avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate amaama

Activitate amaama

Răspuns la discuția Mandat de arestare european
Buna ziua ,

Imi cer scuze ca va contrazic.Ba da , ai dreptul de refuz al extradarii si va fi un proces in baza refuzului ca apoi tara in care sint sint sa decida ce se intimpla mai departe.
Buna ziua ,
Este posibil sa nu fie inca eliberat un mandat de arestare european pe numele meu chiar daca am condamanare pe numele meu data in 2013 , la 4 ani cu executare , cod penal vechi 215( inselaciune ).
Am nascut in tara in care sint , doresc sa refuz extradarea cind se va intimpla.Stiti vreun caz in care s-a cistigat un astfel de proces ?de refuz al extradarii...

Multumesc
Buna ziua ,

Stiti cumva ,daca refuz extradarea din UK , ma vor judeca in stare de liibertate ?
Sint sanse ?

Multumesc
Buna ziua ,

Cunoasteti motive pentru care a fost refuzata extradarea din UK ?

Va multumesc
Buna ziua ,

Am fost condamnata in 2013 , am lipsit din tara pe tot parcursul procesului , in 2014 am nascut in aceasta tara.
Banuiesc ca deja s-a emis mandat de arestare european pe numele meu fiind condamnata la 4 ani inchisoare conform vechiului cod penal art.215 .
Va deranjez cu intrebarea : daca doresc sa contactez un avocat care sa imi studieze dosarul si declaratiile mele date la diicot in 2009 , se poate ?
Avocata de aici doreste sa stie anumite informatii din acest dosar , iar eu sincer dupa 6 ani nu prea imi aduc aminte tot , fiind o nebunie de agitatie atunci.
Cunoasteti cazuri cind extradarea a fost refuzata ?

Cu respect ,
Buna ziua,

4 ani ,pe vechiul cod penal 215

Multumesc
Buna seara ,

La cit timp autoritatile romane vor emite mandat european de arestare dupa condamnarea definitiva ,eu deja fiind plecata din tara acum 2 ani,iar condamnarea am primit-o acum un an.

Multumesc
multumesc.o sa astept momentul.
Va multumesc de raspuns.Am dat declaratie in timpul urmaririi penale.Dar harababura a fost.Primul avocat mi-a zis ca fara spaga nu rezolv nimic cu sinceritatea.Am schimbat avocatul , nu l_am vazut foarte interesat de cazul meu,iar cind a fost trimis dosarul in judecata nu am fost prezenta la proces doar avocatul.Munceam deja in UE.
multumesc de raspuns.am vorbit deja cu un avocat aici.
Am uitat sa intreb.Daca sint extradata si cer rejudecarea procesului pt ca am fost judecata in lipsa , dupa vechiul sau noul cod penal voi fi judecata? Presupusele fapte ar fi fost infaptuite in 2008.
Multumesc