avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate mariuta1970

Activitate mariuta1970

Răspuns la discuția Neplata impozitelor la primarie
impozitul stiu ca pana la dezbaterea succesiunii se plateste de toate 3 nu numai eu care locuiesc la imobilul care sunt unde au locuit cu parintii mei si cand le am spus sa platim datoriile parintiilor care nu le au platit au zis sa platesc eu ca stau acolo si nu au platit nimic timp de 30 de ani si nici nu platesc in continuare.La succesiune am discutat sa o dezbatem si dupa mama si dupa tata mama fiinf proprietarul casei dar pe ele le intereseaza numai despagubirile si impartirea casei camerelor dar taxe datorii nimic , Ce pot sa fac in situtia asta ca ele doar i si vor dreptul si toate le pune ce nu au facut ai mei cat au trait sa le rezolv eu e normal ? Eu am investit multi bani in casa unde stau ele nu au dat nici un ban ca au spus ca mie i mi fac confort nu lor dar vor sa le dau despagubire la investitile si banii care i am bagat in casa numai are valoarea care o avea acum are alta valoare imbunatatita si e corect numai sa ledau dar ele sa nu faca nimic si sa nu plateasca nimic sa bag numai eu bani?
o cerere la icral pt demararea actului de vanzare cumparare cumnu aveam dreptul cat a trait ai mei daca noi eram minore nu eram mostenitori dupa ei ? semnatura mea e identica tot timpul sa stiti nu mi am schimbat o si de 10 ori semnez aceeasi va garantez multumesc pt mesaj
parintii mei dupa ce a facut act de vanzare cumparare pe numele ei ca ei erau titularii au facut la diferiti notari ate de donatie cu sume de bani sa cumpere apartamentul nu a avut ea bani sa l achite integral si intr-un act de donatie nu e samnatura lui tata a recunoscut ea cu gura ei ca a semnat altcineva, Toate invartelile s-au facut intre mama si sora mea cu acest apartament tata multe lucruri nu a stiut ce au facut ele mama cu sora mea si nici noi la fel.
nu donatie am fost la icral cotroceni ca asa era inainte si am facut cererile de renuntare ca ii lasam ei apartamentul si s a efectuat expertiza de catre icral pt demararea cumpararii acestui apartament, iar la notar banuiesc ca s a facut contractul de vanzare cumparare intre sora mea si parintii mei.
buna ziua am o vecina care si a facut un gard de boltari stramb si fara fundatie cu boltarii direct pe pamant, in locul gardului noastru al meu si al ei aveam un gard comun din tevi si plasa l-a scos si a facut din boltari problema este ca e intrata la mine cu 30 m gardul e facut in bataie de joc stramb fara fundatie nu stiu daca are autorizatie ca am facut sesizare la primarie si la isc si mi a trimis adresa ca primaria ca daca nu are sa o dau in judecata ca are cadastru facut ca ei nu are ce sai faca dar nu a venit la fata locului sa vada in cehal e facut, si i am rugat sa mi dea detalii daca ea l a facut legal ca e facut cam de 14 ani si nu mi a dat nici un raspuns concret primaria doar ca are carte funciara din 2005 ce sa inteleg eu va intreb ca e mana in mana de nu o verifica la imobilul respectiv si ma pune sa o dau in judecata adica ei se spala pe maini daca nu-ti convine da o in judecata cam asa suna. Am intrebat o si pe ea sa mi arate actele doveditoare ca e in regula cu acest gard si se face ca ploua si ea deci e facut ilegal sa inteleg. In afara de instanta ce se mai poate face. ISC la fel mi a raspuns in adresa ca daca ma simt prejudiciat sa merg in instanta ma intreb pt ce mai exista aceste institutii daca nu si fac treaba fiecare face ce vrea cand vrea in tara asta ce pot face ca isc si primaria se spala pe maini si se face ca nu vede da o in judecata i mi spun amandoua dar nu verifica nimeni daca s a facut legal sau nu
am si eu o intrebare daca am locuit cu parintii in aceeasi casa 28 de ani si contractul casei e pe numele mamei e proprietar si au decedat amndoi parintii si eu am ramas cu fam mea sot si copii si nu am dezbatut succesiunea sotul meu are dreptul la casa din partea mea de mostenire pt ca suntem casatoriti fiind casa lui mama casa nu e pe numele meu si a sotului ce drepturi are el ca sot sau am numai eu ca mostenitor dupa parinti?
Mama de 16 ani și tata de 10 după ce i am cedat apartamentul mama fiind proprietar și la o casa la curte am stat 28 de ani cu ei în curtea asta și apartamentul i l am cedat ei dar casa de la curte mama i a spus sa nu vina peste mine sa rămân eu aici și ea în apartament și pt ca au decedat amândoi a venit fata sa i dau și de la casa nu mi au făcut acte și legal și ea și cealaltă au dreptul ca nu s a dezbătut succesiunea și ea nu a făcut ce a spus mama sa stea în apartament și sa nu vina peste mine ea a venit sa și revendice și aici dreptul adică nu cedează a trecut peste vb lui mama ca s a spus verbal nu pe hârtie și acum e normal sa i dau și de aici mai ales ca de and au murit și mei m a lăsat cu datorii multe impozite neachitate mașina beradiata și inexistenta și a zis sa plătesc eu toate impozitele și datoriile ca stau aici dar nu a contribuit nici una din ele cu bani sau altceva plus ca am investit bani în casa ca să o țin pe linia de plutire ca dacă. U bagi bani cade și eu acum sa le dau dreptul lor de moștenire dar sa nu contribuie la nimic am umblat sa scot titlul de proprietate am băgat gaze canalizare și sa le dau doar de a moaca cum se spune e echitabil

