avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate alinailiescu89

Activitate alinailiescu89

Buna ziua. Mama are 57 de ani, iar ultima data a lucrat part time la societatea mea. Vechea contabila i-a pierdut cartea de munca, iar anteriorul angajator nu mai exista (era o cizmarie veche). Ce as putea sa fac in acest caz?
Buna ziua. La un salariu brut de 1950 lei, si un stimulent de insertie (650 lei) se poate acorda deducere personala la salariu? Adica cele doua venituri se cumuleaza sau se ia in calcul doar salariul? Multumesc
Buna ziua. Ma puteti indruma in privinta concediului post natal, cele 42 de zile obligatorii dupa nastere. Cum trebuie sa procedez dupa nastere si ce actiuni trebuie sa intreprind avand in vedere ca eu sunt administratorul societatii? Cum procedez cu contractul de munca si cum voi achita contributiile in perioada de 42 de zile? Multumesc anticipat.
Si ma incadrez la cei 1250 lei pe luna timp de 2 ani?
Buna ziua. Trebuie sa nasc cam intr-o luna, si as dori sa stiu daca pot beneficia si eu de indemnizatia aferenta concediului de crestere copil daca din ianuarie anul acesta lucrez part time (2 ore) la societatea mea. Pana in ianuarie a.c am lucrat la program de 8 ore, dar de cand s-a reintrodus posibilitatea de a lucra part time, am luat decizia de a ma muta la part time, pt a plati mai putin la contractul de munca, avand in vedere ca il achit singura.
Discuție Somaj
Buna ziua. Sunt angajat al propriei firme srl, iar de maine, conform ordonantei, suspend activitatea buticului ce il detin. Pana luna trecuta, am avut salariul de 2080 lei, iar din aceasta luna mi-am redus orele de lucru, astfel avand un salariu de 558 lei. Intrebarea este, datorita conditiilor actuale impuse de ordonanta de urgenta, pot obtine ajutor de somaj sau somaj tehnic? Multumesc.
Buna ziua. Sunt insarcinata in 5 luni, si urma ca sotul meu sa intre in concediu crestere copil, deoarece el are salariul mult mai mare ca al meu. In situatia actuala provocata de coronavirus, urmeaza sa intre in somaj tehnic. Intrebarea este urmatoarea: mai poate intra el in concediu crestere copil, si daca da, cum se va calcula? Multumesc anticipat.
Buna ziua. As dori sa stiu in conditiile in care, urmeaza sa nasc un copil, iar ambii parinti lucreaza, daca tatal copilului poate intra in concediu crestere copil? Stiu ca parca se primeste 85% din media salariala a ultimelor 12 luni anterioare sarcinii... Sau daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii in aceasta privinta, v-as fi recunoscatoare.
Buna ziua. In data de 18.03.2019, sotul a fost implicat intr-un accident in care a fost nevinovat. Soferul vinovat are asigurarea la Generali, asa ca de aici incepe povestea. Masina a fost in service pt reconstatare si deviz, acesta fiind in final de 32300 ron. Oferta pt regie proprie a fost undeva pe la 13000 ron, asa ca am optat pt reparatia serviceului. Inspectorul de daune ne-a informat ca putem lasa masina in service pt reparatie, pt ca in data de 26.06.2019 sa primim o hartie prin care oferta de despagubire a firmei rca este de 20200 ron. Acum, intrebarea: daca masina a fost reparata, in final, ce suma se achita? Cine o achita? Pe noi unii, ne-au aburit de tot, ca sa nu mai spun ca noi voiam ca inainte de accident sa vindem aceasta masina impreuna cu a mea, pt a ne lua altceva mai bun. Acum, nici noi nu o mai putem vinde, a stat si atat in service, iar asiguratorul se cam “spala pe maini”... Multumesc anticipat.
Politica de retur este la vedere. Produsul, cum am mai spus, este sigilat. Mi se pare normal sa il las la magazin, separat, din moment ce am incasat banii pe el. In caz ca doreste sa il ridice, totusi, indiferent de polemica mea cu dna, mi se pare corect sa il las la magazin, pana la solutionarea acestei “probleme”. Multumesc pt timpul acordat. Va doresc o zi frumoasa!