avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters341205

Activitate ContSters341205

Buna seara.Fiica mea este cazata de trei ani in internatul liceului unde învață.In afara regulamentului interior,anul acesta se impun câteva reguli nescrise:dimineață,când în regulament e program de masa,trebuie,pe rand,să iasă in curte și să adune gunoaiele lăsate de cei care au învățat după-amiază;seara trebuie sa facă curățenie la baie:să adune tampoane,hârtie igienică folosită și altele lucruri rămase de la igiena personala a unor fete needucate in aceasta privința.Fetei mele i se pare o treabă umilitoare,jenantă,care ii poate afecta sănătatea și de aceea,la îndemnul meu,a refuzat să facă aceste lucruri.Mentionez că în regulament scrie clar că igienă și curățenia în spațiile de folosință comună sunt asigurate de către conducerea internatului,cu toate acestea a fost acuzată că nu respecta regulamentul.E un paradox total ...de aici au început șușoteli,priviri înțepătoare și stau cu frica in spate că va fi dată afară...Spuneti-mi,va rog,daca este normal ce se întâmplă aici și ce as putea face in continuare
Tatal meu a facut un imprumut la o banca acum un an si ceva.Si-a trecut pensia pe card la banca respectiva,asa incat banca sa retraga lunar rata pentru imprumut,iar restul banilor sa-i intre in cont.El are varsta de 69 ani.Intre timp a pierdut contractul de imprumut si am mers cu el la banca sa ceara o copie a contractului sa vada si el cat mai are de platit bancii.A fost refuza pe motiv ca nu se poate elibera o copie a acestui contract.e legal asa ceva?
Am mers la un notar sa facem acte de donatie pentru casa.Bineanteles ca a trebuit o documentatie cadastrala pt casa si terenul aferent constructiei.Abia acum am descoperit ca nu tot terenul din gradina casei este trecut pe titlul de proprietate ,desi il detinem din 1974,de cand am construit casa.,primaria stie ca terenul e al nostru,nu a fost revendicat de nimeni si cu toate acestea acum nu putem incheia actele de donatie din cauza ca terenul nu e trecut pe titlu.Ce putem face acum,in aceasta situatie?
Răspuns la discuția pensie de urmas
Si in situatia in care mama nu era pensionara sau nu a lucrat cu contract de munca,mai poate primi?
Răspuns la discuția Vechime in munca
eu am vechime in munca de 8 ani si ceva,colega mea are 19 ani si 11 luni.lucram in acelasi domeniu,la aceeasi institutie si avem acelasi salar...
Răspuns la discuția pensie de urmas
Va rog sa-mi spuneti care sunt aceste conditii.Copilul are varsta de 3 ani si 6 luni

Mai exista sporul de vechime ?lucrez in asistenta sociala si nu primesc nici un fel de spor.Mai exact sunt asistent maternal profesionist si in afara de salar nu primim nici un spor...e legal?
Discuție pensie de urmas
Un copil aflat in plasament familial,tatal nu apare in certificatul de nastere,mama a decedat,poate beneficia de pensie de urmas?
partajul bunurilor dobandite in timpul casatoriei se poate cere inaintea divortului? daca da,care este procedura?
Discuție tichete de masa
pe ce criterii se acorda bonurile de masa/este la voia angajatorului,e o obligatie a acestuia?