avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate edi123

Activitate edi123

In cazul in care un angajat are concediul medical cod 14 si in timpul perioadei de 1 an si 6 luni ,prezinta concedii medicale cod 06 (30 zile),zilele cu cod 06 se scad din durata maxima de 1 an si 6 luni sau sunt incluse in aceasta perioada?
Concret: va beneficia de un total de zile de concediu medical de 1 an si 6 luni+zilele cu cod 06? ar iesi un total de 1 an si 7 luni
Buna ziua
Lucrez la o institutie publica ,personal contractual camin batrani,persoana care se ocupa cu nozocomiale in aceasta unitate adica medicul unitatii,la venirea tuturor angajatilor din concediul de odihna ii obliga sa completeze o declaratie in care sa specifice ca nu au fost in aria de raspandire a virusului SARS-COV-2(COVID -19),angajatii fiind vaccinati .Rog in baza carei legi ,deoarece am iesit din starea de alerta si cum obliga angajatii sa poarte masca tinand cont ca DSP a emis o decizie ca masca e recomandata doar.
In fisa postului cand se introduc noi atributii se face act aditional s-au o noua fisa a postului
Functia de director intr-o unitate de asistenta medic0-sociala este compatibila/incompatibila ,fiind si medic la cabinetul privat pe care il detine.
La institutia publica la care lucrez ,personal contractual un angajat are in fisa postului atributii de resurse umane iar in urma examenului de promovare in grad pe langa noile atributii i s-a introdus in fisa si responsabil achizitii publice,specific ca angajatul nu are studii in domeniu(cursuri)specifice legislatiei pentru achizitii.
Angajatul a refuzat semnarea fisei deoarce nu este de acord cu atributia respectiva de responsabil achizitie.
Este legal ceea ce i s-a impus angajatului?

Precizez ca titularul postului se afla in concediu medical ,eu avand delegare de atributii pentru aceasta perioada(cat d-l este in concediul medical).
Sector bugetar


Cornel Vasile a scris:

Sector bugetar sau privat?

Buna ziua
Printr-o decizie interna mi se delega atributiile functiei de conducere de director timp de 6 luni ,salarul pot sa-l i-au cel de director sau cel detinut pana la decizia data.
Buna ziua
Sunt angajata la o institutie publica pe post de insp. resurse umane ,in urma sustinerii examenului de promovare directorul unitatii doreste ca in fisa postului la atributii sa ma ocup si de achizitii publice (SEAP),eu neavand specializari in acest domeniu.
Directorul poate sa-mi impuna fara un cadru legal.
Va multumesc!
Răspuns la discuția idemnizatie
Buna ziua
Daca eu ca parinte nu am solicitat zile libere de la serviciu pentru a sta acasa cu minorul sub varsta de 12 ani ,aveam si dreptul de concediu de odihna dar nu am solicitat ,mai pot primi indemnizatia la salariu ,copilul fiind lasat in grija altei persoane,.
Va multumesc !