avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate CristiFec

Activitate CristiFec

Buna ziua. Am o intrebare juridica,va rog sa ma ajutati cu un sfat.
In data de 29 oct.,fiind la volanul masinii mele,am fost accidentat de un personaj,in spate.Eu am oprit la trecere pietoni,EL NU! Mi-a avariat spatele masinii iar masina lui,fata,era distrusa maxim! Am avut noroc,in momentul urmator a trecut o masina de la politia circulatie.In urma verificarilor acestora,a reesit alcolemie de 0,48 si nici RCA nu avea.
Soferul respectiv era in timpul serviciului,lucreaza la un service auto din localitate.
Am discutat cu acesta,spunandu-i ca vreau sa imi repar masina in alt service autorizat si nu la cel la care el era angajat.A fost deacord la acel moment.
I-am prezentat devizul,in suma de 3600 lei,urmand sa achite un avans.
In data de 4 nov.,am fost sunat de un personaj revoltat,spunandu-mi ca nu este de acord cu suma devizului si mi-a zis sa o aduc la ei in service.
Personajul respectiv era patronul service-ului la care soferul era angajat,iar masina cu care ma accidentat era masina de servici.
Am sunat soferul,pentru lamuriri iar acesta mi-a transmis si el ca nu este de acord cu devizul,sugerandu-mi la randul lui,sa aduc masina in service-ul lor.
In acest caz,ce trebuie sa fac pentru a intra cat mai repede posibil in posesia banilor platii masinii.
Precizez,pretul usii portbagaj si bara spate sunt de la piese SH,nu noi.
Buna ziua.Apelez la dumneavoastra pentru un sfat,un raspuns.. Lucrez in Viena,Austria ca si sofer la o spalatorie auto ce are contracte cu 3 firme de inchirieri autoturisme.Job-ul meu este de a lua din parcare masina murdara,o duc la spalatorie,iar de aici iau una curata si o duc in parcare.Ieri,3 oct.,am luat o masina murdara,dadeam cu spatele si am lovit o alta masina de inchiriat.Ca si avarii,o tripla,ambele bare si 2 aripi spate.Intrebarea mea esta ce se intampla acum,va trebui sa platesc eu,accidentul avand loc in timpul serviciului.Verbal,acum 3 saptamani cand am inceput munca,patronul (este roman) mi-a vorbit ca masinile au asigurare. Precizez,in momentul de fata nu stiu daca muncesc cu acte sau nu.Eu nu am semnat nimic in sensul acesta,doar am dat copie dupa CI si permis auto.Va rog,astept un raspuns,un sfat,ce pot face?
Discuție LAMURIRE
Buna seara. Sunt Cristian Fecioru,din Botosani.In urma unui anunt de pe OLX,am fost admis pe un post de sofer livrare papetarie.Conditii si salar extraordinare (2200 lire/luna,doua persoane in garsoniera).Pentru toate acestea,trebuie sa depun 430 lei intr-un cont Piraeus Bank,maine,23.03.2018 pentru intocmirea dosarului.Dupa trimiterea banilor si a unor copii,voi primi(?) contractul in romana si engleza.Precizez faptul ca muncesc pe salariul minim pe economie!
Societatea in cauza este:
EUROPEAN RECRUITING LIMITED
Kemp House, 160 City Road, London, London, United Kingdom
Londra


Va rog sa imi spuneti daca pot avea incredere in aceasta societate,daca intradevar voi ajunge la acest job.
Va rog din suflet,cat mai repede posibil,caci in eventualitatea in care sunt intradevar corecti,sa nu pierd job-ul.
Va multumesc mult!




Cu stima,
CRISTIAN FECIORU
As dori sa aflu,cum pot trece un autoturism,in speta marca Citroen,din 2008,de pe PJ pe PF,cu cheltuieli cat mai mici.Respectiva firma a terminat leasing-ul si ar dori
sa mi-o doneze mie,persoana fizica.Precizez,PJ este un SRL
Va rog frumos,astept sugestii,pareri.Va multumesc anticipat.
Buna ziua!

Locuiesc in Botosani,la casa.Prin anii '70-'80,tatal meu a semnat contract cu asociatia de proprietari.In anul 2001,tata a murit,iar mama in 2006.Dupa moartea tatei,in 2003,am cumparat casa(rate!),deci ai mei parinti au locuit cu chirie in aceasta casa.Eu personal nu am semnat nici un contract cu Asociatia de Proprietari!!! Pina anul trecut am platit asociatia,dar dupa aproximativ 6 luni de la ultima plata,am facut cerere de iesire din asociatie,CU TOATE CA EU NU AM SEMNAT NIMIC.La depunerea cererii,am fost instiintat ca am de plata aproximativ 300 lei.As vrea sa stiu daca este corect sa fiu incasat,caci nu imi furnizeaza nici un serviciu,nu mai am treaba cu asociatia
Va rog,astept raspuns.Multumesc!
Discuție Lamurire
Am o intrebare."Art. 6
Membri asociatiei de proprietari sunt toti proprietarii, persoane fizice si/sau juridice, detinatori de una sau mai multe locuinte, care au semnat acordul de asociere."
Statutul a fost semnat de tatal meu,mort de 15 ani,iar eu nu am semnat nimic.Pot fi considerat,eu,fiul,membru al acestei asociatii de proprietari?Nu trebuia sa fiu consultat (intrebat)
daca doresc sa fac parte din asociatia de proprietari?