avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate magda.balog

Activitate magda.balog

Discuție Norma de lucru
Buna ziua!
Am o intrebare in legatura cu norma de lucru.
Se poate o persoana sa aiba doua contracte de lucru in locuri diferite cu norma intreaga de 8 ore?
Multumesc.
Răspuns la discuția Stat de plata
Multumesc frumos.
Paste Fericit.
Discuție Stat de plata
Buna ziua!
In cazul in care un angajat demisioneaza pentru motivul ca paraseste tara iar salarul se da dupa 2 saptamani, poate sa vina un membru din familia lui sa semneze statul de plata? Mama respectivului de exemplu.
Discuție Pontaj
Buna ziua
Ma poate ajuta cineva in legatura cu pontaj pe luna Aprilie. Noi avem activitate si in weekend iar acuma la sfarsitul lunii data de 30 sambata se acorda o zi libera. Pe pontaj nu pot sa pontez lumea sambata daca noi nu suntem deschisi iar ziua de sambata am hotarat ca le acord o zi de concediu. Ziua de concediu nu le pot ponta in weekend doar in zile lucratoare.
Cum sa procedez? Le dau ziua de concediu in luna Mai?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Incetare Cim de drept
Buna ziua!
Avand in vedere aceasta problema a mea, m-am interesat mai bine si mai indelung adica am fost la ITM Cluj si am intrebat acolo ce trebuie sa fac, in mod express m-am dus si la pensii. Acolo mi s-a spus ca trebuie sa ii desfac contractul conform art. 56 lit.c si sa ii fac altul cu 4 ore. Adeverinta de vechime ii fac pana la data in care a avut contract de munca la 8 ore.
Legea 56 a fost modificata in 2015.
Ma gandeam ca ii bine sa scriu sa mai schimbam pareri sau opinii.
Multumesc oricum pentru ajutor.
Răspuns la discuția Incetare Cim de drept
Revin cu o intrebare referitor la adeverinta de vechime.
Eu cum o fac pana la ce data? Pana in data in care isi depune cererea de pensionare? sau cand ii iese decizia de pensionare? Si pana cand ii iese decizia de pensionare cum o pontez? CFS sau cu 4 ore?
Multumesc.
Discuție Control Vame
Buna ziua!
Vreau sa ma duc pana in Budapesta cu masina care este inmatriculata pe mama mea si as dori sa stiu daca am nevoie de ceva act sau procura pentru a trece de Vama?
Daca cineva a avut situatii de genul acesta i-as ruga sa imi scrie aici.
Multumesc.

Buna ziua!
Am o doamna care intra in pensie de boala din 15 Aprilie si stiu ca trebuie sa ii desfac contractul cu art 56 insa dupa aia ea ramane la 4 ore angajata.
Cum se procedeaza? Nu am mai avut cazuri de acest gen de aceea ma gandeam sa intreb aici.
Multumesc.
Răspuns la discuția SA in faliment
Multumesc.
Discuție SA in faliment
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri la problema asta.
O cladire care este societate SA are mai multe contracte de chirie, spatii date in chirie la persoane juridice, in cazul nostru un restaurant. Acuma societatea Sa intra in faliment, ce se va intampla cu spatiile date in chirie? Au dreptul de a ne da afara sau de a suspenda contractul de chirie?
Multumesc.