avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate CP466884

Activitate CP466884

Succesiuni
Buna seara. Va rog sa mi spuneti daca succesiunea se poate demara la doua zile dupa decesul persoanei si de asemenea daca este adevarat ca trebuie sa facem succesiunea la notarul in raza caruia se afla domiciliul.Doream sa incheiem succesiunea la un anumit notar insa ni s a comunicat ca nu ne putem alege notarul intrucat Evidenta populatiei transmite automat decesul unei persoane catre notarul in raza caruia se afla domiciliul decedatului. Deasemenea unul dintre frati a solicitat deschiderea succesiunii la notar si a ,,omis,, sa mentioneze ca mai exista inca un mostenitor ( frate vitreg recunoscut de catre decedat) care are acelasi drept la mostenire ca si ceilalti frati. Am primit o citatie din partea notarului in care ne anunta data la care trebuie sa ne prezentam pentru acceptaré si semnare. Insa cum doi dintre frati nu locuiesc in tara si nu pot ajunge la termen am anuntat telefonic notarul . As vrea sa stiu in cat timp putem finaliza succesiunea avand in vederea ca la primul termen nu ne putem prezenta toti. Multumim
Cheltuieli deductible Pfa
Buna ziua. Doresc sa intocmesc declaratia unica si sa calculez corect
venitul net si cel impozabil, as vrea sa stiu daca pentru anul 2023 sunt deductible cheltuielile cu contributia la pensie si sanatate? Multumesc
Servicii management si consultanta.
Va rog sa mi comunicati daca negocierea unui contract, semnarea unui contract, negocierea unui taxe de raft in vederea vanzarii produselor in marile lanturi de magazine, intocmirea unor situatii de vanzarii, participarea la negocieri in afara tarii in fabricile producatorului, etc se pot incadra in categoria ,, servicii consultanta si management,,
Va multumesc
Donație către fii
Buna seara. Tatăl care este grav bolnavi dorește să facă o donație către cei 5 fii. 4 dintre ei au semnat că sunt de acord cu donația. Al 5 lea nu este de acord și nu semnează. Este valabil acest document daca nu este semnat de către toți cei 5 copii? Ce drepturi are copilul care nu semnează? Multumesc
Buna seara. Detin un cabinet stomatologie - cmi si doresc sa stiu cum calculez corect cifra de afaceri pentru a stii daca trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva. Conform registrului incasarile mele ( prin banca si cu numerar) au ajuns la 280000 leí iar facturi emise am doar doua in valoare de 5000. Am mentionat acest lucru pt ca am citit ca plafonul pentru incadrarea ca platitor de tva se stabileste pe baza facturilor emise si nu pe baza registrului de incasari si plati deci inteleg ca nu ar trebui sa tin cont de incasari CI doar de veniturile facturate. Daca ma puteti ajuta va rog cu un raspuns clar pentru a stii daca trebuie sa solicit Sau nu inregistrarea ca platitor de tva. Multumesc anticipat