avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate MBH

Activitate MBH

Buna ziua.
Parintii tai ca si oricare alt parinte doresc binele copiilor. Asa te stiu ei in siguranta stiindu-te aproape de ei. Daca tu esti sigur ca daca vei merge la acel liceu de elita vei face fata cu invatatura si cu problemele ce decurg din plecarea de acasa( statul in internat sau gazda, impartitul camerei cu mai multe persoane, gospodaritul de unul singur) atunci sfatul meu este sa iei o coala de hartie, sa pui pe ea toate argumentele pro plecarii la liceul de elita, convoaca o sedinta de familie: parinti .frati mai mari, unchi, matusi,bunici , prezinta-le argumentele pro, discutati si riscurile la care te poti expune(anturajul in primul rand), ia-ti angajamente serioase in fata parintilor si probabil si atitudinea lor va fi alta.
La fel de bine daca vrei sa inveti poti invata si la un liceu de provincie. Totul este sa vrei sa inveti.
Buna ziua. Contestati amenda daca aveti un alt fel decontract cu administratorul si taxele aferente catre stat platite. Am fost in aceeasi situatie si am castigat . Administratorul si ingrijitorul aveau contracte de colaborare cu toate taxele platite la zi si penrtu ca nu aveau CIM amenda afost de 20000 lei. Dupa proces s-a transformat in avertisment .
Buna seara.
In cat timp de la darea sentintei favorabile in cazul reabilitarii se poate elibera un cazier curat.
Va multumesc.
Buna ziua.
Pentru a plati cheltuielile judiciare avansate de stat in urma unei sentinte penale primesc vreo instiintare acasa sau cu sentinta in mana ma duc sa fac plata?
Multumesc.
Buna seara,
As dori sa aflu care sunt pasii de urmat dupa dobandirea unei mosteniri si ce taxe am de plata dupa succesiune.
Multumesc
Răspuns la discuția Ce acte se depun la asociatie?
Multumesc
Buna seara,
Este normal ca la asociatia de proprietari sa se solicite copie dupa actul de proprietate si copie dupa CI. Se invoca legea 230/2007.
Multumesc.
.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca un detinut inainte de 1989 pentru trecere frauduloasa a frontierei poate fi considerat detinut politic. Va multumesc.
Am fost recent in aceeasi situatie. Reclamarea la ITM a angajatorului a rezolvat problema.
Buna seara,
As dori sa ma lamuriti ce fel de avize sunt necesare pentru deschiderea unui fast-food. VA multumesc.