avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate leomard14

Activitate leomard14

Răspuns la discuția Testament sau clauza
Am intteles dar daca fac clauza de intretinere baiatului ?
Buna ziua.Am doi copii si as dori sa sa fac testament .Problema este ca unul din ei (fata)ma neglijeaza si nu mai avem nimic in comun,sa purtat destul de urat cu mine,din acest motiv as dori sa sa fac testament sa las totul sotiei si celuilalt copil(baiat)care este ascultator si ne intelegem foarte bine.Problema este urmatoarea,poate celalalt copil sa atace testamentul?Sau mai bine sa-i fac clauza de intretinere?
Am 2 copii o fata si un baiat.As vrea sa stiu daca fac testament si las baiatului tot casa,masina etc.fata poate contesta testamentul dupa moartea mea?Sau daca fac clauza de intretinere?
Va salut,am o ruda care a fost acuzata pe nedreptde catre vecinul sau .Totul a inceput de la o casa.Vecinul sau a inceput sa construiasca o casa si la un moment dat au venit de la primarie cred cu politia si mascatii si i-a spus sa nu mai continuie la casa ca se pare ca nu a respectat proiectul .Acum vecinul a venit la ruda mea suparat si i-a spus ca el l-a reclamat mai mult ca sigur si amenintari.Oare nu se poate afla cine a facut denuntul .pentru ca ruda nu vrea sa-l dea in judecata,nu-i plac treburile astea.Vrea numai sa se afle adevarul.
Buna ziua,lucrez legal in Suedia de 5 ani in agricultura ca sezonier din martie pana in noiembrie-decembrie si platesc impozit statului Suedez.Primesc salariul pe card suedez .Intrebarea mea este daca primesc pensie pentru perioada in care lucrez aici?
Răspuns la discuția retinere permis auto
LARATORY a scris:

Nu puteti renunta dar puteti contesta procesul verbal si pana la solutionarea plangerii contraventionale de catre instanta de judecata puteti beneficia de permis urmând ca termenul de 30 zile sa curga de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.

Apelati la aceasta situatie doar daca va avantajeaza sa va fie suspendat permisul dupa solutionarea plangerii, aproximativ prin lunile aprilie-mai (durata procesului depinde de fiecare instanta)


Multumesc pentru raspuns,dar nu cred ca are rost sa mai fac contestatie.Problema este ca trebuie sa merg la lucru in Suedia,dar cineva mi-a spus ca sa fac cerere la seful politiei rutiere pentru a mi se restitui carnetul ca sa pot circula in afara tarii,in tara am un prieten care ma duce pana la vama cu masina mea.De acolo am inteles ca nu am probleme.Stiti cumva daca e posibil asa ceva?

Cu respect Marius Dragomirescu
Buna ziua,

Azi mi s-a retinut permisul auto pentru o perioada de 30 de zile pt nerespectarea la trecerea de pietoni .Intrebarea mea este :pot renunta la dovada de 15 zile care mai am drept de conducere ca sa pot lua permisul inapoi mai devreme?
Buna ziua,
Am un copil in clasa a XI si in luna iulie implineste 18 ani.Intrebarea mea este daca mai primeste alocatie de stat in continuare pana termina liceul.

Multumesc anticipat
Buna ziua,am o cunostinta caruia in anul 2006 i s-a dat interdictie in Spania pentru 10 ani ,sincer nu stiu din ce cauza.Acum el doreste sa mearga acolo in vizita la baiat si nu stie daca mai are intedictie si poate intra in tara fara probleme.Multumesc anticipat.
Problema este ca eu plec la lucru in Suedia si as fi dorit ca in vara sa vina impreuna cu baiatul nostru de 17 ani la mine .Inseamna ca trebuie sa vina cu pasaportul ei chilian. Dar baiatul are dubla cetatenie roman si chilian ,cu ce pasaport sa vina?