avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate MiraMarr

Activitate MiraMarr

Buna seara, am deschis recent un PFA cu activitate in croitorie, lucrez de acasa. Am luat si casa de marcat, am fiscalizat-o si o am acasa. Vreau sa stiu daca Z-ul trebuie scos zilnic? Trebuie sa o aprind zilnic? Nu am activitate zilnica si nici un program prestabilit, cum procedez?
Va multumesc anticipat,
Adriana.
Buna ziua,
Doresc sa stiu care este procedura pentru defiscalizarea unei case de marcat si care sunt costurile?
Persoana care o cumpara de la mine ce costuri are apoi la inregistrare?
Multumesc anticipat, Adriana.
Buna ziua,
In propria locuinta ma ocup de croitorie, si anume creez rochii pentru diferite doamne care ma contacteaza prin intermediul paginii de facebook a "atelierului".
Clientele vin cu materialele proprii iar eu execut produsul final, incasand manopera. Lucrez la negru, nu am nici un act/firma/pfa.
Astazi mi s-a intamplat ca la proba finala a unei rochite, clienta (minora) sa vina impreuna cu mama acesteia, iar ultima mentionata mi-a cerut bon fiscal pentru manopera pentru ca i s-a parut ca cer prea mult (pretul rochiei a fost stabilit in urma cu 2 saptamani si acceptat de ambele). I-am spus ca nu ii pot da bon, ca pretul a fost stabilit in trecut si ramane acelasi, iar daca i se pare prea mult, ii pot da rochia in stadiul aproape final si resturile ramase de material si sa se duca sa o termine altcineva, dupa cum am si facut. Mama clientei s-a enervat, mi-a adresat injurii si mi-a promis ca se va "ocupa" corespunzator de mine.
In cazul acesta, ce organe abilitate pot sa raspuna la reclamatie? Poate intra cineva peste mine in casa? Care sunt procedurile legale si ce se poate intampla in cazul unei reclamatii?
Va multumesc anticipat,
Adriana.
Buna ziua,
Sunt administrator la o societate cu 2 asociati, care nu mai are activitate de mai bine de 2 ani. Pana in momentul de fata contabila a depus toate declaratiile si a intocmit evidenta contabila, insa in urma indisponibilitatii mele de a mai putea plati serviciul de contabilitate, aceasta urmeaza sa inceteze contractul de la data de 1 septembrie.
Mentionez ca societatea are datorii in valoare de aproape 3000 de ron la finante.
Ce se poate intampla in aceasta situatie? Cum ma pot trage la raspundere in calitate de administrator? Celalalt asociat poate avea probleme (acesta mai detine actiuni si la alte societati)? Am inteles ca este caz penal pentru administrator, am nevoie de mai multe detalii despre consecintele nedepunerii si neintocmirii acelor ctb. si neplata datoriilor catre finante, pentru ca momentan nu imi permit nici una, nici alta.
Va multumesc pentru interes, zi cu soare!
Buna ziua,
Persoana X are un atelier de croitorie in propria locuinta si lucreaza impreuna cu persoana Y, impartindu-si sarcinile si profitul care se ridica undeva la 2000 de euro lunar.
Niciuna din persoane nu lucreaza conform legii, nu se platesc taxe sau impozite, nimic nu este fiscalizat.
Intrebarea este: In caz de sesizare catre autoritati, ce se poate intampla? Ce organ poate interveni si care sunt consecintele?
Multumesc anticipat.

PS: Imi cer scuze pentru categoria selectata, nu am gasit o incadrare mai potrivita.
Nu sunt pfa si nici prietenul nu este administrator la societatea unde este actionar.
Amenzile au venit ca urmare a unor colete primite din afara UE care contineau mai multe tipuri de anabolizante si suplimente pentru sportivi, printre care chipurile au gasit si o substanta neconforma legislatiei noastre, posibila doping. Avem sperante ca instanta va hotara in avantajul nostru, insa daca acest lucru nu se intampla, vrem sa stim urmarile si cum sa ne protejam impotriva amenzilor prea mari pentru a fi platite. Multumesc.
Buna ziua,
In Octombrie 2014, impreuna cu un prieten, am primit fiecare cate o amenda contraventionala in valoare de 30.000 Ron de la ANAF, am contestat-o in instanta urmand ca in Februarie 2015 sa se tina a patra si ultima sedinta de solutionare.
Prietenul nu detine bunuri in numele personal, doar actiuni la o societate comerciala.
Eu nu detin bunuri in numele personal, insa de curand mi s-a ivit ocazia de a ma asocia intr-o societate.
Intrebarea este: Pe mine sau prietenul meu, ne poate executa silit ANAF si sa ne pierdem drepturile in firme?
Mentionez inca o data, amenzile sunt ambele pe persoane fizice.
Multumesc anticipat,
Marian Osanu