunt trecute pe numele meu . Ele ... întrebarea îi ce pot face legal am încercat sa îi explic ca sa mergem la cine le-a vândut dar tot da vina pe fratele ei ca el știe .... Am vb cu fratele ei și a zis ca de vândut le-a vândut ia ... Va rog sa îmi spuneți ce pot face legal Mulțumesc anticipat.
problema se pare cu sa rezolvat nu mai stiu nimica de copil de 7 zile dect din spusele mamei cand o sun sa vad ce face fata dar tot timpul cand o sun copilul plange si o intreb ce are si imi zice ca nu ii treaba mea mai nou ma ameninta cu nu imi pot vedea copilul decat daca castig procesul care dupa spusele ei ma da judecata este influentata de mama ei si din ce imi dau eu siama este premeditata chestia asta ca mama ei ma ameninta cu politia ca face ca drege etc... ce pot face ca sa nu o mai las in mediu acela daca incerc sa merg sa imi iau copilul imi zica ca nu am ce cauta sa il ia ia risca sa ramana fara lucru si de intretinut nu poate pentru ca nu are salariu daca ramane fara lucru si mama ei castiga undeva la 800 de lei pe luna si este dispusa sa si piarda copilul in instanta daca se ajunge ceea ce nu imi doresc sa creasaca copilul fara mama si tata .... toate aste se drag de la mama ei ca si ai procedat la fel si acuma o duce rau .. si este o influnenta negativa asura ei si a copilul pe deasupra ma face nebun ... si daca zice ceva dupa 2 minute zice ca nu ia a zis va rog ajutor multumes anticipat
sa ramana la mine copilul pentru ca nu are posibilitatea de a creste copilul si nu is deacord sa stea intre alti straini pentru ca daca pleaca la apartamentele unde lucreaza stau 4 sau 5 persoane si nu is de incredere si legat de infidelitate ca sa demonstrez ca este o mama careia nu pasa ...
daca pleaca cu copilul si nu ma lasa sa il vad ca asa vrea ia ce pot face ??
Buna am o situatia mai dificila cu mama copilului ma tot amenita ca imi ia copilul si pleaca in conditile in care nu este din acelasi oras unde am domiciliu copilul este minor are 2 ani si este pe numele meu trecut si ma ameninta ca pleaca cu tot cu copil probele au aparut din cauza discutilor financiare ca is scot ochi dupa ce ii cumpar una sau alta .... daca o voi da in judecata ce sanse de castig am pentru tutela copiluli tinand cont ca ea sta la mine cu tot cu copil

conteaza partea financera ca ia ramane cu vreo 200 de lei pe luna in mana avand rate bancare la fel si la mine am rate de 250 de lei pe luna si executare pe cont de 33 , 33 % dar imi raman undeva la 1500 de lei in mana net .. stau cu parinti nu platesc chirie si alte cheltuieli ia daca pleca ar sta in apartamentele inchiriate de firma dar nu si nu are nici viza de flotant ca sa demontreze ca sta in chirie toate cheltuielie sun lunar suportate de mine cresa haine mancare etc..
daca ajung in instanta pot cere testul poligraf pentru a demonstra ca in tot acest timp a fost infidela ???


rog raspuns multumesc anticipat
Am primit mai mult dar find "nou " in domeniu find prima oara cand iau alocatie + indemnizatie m-am mirat ca am primit mai mult dar am zis ca se baga tot pe 3 luni ... eu is nervos pe cei care lucrează in asemenea instituții si nu is capabili sa faca un calcul simplu si vreau sa fie trasi la răspundere ca nu se poate in halul asta sa iti bati jok de om .... si revenid la intrebarea mea " ARE VOIE BANCA SA FACA TRASFERURI SI ALTE REGLARI IN CONTUL TITULARULUI DE CONT FARA DREPTUL ACESTUIA " ? DIN CATE STIU NU ....