avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate marilenapopescu

Activitate marilenapopescu

Orice beneficiu trebuie sa apara pe fluturas, dar acest lucru nu inseamna ca va afecteaza veniturile, salariul dvs net ar trebui sa fie acelasi.
Asigurarea este un beneficiu. Daca firma plateste niste bani in numele dvs ca sa puteti beneficia de aceasta sigurare atunci banii respectivi trebuie sa apara pe fluturasi, ceea ce nu inseamna insa ca va afecteaza salariul negociat. Vorbiti cu cineva mai in masura sa va lamureasca, poate cineva de la resurse umane.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Are nevoie de o copie dupa certificatul de nastere, nu de original.
Buna ziua,
Cum procedam in cazul in care un angajat a adus un concediu medical dupa data incetarii iar perioada de pe CM cuprinde inclusiv data incetarii?
Multumesc
S-a platit cash, nu s-a facut virament nici in contul partenerului, nici al vanzatorului.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce sanse de reusita am in urmatoarea situatie.
Acum ceva timp, impreuna cu partenerul meu am cumparat din banii mei un teren pe numele lui. La momentul respectiv nu puteam lua bunuri pe numele meu, asa a fost situatia atunci. Acum situatia este alta dar el nu mai recunoaste ca banii au fost ai mei si nu vrea sa trecem terenul pe numele, nici sa-l impartim in 2 macar, nici sa-l vindem si sa impartim banii. Ce variante am pt a-mi recupera investitia sau macar o parte din ea, luand in considerare ca nu ne putem baza pe onestitate si buna credinta. Multumesc pt orice sfat si eventual recomandare de avocat competent.
Daca pe fluturasul de pensie apare aceeasi suma cu cea primita in fapt, atunci nu are legatura cu creditul. Trebuie intrabt la casa de pensie. Daca insa pe flutarasul de pensie este o suma mai mare decat cea primita de tatal dvs atunci da, poate fi vorba de o poprire. Daca tatal primeste pensia pe card cel mai usor va poate ajuta banca la care are card-ul de pensie. Ea va poate spune daca este vorba de o poprire sau exact atatia bani i-a fost virati pe card.
Răspuns la discuția permis de munca
Are permis de sedere. Am aflat intre timp ca nu are nevoie de permis/autorizatie de munca fiind casatorit cu un cetatean roman.
multumesc
Discuție permis de munca
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pentru o persoana din alta tara este suficient certificatul de casatorie cu o romanca pentru a se angaja sau are nevoie de permis de munca sau alte documente?
Multumesc