avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate irinaursu

Activitate irinaursu

Răspuns la discuția Majorare pensie intretinere minor
Multumesc!
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
Puteti sa ii faceti si plangere penala pt. abandon de familie, pe langa exexutarea silita. Asa poate il determinati sa plateasca.
De la 1 octombrie salariul fostului sot se va majora cu 25%. Daca pun actiunea de majorare a pensiei de intretinere la acea data, aceasta se va calcula la salariul lui din octombrie? Pot sa cer stabilirea pensiei procentual si nu in suma fixa? daca da,acest procent se va aplica automat la urmatoarele majorari salariale?
Da ,tatal ar trbui sa isi ia o luna de concediu ;nu este obligatoriu,dar dvs.trebuie sa va intoarceti la serviciu cand copilul implineste 1 an si 11 luni.
Discuție taxa timbru
Buna seara!
Am o mare nelamurire in legatura cu taxa de timbru la partaj.
Sunt in proces de partaj,insa nu avem de impartit decat credite si un apartament cumparat prin unul dintre aceste credite.
Stiu ca taxa de timbru este 3% din valoarea partajabila. In acest caz,cand noi impartim numai datorii,practic, cat va fi taxa de timbru?
Buna ziua!
Fostul sot a depus in instanta o actiune prin care solicita reintegrarea in apartamentul comun,pana la hot. definitiva de partaj,sau, daca instanta va considera ca nu este posibila reintegrarea, solicita sa ii platesc eu chiria pt. apartamentul unde locuieste.
Apartamentul in care locuiesc eu,impreuna cu fiul nostru, este cumparat cu credit ipotecar,impreuna cu fostul sot, dar eu platesc singura ratele de la data divortului.
Este posibil sa i se admita asemenea cerere?
Sunt in concediu de crestere a copilului si urmeaza curand sa incep serviciul. Lucrez in 3 ture de 8 ore. Cum pot beneficia de reducerea programului de lucru cu 2 ore? Este posibil sa lucrez in urmatorul mod: nr.de zile lucratoare inmultit cu 6 ore, impartit la 8 ore? Adica in ture de 8 ore,dar mai putine ca nr.
Mentionez ca lucrez in afara orasului,in spital,unde trebuie asigurata continuitatea,deci,practic, nu as putea 6 ore/tura.
Exista un cadru legal explicit pt aplicarea oug 96/2003? Normele de aplicare nu specifica nimic concret in cazuri de acest gen.
Răspuns la discuția Neplata pensie intretinere
Am facut apel cerand,ca si la fond, sa i se opreasca si vireze pensia de catre angajator, avand in vedere ca are si alte popriri si executari pe venit,iar minorul ar fi prejudiciat in dreptul lui. Pe deasupra,el demonstreaza si reaua credinta prin neplata de buna voie.
A trebuit sa platesc 20 lei. Deci,asta este taxa minima.
Fostul sot nu a platit pensia pt.copilul nostru incepand cu luna septembrie ac. pot sa ii fac plangere penala si sa ma adresez unui executor pt.recuperarea datoriei?
La ultima actiune de majorare a pensiei a obtinut in instanta ca plata pensiei sa o faca personal si nu prin intermediul unitatii angajatoare,ca pana atunci. Din acel moment nu a mai platit,desi hotararea nu era definitiva. Am facut apel ,cerand ca plata sa se faca tot de catre unitatea angajatoare si urmeaza primul termen. Intrebarea mea este: pot folosi faptul sa nu a mai platit pensia din momentul in care s-a dat hot.de fond pt. a demonstra reaua lui credinta?