avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela06072002

Activitate gabriela06072002

Situatie de fapt: 2 corpuri de cladire intr-o curte comuna, doi proprietari. Recent unul dintre proprietari a decedat. Au ramas 2 urmasi care normal ar trebuiu sa faca procesul de succesiune. Exista deja persoana interesata sa cumpere partea de cladire. Unul din succesori nu este interesat neaparat sa vanda, celalalt, fiind somer, doreste cu ardoare. Celalalt proprietar este disperat pentru ca daca se va vinde imobilul ramas liber, probabil va trebui urgent sa vanda si el casa, fiind vorba de un cumparator rom.
1, Se poate face vanzarea fara sa se faca iesirea din indiviziune a partilor comune (curte)?
2, Poate unul dintre succesori sa-si vanda dreptul de succesiune?

Multumesc,
Si daca tot suntem obisnuiti sa ne dam cu dreptul in stangul, sa va povestesc surpriza de azi dimineata, desi consider ca acest subiect l-am mediatizat cam de multe ori pe acest site.
Film horror
1. In sept 2013 depun la judecatorie o solicitare de punere sub interdictie a fiicei mele, pe motiv de handicap grav (retard profund).
2. Procesul se judeca in 3 etape pana in febr.2014 cand se emite o sentinta in care se precizeaza ca instanta aproba toate solicitarile reclamantei si dispune autoritatii tutelare de pe langa consiliul local verificarea tutorelui periodica si obligatorie, privind indeplinirea obligatiilor acestuia fata de interrzis. SINGURA problema este ca nu este nominalizat tutorele.
3. Depun un inscris in care , pe baza cererilor initiale si a dosarului solicit nominalizarea tutorelui, pt ca la CAS si alte institutii9 nu am dreptul de a reprezenta interesele interzisei.
4. In sept 2014 primesc serntina in care sunt anuntata ca instanta respinge cererea deoarece ea a fost aprobata in cea din febr.2014.
5. Revin cu solicitarea de a NOMINALIZA un tutore (daca calitatea de mama contravine legislatiei, sa num,easca ei pe cineva)
6. In febr2015 mi se trimite sentina finala "definitiva si irevocabila", care este exact cea din febr, adica fara numele tutorelui
7.l In martie 2015 depun la judecatorie o solicitare adresata sectiei de Autoritate tutelara de pe langa tribunal.

Si acuma incepe partrea cre vroiam sa vo impartasesc
Un dimineataq asta prtimesc o citatie de la judecatorie prin care ne citeaza pe amandoua, eu in calitate de reclamant, fiica mea in calitate de parat, in proces de judecata pentru stabilire de interdictie. Subiect dosar: "punere sub interdictie"- Fond.

Sa inteleg ca sentina definitiva din febr 2015 este anulata si o louam de la capat (inca 3 ani?)

