avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate carmen51

Activitate carmen51

Buna seara
Noi vrem si acum sa-i platim partea dar cererea de credit este depusa din martie si cei de la banca spun ca dureaza 3-4 luni pana se obtine creditul iar sora mea nu mai vrea sa astepte si de aici toate amenintarile. Baiatul meu sta acolo real ( doar el) , cu adresa in buletin si cu inregistrare in cartea de imobil a blocului din 2010, dar sora mea spune ca nu are nici un drept ca nu are titlu. Nu inteleg?
Pot fi obligata de instanta sa vand 1/2 mea de proprietate? Am mostenit de la parinti impreuna cu sora mea un apartament. Succesiunea a fost facuta in octombrie 2017. In prima faza sora mea a fost de acord sa-i vanda baiatului meu 1/2 ei . Acum s-a razgandit si ma tot ameninta ca ma da in judecata si imi evacueaza baiatul. Baiatul meu a locuit in acel apartament de cand a murit tatal meu ( din 2010) si a avut grija de mama mea, a zugravit , a pus termopane la camere. Baiatul meu nu poate locuii acolo?
Va rog ajutati-ma ! Ce trebuie sa fac?
Buna ziua . As dori sa stiu cate contracte de munca a cate ore poate avea un salariat?
Buna seara
Sotul meu a avut contract de munca pe perioada determinata care s-a inchis de drept in 05.09.2016. Avand varsta de 63 ani si un stagiu de cotizare de 41 ani, in data de 22.09.2016 si-a depus dosarul pentru pensia anticipata. Pe decizia de pensionare scrie:
"drepturile au fost stabilite incepand cu data de 22.09.2016
plata drepturilor se va face incepand cu data de 22.09.2016"
Intrebarea mea este nu trebuia ca plata drepturilor sa se faca incepand cu data de 05.09.2016, data la care i s-a inchis contractul de munca?
Un prieten si-a dat coplilul major ( 26 ani ) afara din casa. In urma divortului i-a cedat mamei casa ( proprietate comuna ) fostei sotii pentru ca fata lui sa aiba toate conditiile. Dupa divort fata i-a cerut sa o lase sa locuiasca in casa lui ( casa fiind mostenire de la parinti). El a lasat-o , fata chiar si-a facut bulerin acolo fara declaratia de luare in spatiu a tatalui. Acum el a decis sa o dea afara din casa , i-a pus in vedere ca in 2 saptamani sa paraseasca locuinta. fata nu a parasit-o iar el a schimbat incuietorile. fata l-a amenintat ca-l da in judecata. Ce drept are fata lui si daca chiar in va da in judecata il poate obliga pe tata s o primesca in proprietatea lui?
buna seara
Acum 2 luni am primit o somatie de executare silita de la BEJ pentru o suma pe care eu o achitasem de acum un an. Am depus la judecatorie contestatie la executarea silita in care am solicitat anularea executarii silite si suspendarea ei pana la solutionarea cauzei. Pocesul este pe rol urmand a se judeca in 28 septembrie. Azi am primit o instintare de la BEJ de poprire pe salariu. De ce daca procesul e pe rol? In instintare imi spune ca pot face contestatie in 15 zile de la comunicare. Ce trebuie sa mai fac ?
Cat mai exact mosteneste sotul? Si are importanta de cati ani de casatorie avem?
Pot trece acum apartamentul pe numele copilului fara acordul sotului?
Buna seara
In 2006 am cumparat un apartament ( divortata fiind). Pe contractul de vanzare cumparare sunt trecuta doar eu desi am un copil. In 2013 m-am recasatorit. In caz de deces cine mosteneste apartamentul ? Doar copilul sau are dreptul si al doilea sot ?
Răspuns la discuția Executare silita
m-am uitat acum cu atentie. Scrie ca debitoarea nu si-a achitat de buna voie obligatiile stabilite. Creditoarea a depus doar contractul cu banca nu si contractul cu firma de recuperare.
Executorul judecatoresc a fost investit cu formula executorie de catre Judecatoria Sectorului 3 Bucuresti. Unde trebuie sa depun cererea de sistare a executarii ( eu sunt din Brasov) si sa fac astfel dovada ca eu mi-am achitat sumele restante?
Buna seara
In 2006 am contractat 2 credite de la o banca. Din 2010 am intrat in somaj si nu am mai putut sa-mi achit ratele iar banca mi-a cesionat creditele la o firma de recuperare. M-am intalnit cu reprezentantul firmei si am semnat un angajament de plata. In 2014 am terminat ultimele rate de achitat conform angajamentului semnat de ambele parti. Astazi m-am trezit cu o scrisoare de la executorul judecatoresc ca am de achitat o suma plus dobanzi si cheltuieli de executare silita si am la dispozitie o zi . I-am trimis un e-mail executorului cu angajamentele de plata si cu chitantele si i-am spus ca eu nu mai am nici o datorie fata de acea firma. Ce mi se poate intampla? Ce trebuie sa mai fac ? Va rog din suflet sa ma ajutati !