avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate GAZACHE48

Activitate GAZACHE48

Buna seara.Acum 8 luni am facut Plangere penala de abuz in serviciu impotriva unui agent agricol de la Primarie.Acest a impartea terenurile nelucrate la diverse persoane.Ulterior am aflat ca persoanele respective pe langa exploatarea gratuita a terenului incasau si subventii APIA.Plangerea a fost repartizata Politiei locale care depinde de Primarie.In afacere este implicat primarul.Am contestat aceasta repartizare dar cererea a fost respinsa prin Ordonanta de Procurorul de caz.La dosar se afla putine acte cerute de Politia ierarhica nu de cea repartizata de Procurorul de caz.Intre timp a ajuns la Parchet si memoriul de laAPIA Bucuresti.FAcandu-se presiuni de retragerea dosarului am aratat ca este vorba de fraudarea de fonduri europene ,moment in care audierea s-a intrerupt.Pritr-o cerere adresata procurorului de caz,care s-a scimbat am arata aceste presiuni solicitand acte de la registrul agricol.Prin Ordonanta sunt sfatuit ca actele sa le obtin prin contecios administrativ ,iar despre presiuni nu s-a arata nimic.In final s-a dat ordonanta Prim Procurorului care respinge toate solicitarile mele.Se arata ca se incepe urmarirea penala dar consider aceasta ca un tertip ,pentru a fi salvat Primarul.La dosar fiind lipsa actele specifice,instanta il va achita.Dupa ce s-a dat Ordonanta Prim Procurorului s-a constata ca audierea mea lipseste.Au venit sa-mi dea citatie pentru audiere.Nu m-am prezentat deoarece ordonanta este la mine.Poate ca ma vor amenda,dar voi contesta amenda.Problema e:Oste ca Parchetul n-a facut nici un fel de cercetare cu privire la fondurile APIA pentru ca nu doreste pierderea competentei,care se declina la DNA.Cum sa procedez?
Buna seara.Sunt parte vatamata intr_un proces penal de abuz in serviciu a functionarilor de la Primarie care au dat terenul proprietate altor persoane sa_
l lucreze pentru care pe langa produse s-a obtinut si subventii APIA.La audierea facuta dupa 100zile,Politia a cerut sa-mi retrag plangerea.A sustinut tot felul de minciuni in favoarea Primariei,fara a fi scrise in audiere.S-a oprit cand am aratat ca respectivii au luat fraudulos subventii europene.Nu am semnat audierea.Data audierii nu corespunde cu cea reala.Am adresat o cerere catre Parchet sesizand situatia respectiva,dar nici un raspuns,dupa 50 zile.Acum vor sa revina la audiere.Ce trebuie sa fac?Nu doresc sa fac Plangere,dar doresc sa fie mentionat in dosar.Cererile mele nu sunt motivate corect fiind respinse prin Ordonanta.Nici Ordonantele si nici cererile nu se gasesc la dosar.Li se da alt numar de dosar.Nu exista o numerotare a filelor din dosar,dupa 140 zile de la plangere.
Banca nu a dorit sa fie parte,nu este caz singular.
Apelul a sistat sulta si doreste o revizuire a cererii initiale.Sotia a timbrat numai cererea partiala.Eu am cerut partaj inyegral fara sa-l timbrez si s-a ajuns la disjungere.Problema cu apartamentul se discuta pe fond,iar restul a acordat drept de recurs.Totusi n-a aparut hotararea iar apelul. se judeca saptamana aceasta.Renunt la recurs pentru a relua partajul de la capat.
Apartamentul a fost expertizat la 34000 euro,sulta a fost 17000euro,iar despre credit nu a hotarat nimic
Buna ziua.Avem un credit ipotecar pe apartamentul cumparat in CHF cu amandoi sotii creditori.De 3 ani sotia locuieste cu copilul in apartament,fara a plati rata si impozitele.A cerut iesirea din indiviziune prin partaj partial cu 70% din rata pentru mine si 30%ea.Instanta de fond a obligat-o la plata unei sulte mari si sa preia apartamentul..Nu a fost multumita de solutia instantei si a facut apel.Banca nu s-a constituit parte initial si separat a obtinut executarea silita,Nu doreste nici una din parti sa ia apartamentul deoarece creditul ramas (80000 CHF) este mare decat cel initial..Ce poate sa decida instanta de apel?
Buna ziua,As dori sa cunosc daca pot avea acces la actele (cel putin la o hotarare definitiva)unui dosar cu o hotarare definitiva si irevocabila,fara ca eu sa fiu parte in dosarul respectiv .Dosarul este de drept civil si priveste contractul de vanzare cumparare.
vezi cazurile de jurisprudenta di dosarele3407/207/2007 ;i2874/207/2007 ;2249/207/2014 de la judecatoria caracal.Tot aici gasesti si alte spete la jurisprudenta judecaoriei respective,in functie de data.Am vazut multe dosare,de ordinul a peste 100 care sunt gresite,poate din intentie poate nu.voi urmari raspunsul la intrebarea ta
multumesc f.mult pentru cele scrise.Asa cum se arata mai sus,la tara se-ntampla multe.Sunt o multime de cazuri ,iar eu cunosc alte trei cazuri.Judecatoria nu are voie sa judece astfel de spete pentru ca nu este litigiu,cazul fiind de competenta notariatului,cum se arata la primul articol din Lg notarilor publici.Litigiul apare cand eu nu ma prezint la notar fapt demonstrat prin adresa sau cu martori.In aceeasi zi am asistat la un litigiu adevarat ,care au fost trimisi la notar,iar eu am fost "rezolvat"urgent".Dupa cum reiese din dosarul citit pe internet i s-a acordat (e de ras ) si un spor de 0,7 ha.Din cate cunosc este implicata si primaria,dar la tara este F.greu ca te lupti cu "puternicii".MA GANDESC ACUM CE SE-NTAMPLA CU UN DOCTORDACA AR GRESI ,LA CAMPANIA ASTA NEBUNA CONTRA LOR.aSTEPT IN CONTINUARE PARERI.Acesta este si un mic denunt
Nu cred ca este asa din moment ce eu am platit impozitul pe teren la primarie.Alta problema este antecontractul fals.Pentru aceste fapte si altele am cerut mai multe pareri,