gi-jane2 a scris:

nu aveti nicio sansa in privinta apartamentului.
parintii dvs au decedat ? daca da, cand ?

Sora mea cu ajutorul părinților ca nu a achitat ea singura apartamentul cum era normal părinții mei i a donat mai multe sume de bani pt a achita acest apartament nu la achitat integral cum spune ea exista donațiile ca dovada cu sumele care i a dat ei sa l achite dar ea tine una și buna ca ea l a achitat dar nu e adevărat vorbesc hârtiile adică donațiile făcute de părinții mei la mai mulți notari sunt facute

Alina Tudose 1 a scris:

Cine a cumparat, efectiv, casa de la ICRAL?

Eu am hârtia ca tata era alcoolic și ea a profitat ca nu puteam sa zic eu nimic ca trăia și ma războiesc cu ea acum ca el a decedat ce pot sa fac în situația asta

mariuta1970 a scris:

am vb omeneste cu ei si au spus ca nu s-au lipit dar se vede f clar ca se foloseste de peretii nostrii eu daca vreau sa izolez casa in spate numai am cum din cauza lor mai concret unde la disciplina in constructii este un site un link sau macar denumirea intreaga au mai mult de 8 an i de cand sunt facute si noaptea trantesc si orice se aude pe peretele meu si n u ma pot odihni din cauza lor
problema este ca peretele care il are facut unul din el e facuta baie si eu cand stau in pat le aud lor robinetul de apa si cum face baie in cada ca cada cred ca e lipita de perete

A profitat ca tata era alcoolic și o lasă să facă a tencuit peretele nostru ei și s a lipit cu camerele de peretele nostru e comun cu peretele camerelor ei și ma deranjează tot timpul dar nu are autorizație la primărie ca m am interesat pe mine nu ma interesează ca tata a lăsat o el a decedat și eu acum sunt deranjata de ea din cauza camerelor care le a făcut pe spatele casei noastre nu are nici o hârtie nici un acord între proprietari a fost verbal nu are nici autorizație nici o hârtie cu acord scris sau prin notar ca proprietarul tata și ea alt proprietar e de acord sa se lipească cu aceste 3 camere care mi a ocupat tot spatele casei ce sa fac în situația asta eu trag cu ea acum tata era alcoolic și avea momente în care având creierul atrofiat când era lucid când era beat ce sa fac în situația asta ca am făcut sesizare la primărie și a zis ca ma judec cu ea și nu fac nimic ce sa fac

DinuX a scris:

In mod normal extinderea trebuia facuta cu autorizatie de construire pe baza unui proiect realizat de un proiectant specializat si cu expertiza tehnica pentru ca este lipita de alta casa. In mod sigur in proiect respectiva extindere ar avea peretii ei, nu s-ar folosi de peretii Dumneavoastra. Din 2 una, fie constructia este neautorizata, fie nu s-a respectat proiectul. Reclamati cazul la Primarie si la ISC.