avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1813 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian2015

Activitate ciprian2015

Răspuns la discuția Anulare proces verbal
Buna ziua
Zilele trecute, am fost depistat cu viteza de 103km intr-o localitate, fapt pentru care permisul mi-a fost retinut pe o perioada de 90 de zile, cu dovada de 15 zile.
Amenda nu am. Primit, ci doar avertisment, dar cu retinerea permisului.
Credeti ca am sanse sa reculerez permisul in Instanta?
Discuție Caut avocat
Caut avocat pentru raspuns in instanta in care mi se cer cheltuieli de judecata
Am pierdut 2 procese in Romania cu legea in mana.
Caut dreptate la Haga.
Caut avocat pentru Haga dar sa nu fie din Buzau
Se poate ca la un Apel sa se schimbe completu de judecata si in aceeasi zi sa si judece dosarul meu?
Mentionez ca in ziua respectiva aveam termenul.
Doar ca inainte de sedinta sa schimbat completu de judecata a aparut un nou judecator care cu siguranta nu stia dosarul meu si uite asa mi-a judecat dosarul bineinteles ca am pierdut.
Mai pot face ceva sau trebuie sa scriu la CEDO?
Răspuns la discuția Ajutor Contract de concesiune
am castigat procesul cu Primaria dupa 2 ani am reusit sa devin Proprietar cu acte .
Discuție In preaviz
Am fost concediat de la o societate actual m-au anuntat ca sunt in preaviz 20 de zile .
Intrebarea este :
Ca Angajator ma poate obliga ca in preaviz sa desfasor alta activitate decat cea din fisa postului ?
Adica ma ocupam de SSM pe Societate si in preaviz mau pus sa spal masini au dreptul sa faca asta ?
Răspuns la discuția Litigii de munca
30 de zile de la data primirii notificarii sau 30 de zile dupa incetarea CM ?
M,entionez de azi 17.01.2017 sunt in preaviz 20 zile urmand ca la sfarsit sa emita Societatea decizia de incetare a CM
Sunt angajat la o Societate unde ocup functia de InspectorSSM .
Actual sunt in CM dar primesc acasa o notificare prin care ma anunta ca incepand cu data de 17.01.2017 intru in preaviz astfel urmand in preaviz 20 de zile ca Spalator auto .
Motiveaza ca functia mea s-a desfiintat ca sunt in reorganizarea Compartimentului SSM .
Tot in Notificare aflu de la dansii ca a fost angajata nou o alta persoana care este inginer si imi ocupa postul care acum se numeste SSM RSVTI MEDIU .
Adica postul exista doar ca i-a schimbat denumirea Societatea avnd 187 de angajati iar serviciul intern de prevenire nu se poate desfiinta .
Ma poate ajuta cineva cu cateva lamuriri si ce trebuie sa fac .
Va multumesc .
Se poate desfiinta un compatiment de protectia muncii pentru o societate de 220 de angajati si prin fisa postului sa fie pentru sefii de compartimente la atributii suplimentare ?
Poate cineva sa faca protectia muncii fara un comitet cum prevede legea si un inspector ssm ?
Răspuns la discuția Ajutor Contract de concesiune
In legatura cu contractual meu de concesiune nu am rezolvat nimic trebuie sa dau in judecata primaria daca e cineva din Buzau pentru a ma reprezenta la proces .