avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate ezio82

Activitate ezio82

Răspuns la discuția Dosar executare silita
Este o firma de recuperari creante, ar fi trebuit sa te notifice cu privire la creanta si ca urmeaza procedura de executare silita.
Ai dreptul sa te informeazi cu privire la dosar si ce creanta a fost preluata de catre ei.

Succes,
Buna ziua,

Daca am inregistrat o cheltuiala in anul curent, respectiv pe cont 635, impozit cladiri, iar peste 3 luni mi-a fost acordata scutirea de la plata impozitului pe cladiri si am cerut returnarea sumelor platite, cum ma pot scade de rulajul din cont 635 ?
Multumesc,
Răspuns la discuția Nelamurire tichete cadou
Buna ziua,

Este la latitudinea conducerii daca acorda sau nu tichete cadou catre angajati, care este valoarea acestora si in ce scop se acorda.
Probabil angajatorul dumneavoastra a ales sa recompenseze angajatii in functie de timpul lucrat ( cazul dumneavoastra 10 luni).

O zi buna,
Buna ziua,

Va supun atentiei o nelamurire ce o am de ceva timp si vreau o clarificare din partea dumneavoastra.
De curand am angajat pe cineva care este trecut cu 2 ore pe zi (de altfel si singurul in firma), a fost angajat in luna iulie 2015, contractul este pe perioada nedeterminata; intrebarea este cate zile de concediu de odihna are dreptul acest an (banuiesc ca trebuie facuta cota parte) si cate zile de concediu trebuie sa-i acord in 2016 ?

Va multumesc,
Răspuns la discuția concediu odihna dupa revenire CCC
Inceperea concediului 20.10.2012.

Oricum va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.
Răspuns la discuția concediu odihna dupa revenire CCC
Am apelat la acest forum deoarece cineva mi-a dat ca raspuns art.145 (4) codul muncii:

(4) La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele
aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului
bolnav
se considera perioade de activitate prestata
Răspuns la discuția concediu de odihna CIM pe 2 ore
Va multumesc pentru confirmare.
Buna ziua,

Care este perioada minima de concediu de odihna pentru un CIM pe 2 ore ? Sunt valabile cele 20 de zile conf. art 145 din Codul muncii?

Multumesc
Buna ziua,

Care este perioada de concediu de odihna ce ii revine salariatului ce revine din crestere copil ?
Am un caz, persoana revine la locul de munca in sept. 2015, din concediu crestere copil dupa 3 ani (copil cu grad de hadicap), prima oara a optat pentru 2 ani apoi a revenit cu suplimentare pana la 3 ani varsta copilului deoarece copilul avea unele probleme.

Multumesc
Am platit mai mult ! si sa si inregistrat mai mult.
pentru 2013 a fost facuta NC : 635=446 si 446 = 5121 ...aici au fost platiti in plus cei 1000 lei.

Pentru anul 2014 am aflat ca am de recuperat cei 1000 lei, dar si datorie 300 (impozitul aferent lui 2014).
Pe extrasul de la banca (2014) virat imi apare suma de 700 lei.
Pentru 2013 este totul clar, nu mai am ce face... ideea este cum inregistrez in 2014, ptr ca am de facut o compensare "practic fictiva" sa nu denaturez contul banicii, deoarece suma returnata este de 700, ptr cei 300 am doar decizia de impunere de la ditl si cererea de compensare a sumei.