avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate ana_panait

Activitate ana_panait

Buna ziua. Ma aflu exact in aceiasi situatie. Daca se poate sti,cum ati reusit sa obtineti informatia necesara? Adresa mea este hispainmo@ymail.com pt cazul cand imi puteti raspunde dar raspunsul nu se poate publica aici

dumitrudd a scris:

Multumesc, am primit ajutor din alta sursa, am obtinut online CF-ul dorit si nu este nimic ciudat , incomplet, nepotrivit. Nu era nici o poveste de spus ,era doar o intrebare :"Cum pot obtine,,,?"la care am obtinut un raspuns concret din alta sursa. Multumesc oricum

documentele din Spania le-ati trecut si pe la Consulatul Romaniei? Ei stiu cel mai bine cum sa va rezolvati problema. In Consulat cunosc procedurile si forma documentelor spaniole. Pt asta sunt platiti. Certificarea Consulatului are aceiasi valoare ca una notariala. va poat certifica mai bine ca un Notar spaniol.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

daca fiul a implinit 18 ani obligatia de plata a incetat asa ca scoate-ti de la arhiva o copie de pe hotarare, o copie de pe certificatul de nastere si cu acestea si o cerere in scris mergeti la angajator sa-l informati si sa-i cereti sa sisteze retinerea din salariu deoarece o face fara o baza legala, efectul legal a hotararii a incetat atunci cand fiul a implinit 18 ani.
apoi contactati cu fiul pe motiv ca trebuie sa vorbiti despre modalitatea in care ii veti plati pensie in continuare in mod benevol, asa cum o platiti de cand el a implinit 18 ani. daca nu vrea sa vorbiti, atunci sanatate si la revedere. nu-l pueti obliga.
daca va cheama in judecata dovediti la proces cu retinerile din salariul d-voastra, ca dupa ce el a implinit 18 ani ia-ti platit benevol, fara sa fiti obligat printr-o hotarare si in continuare ii platiti conform obligatiei instituita cu noua hotarare
doar asa poate ca il veti face sa inteleaga ca primeste pensie platita de tata in mod benevol si ca tata asteapta macar o minima relatie cu el.
nu va inselati si nici nu va lasati inselat de terti. faptul ca copilul nu vrea sa stie nimic de d-voastra se datoreaza faptului ca terta/e persoana/e l-au informat fals despre d-voastra si cand era mic l-au educat sa va respinga
va contraziceti singur. cunoasteti continutul ultimei hotarari?
ne induceti in eroare. asa ca nu aveti motiv sa ridicati tonul.
hotararea in baza careia platiti e cea data pe vremea cand copilul era minor, ori dupa ce a implinit 18 ani va chemat din nou in judecata si a obtinut o noua hotarare care obliga plata pana la terminarea studiilor, dar nu mai mult de 26 ani?

"HOT Jud emisă pe cand copilul era minor a fost depusă de către părinte la angajator"
"HJ stipuleaza limita varsta 26 ani"
Discuție portal just ro
Buna ziua. Am introdus o actiune civila iar in mod automat a si aparut afisat in portal justitiei, portal.just.ro numarul dosarului cat si rezumatul.
Este legal ca o chestiune strict personala sa se faca publica fara a mi se cere consimtamantul mai intai? Datorita faptului ca aceasta pagina poate fi consultata de oricine si de o persoana cu care nu sunt in relatii bune, nu vreau ca atat aceasta persoana cat si altele sa cunoasca probleme strict personale ce incerc sa rezolv si care pot fi folosite impotriva mea ori a familiei mele. Cum pot motiva o cerere si obtine eliminarea dosarului, ori a detaliilor din dosar, din portal.just.ro ? Cred ca se incalca si legea europeana care protejeaza intimitatea si demnitatea persoanelor. Multumesc anticipat pentru ajutor.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ai suspiciuni ca esti furat in proprietatea ta privata pui camere ascunse si filmezi ca sa ai dovezi iar apoi mergi cu inregistrarea la politie unde denunti. Asa de simplu. Intri sub incidenta legii doar daca publici imaginile ori le arati la terti (cu exceptia politiei, justitiei).
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
mergeti fara grija la politie daca nu va inapoiaza banii. probleme puteti avea doar daca faceti publice imaginile. legea nu se aplica in cazul inregistrarii special facuta pt a denunta un act criminal la autoritatile competente
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
ea nu. copii ei da, la o patrime din averea batranilor. apoi daca ei sunt minori ea le este tutore asa ca ea va administra aceasta patrime