avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate PetrescuAnca

Activitate PetrescuAnca

salut.

in cadrul dezbaterii sucesiunii unei case la care sunt mostenitori tatal si 2 frati, mostenire la care tatal si unul dintre frati renunta in favoarea celuilalt, notarul specifica ca nu poate trece proprietatea in totalitate fratelui mostenitor mentionand ca e necesara intabularea proprietatii precum si un act din care rezulta ca are grija de tata.
intrebarea mea este daca aceste cerinte sunt intemeiate legal sau daca se poate din start ca proprietatea sa ramana mostenitorului pt care au renuntat ceilalti doi.

ms.



buna ziua.

cat costa o cerere catre notar de informare daca a avut loc o dezbatere succesorala?

iar in cazul in care a avut loc in lipsa unuia dintre mostenitori-care e procedura pt ca acesta sa intre in posesia masei succesorale prevazute de lege?
instanta?


ms.
exista urm caz.

un mostenitor al unei mase succesorale din partea bunicilor decedati(si tatal este decedat-dar are 2 frati in viata)-vrea sa afle daca mostenirea s-a dezbatut deja(nu a mentinut contactul cu rudele celor decedati si ia in calcul posibilitatea ca, notarial, sa nu fi fost anuntat si mentionat in acte).
cum poate afla, legal, acest lucru?

ms anticipat.

salut.

exista urm situatie.
mostenitorului succesiunii paterne i-au decedat bunicul, tatal si apoi bunica.
mai exista 2 urmasi ai bunicilor (unchii din partea tatalui ai mostenitorului aflat in cauza).
au trecut 5 ani de la moartea bunicii, si dezbaterea succesiunii inca nu s-a efectuat.
legal, acest mostenitor poate initia dezbaterea succesorala si, daca da, ce acte imi sunt necesare?


ms anticipat.


salut.

exista urm caz.
2 urmasi care vor sa dezbata mostenirea parinteasca.
in cazul in care unul dintre ei a contribuit la intretinerea parintilor de peste 25 ani - acesta are dreptul la o cota parte mai mare de 50% din mostenire? mentionez ca unul dintre parinti inca traieste.
ce preverdere legala exista pt ca aceasta situatie de contributie la ingrijirea parintilor sa fie legalizata si ca urmasul sa aiba, in consecinta, dreptul la mai mult de acel 50% prevazut in conditii normale?

ms anticipat.
buna ziua.

vreau sa stiu daca exista o solutie legala pt urmatorul caz.
acesta e un caz real de hartuire a unei persoane din partea unui intreg colectiv.
e vorba de o femeie care nu a facut nici o fapta abominabila in fata lui d-zeu sau a oamenilor-dar careia, din rautate gratuita, i se adreseaza injurii din partea intregului colectiv din cadrul comunitatii in care locuieste.
i se striga toate injuriile posibile in fata locuintei, cand e vazuta pe strada si aceasta situatie dureaza de ani de zile.
e o situatie reala de cruzime si tampenie din partea celor care sunt oameni din pct de vdr fiziologic doar.
pare scenariul unui film prost insa femeia se teme pt viata ei si nu stie ce sa mai faca-ca sa nu mai adaug ca intr-un caz de hartuire de asemenea amploare nu multe persoane isi pot pastra integritatea ca om-din toate punctele de vedere.

vreau pareri serioase,legale, din partea celor care inteleg omeneste situatia si vor sa dea o solutie REALA.
de asemenea-sa-si pastreze sfaturile mistocarii si ironicii.
cine ar trece 3 zile prin ce persecutie si hartuire trece aceasta femeie de ani de zile ar deveni schizofrenic.
ms anticipat.
TATAL MEU A FOST IMPROPRIETARIT IN BAZA DECRETULUI NR 444/1953 SI A HOTARARII CONSILIULUI DE MINISTRI NR 3522/1953 IN MOD GRATUIT SI LIBER DE ORICE SARCINI CATRE STAT SI COMUNA ,CU O SUPRAFATA DE 2 HA SI 75 MP TEREN ARABIL.
'ANUL ACESTA A GASIT ACTUL DE PROPRIETATE SI A MERS LA PRIMARIA DE DOMICILIUL PAMANTULUI SI I-A SPUS CA NU POATE SA-I DEA PAMANTUL INAPOI ,CA TREBUIA SA FACA CERERE DE RESTITUIRE PANA IN ANUL 2007 SAU 2008.
VA ROG SA-MI COMUNICATI DACA EXISTA POSIBILITATEA LEGALA DE A INTRA IN POSESUIA LUI.
VA MULTUMESC.
salut!

cum poate un cetatean palestinian de 23 ani sa obtina o viza de Romania?
si, de asemenea, cum poate obtine permisul de sedere aici?
poate cumpara o casa aici?
daca da, asta il ajuta in obtinerea permisului de sedere?


ms
Buna ziua!

Am avut un colet la posta care a fost furat in urma unei spargeri.
Nu doar al meu a fost furat.
Cand am intrebat cine ma despagubeste pt valoarea obiectului din colet, sefa postei m a intrebat cat valora acel obiect? I am spus suma si a spus ca daca ma duc la politie pt suma asta...
Mi a indicat sa anunt persoana ca obiectul nu mi a parvenit. I am replicat ca vanzatorul dupa ce a trimis coletul, nu mai are nici o responsabilitate pt ce se intampla.
Ca e vinovat ca l a trimis ca dracu, fara nici un nr...
Ca postele se despagubesc intre ele, ca si la ei nu posta resp ma despagubeste, ci de la administratia lor.
Eu am avut impresia ca nu stia ce motive sa mai invoce si cum sa arunce pisica moarta in curtea vecinului ca sa nu ii spun clar cand ma despagubiti pt obiect? Era in responsabilitatea dvs.
Asadar, din pct de vedere legal, cine e responsabil si cine ma despagubeste pt coletul pierdut?

Ms!
buna ziua!

care sunt conditiile si pasii necesari pe care trebuie sa le indeplineasca un cetatean palestinian de 23 ani pt pasaport UE si cetatenia romana ?
iar daca doreste sa se si casatoreasca cu o romanca, acest lucru ii faciliteaza sau ingreuneaza obtinerea acestora?
cum si in ce fel, indiferent de raspuns?

ms!