avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate allview777

Activitate allview777

Buna ziua.
Ce se poate face in cazul urmator:
1. in decurs de 8 luni am primit 4 decizii de sanctionare (2 de avertisment si 2 de reducere cu 60 zile a functiei de conducere), avand ca unic scop eliminarea din cadrul societatii ! Toate acestea au fost contestate si 3 castigate!
2. a urmat decizia de incetare a cim, motivat de abateri repetate. Acesta din urma nu am contestat-o deoarece mi se facuse scarba de conducerea societatii, iar prima din cele 4 sanctiuni o pierdusem!
Acum in situatia in care nu mai pot contesta decizia de incetare a cim coroborate cu cele 3 sanctiuni anulate de instanta, mai pot face ceva ( NU PT. A FI REINCADRAT, DAR EVENTUAL PT. DAUNE MORALE (am suferit pe plan familial, personal, pecuniar - nu va pot detalia), DAUNE MATERIALE SAU TRAGEREA LA RASPUNDERE A CONDUCERII - CIVIL, PENAL)?
ORICE METODA LEGALA DE CARE MA POT "LEGA", AR FI BINEVENITA!

Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Firma la care lucrez a emis o decizie de sanctionare in data de 21.07.2015 si prevede ca intra in vigoare cu 27.07.2015. Tot in decizie se predeve ca "va fi comunicata pe baza de semnatura de primire ori in caz de refuz prin scrisoare recomandata, la domiciliul comunicat de acesta si va produce efecte de la data comunicarii"!
In cazul de fata firma s-a grabit si mi s-a comunicat acesta decizie de 3 ori, astfel:
1. in data de 21.07.2015 am refuzat de primire decizia iar in 15 minute a aparut in birou un delegat de la un BEJ, care avea aplicata stampila "prezenta notificare , inregistrata sub. nr... a fost comunicata prin BEJ". Am refuzat sa semnez, precizand faptul ca in decizie scrie faptul ca urmatorul pas este scrisoarea recomandata!
2. in data de 22.07.2015 am gasit in cutia postala decizia cu stampila BEJ, trimisa prin posta romana!
3. in data de 28.07.2015 am ridicat de la posta romana recomandata trimisa de firma!
CARE ESTE DATA COMUNICARII CONFORM LEGII, in acest caz, data de la care curg cele 30 de zile pt. contestatie???
Pot invoca in contestatie acesta bajbaiala - ilegala?
Multumesc anticipat1
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția acordare somaj
Buna ziua.
Dar ajutorul social se poate si in ce conditii?
Multumesc anticipat
Daca o trimit cu scrisoare cu conf. de primire (eu mi-am schimbat domiciliul), am inteles ca urmatorul pas legal este cu executor judecatoresc??
In concluzie data la care se considera adusa la cunostinta este data semnarii in fata executorului judecatoresc, in cazul in care nu ridic recomandata de la posta, NU??
Buna ziua.
Care ar putea fi sansele si mai motivele cu care pot castiga un proces pt. desfacerea cim. Motivatia angajatorului ar fi ca am avut abateri repetate in activitatea de contabil. Eu am o relatie rea cu angajatorul (seful direct), deoarece am sesizat la parchet si politie si DNA faptele acesteia. Ea avand functie de conducere a facut tot posibilul de a ma da afara disciplinar. Are relevanta acesta in proces?
Mai am si 4 actiuni prin care am contestat cele 4 sanctiuni anterioare, in diferite stadii (2 pe fond si 2 la apel)!
Multumesc!
Discuție acordare somaj
Buna.
Daca cim a fost desfacut din motive disciplinare, se acorda ajutorul de somaj, si ce acte trebuie?
De unde stiu AJORM in ce baza este desfacut cim?
Multumesc!
buna ziua.
1.)juridic vorbind care este termenul de aducere la cunostinta a unei decizii de desfacere contract ind. de munca, adica termenul de la care curg cele 30 zile pentru a o contesta la Tribunal.
Daca o trimit cu scrisoare cu conf. de primire (eu mi-am schimbat domiciliul), am inteles ca urmatorul pas legal este cu executor judecatoresc??
In concluzie data la care se considera adusa la cunostinta este data semnarii in fata executorului!!
2.)Pana atunci drepturile salariale se achita in continuare?, sau asa cum scrie in decizie, ca incepand cu data xxxxx, decizia se aplica (adica si drepturile salariale!), cu toate ca eu nu am luat la cunostinta sub semnatura de acesta decizie??!!
3.)In astfel de cazuri nu exista un termen de preaviz, ca in cazul demisiei??
4.)Daca la data cand a fost desfacut contractul de munca, eu eram in litigiu (proces privind contestarea unor decizii de sanctionare, plangere penala si urmarire penala formulate/aflate in faza de ancheta impotriva dir. tehnic - seful direct) stiam de la cineva, faptul ca nu se poate concedia aceea persoana!!
MULTUMESC ANTICIPAT!
Buna.
Doresc sa stiu daca in cazul contabilitatii de gestiune, asa cum la contabilitatea generala/financiara, NU TREBUIE sa existe la nivelul societatii stabilite CLAR niste proceduri, reguli, monografii emise de catre managerul economic si aprobate de catre managerul general!
In cazul meu, situatia este: prin programul informatic nou instalat, este si o sectiune/meniu in care se pot genera situatii de gestiune, DAR EL ESTE LA STADIUL INCIPIENT, de acum 2 ani, nu a mai fost dezvoltat/actualizat, si automat documentele pe care le genereaza nu reflecta in totalitate situatia economico-financiara (conform balantei de verificare lunara!!!)
Multumesc de ajutor!
Buna.
Se poate incadra fapta unei sef ierarhic la abuz de putere/abuz in serviciu, daca pe fondul unor divergente aplica sanctiuni disciplinare in nestire (plus un comportament care incalca prevederi ale regulamentului intern si ale contractului sau de mandat!)?
Multumesc!
Buna.
In data de 27.05.2015 am primit o adresa prin care Tribunalul mentioneaza ca in 10 zile trebuie sa raspund la Intampinare! Acesta data cade in ziua de 06.06.2015- sambata! Cand trebuie sa o depun legal, in 5 iunie sau in 8 iunie?
Multumesc!