Le multumesc celor care au avut rabdarea de a citi cele de mai sus.
Le doresc tuturor o seara frumoasa.
Răspuns la discuția Intrebare Diploma falsa
Sunt uimita sa aflu ca in Romania s-a legalizat frauda. Cu toate scuzele de rigoare, administratorii acestui site nu pot sau nu au cai legale de a stopa publicarea unor asemenea subiecte? Sunt constienta ca s-au produs si probabil se vor mai produce nereguli de acest gen, dar sa-ti faci publica intentia de "fura" interesandu-te de urmarile acestui fapt....mi se pare totusi prea mult. O palma data societatii romanesti in ansamblul ei.
Buna ziua. Revin cu un subiect sensibil pe care doresc sa-l lamuresc inca din luna octombri 2013. Am depus un dosar la judecatorie in care solicitam punerea sub interdictie a fiicei mele pe motiv de boala si acordarea tutelei. In anul 2014, luna septembrie in sfarsit s-a emis sentinta prin care se admite solicitarea reclamantului, punerea sub interdictie, fara a se specifica insa clar , la hotararea curtii, numele tutorelui ci doar mentiunea ca autoritatea tutelara va controla periodic indeplinirea obligatiilor de catre tutore fata de cel interzis. Am depus o intimpinare prin care am solicitat completarea cu dispozitie materiala a sentintei, in speta nominalizarea tutorelui, pentru ca in situatia data Casa de pensii nu accepta sentinta in vederea incadrarii la pensie de handicap a fiicei mele. In urma cererii mele (care se regaseste postata si pe site judecatorie) am mai fost citata de doua ori la judecatorie pentru "completare sentinta" iar sentinta a venit cu "respingere solicitare". Am solicitat eliberarea unei sentinte finale, care, ca si cea initiala nu imi este acceptata de casa de pensii. Judecatoria motiveaza ca am solicitat doar punerea sub interdictie si ca acordarea tutelei presupune alt proces, cu alta sentinta... Cererea tip primita de la judecatorie prevede ca reclamantul solicita xxx, numirea pe post de tutore a numitei xxx, pe motivul de xxx.
Deci, am rugamintea sa ma lamureasca si pe mine cineva, pentru ca cei de la registratura judecatoriei nu au timp pentru asa ceva, daca legislatia in viguare presupune doua procese distincte ? Din pacate si opiniile avocatilor pe care i-am intrebat sunt diferite. Recunosc ca nu am dorit sa angajez pentru acest dosar in m od expres serviciile unui avocat,
Multumesc pentru rabdare si intelegere.
MULTUMESC !
Buna ziua. Recunosc ca imi este o oarecare jena pentru intrebarea care urmeaza s-o pun. De asemenea recunosc ca nu cunosc legislatia in domeniu. Dar imi aduc aminte ca mama mea , fiind casnica, in caz de spitalizare sau alte servicii medicale putea beneficia de acestea pe baza asigurarii platite de tatal meu. Mai exista in actuala legislatie o asemenea prevedere, ca sotia/sotul neangajat poate beneficia de asigurarea de sanatate a celuilalt sot, acesta fiind angajat cu contract individual de munca pe termen nedeterminat?
Un membru de familie, plecat din tara de cca 10 ani, cu acte in regula, stabilit in strainatate (casa, loc de munca cu contract, etc) si-a cumparat in urma cu 6 ani o masina, inmatriculata in tara in care s-a stabilit . A vandut masina unui cetatean roman, cu domiciliul in Romania , s-au facut actele necesare la Zoll, a primit numere noi (rosii) si a fost adusa in tara in vederea finalizarii actelor legale . Reprezentantul firmei prin care se fac formalitatile a pus intrebarea daca fostul proprietar al masinii a achitat impozitele anuale in Romania, pentru masina, avand inca si cetatenia romana. Prevede legislatia o astfel de obligatie, avand in vedere ca masina nu a circulat niciodata in Romania si fostul proprietar avea deja domiciliul stabil in strainatate la data achizitionarii acesteia ?
Răspuns la discuția Nelamurire parola site
"Login ertonat". Asta e. Nu recunoaste parola. Ce pot face in acest caz? Pot obtine o parola noua?
Cont nou nu ma lasa sa fac, chiar daca schimb numele utilizatorului, adresa de mail ramanand aceeasi. Ghinion? Admit ca poate fi si nepriceperea mea. Oricum mutumesc celui care imi poate oferi o solutie viabila Nu pot schimba nici parola deoarece nu o recunoaste pe cea veche....
Răspuns la discuția Nelamurire parola site
Tocmai parola este problema. Introduc parola pe care am mai folosit-o si imi da EROARE.
Buna seara. Adresez intrebarea moderatorilor site-ului. Desi sunt un utilizator inregistrat, la intrarea in cont, nu imi este recunoscuta parola( de ex la loteria bonurilor). Am studiat regulamenul dar, poate imi scapa mie, nu am gasit raspuns la nelamurirea mea.
Multumesc !