avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate adryann68

Activitate adryann68

Răspuns la discuția succesiune dupa parintele matern
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult pentru raspuns
In anul 1994 moare bunica care are patru copii ( fete ) , una din fete casatorita si cu trei copii a decedat inaintea mamei sale in anul 1986. Intrebarea este daca cei trei copii ai fetei decedate si sotul acesteia au dreptul la masa succesorala dupa decesul bunicii alaturi de celelalte trei surori ale mamei
In anul 1994 moare bunica si lasa mostenire in Romania un teren arabil extravilan la 4 nepoti , unul din ei are un handicap ( surdo-mut) . Prin anul 1998 nepotul surdo-mut este chemat in Italia de sora lui unde se stabileste obtinand cetatenia italiana in urma infieri lui de catre sotul sotiei (nu a renuntat la cetatenia romana) , Doreste sa vanda partea lui de teren dar intampina tot felul de greutati, cum ar fi: documentul de identitate este italian , nu poate sa vanda ca nu are acte romanesti . Are un handicap ( surdo-mut) . Singurul act al mostenirii terenului este Certificatul de mostenitor , nu are intabulare , nu este scos din indiviziune , carte funciara , etc .Intrebarea este care sunt pasii ce trebuie sa-i urmeze pentru a putea sa-si duca la indeplinire dorinta de a vinde partea din mostenire , Se poate face imputernicire altei persoane pentru a rezolva problema deoarece este nevoit sa se intoarca inapoi in Italia
Răspuns la discuția Legalitate licitatie casa
Cauta-ti contractul de finantare al fratelui si sigur acolo este stipulata asigurarea de viata care a fost inclusa in rata lunara si consultati un avocat
Am achizitionat piese cu factura din Bulgaria pentru autoturismul inmatriculat in Romania pe persoana juridica si doresc sa le inregistrez la cheltuieli in contabilitatea socitatii , as dori sa stiu daca trebuie sa fac vreo declaratie la Fisc pentru achizitii intracomunitare, precizez suntem platitori de TVA.
Nu trebuia sa platiti amenda , trebuia facuta contestatie la P.V. in care sa sustineti ca nu ati observat ca ati atins masina (dvs. spuneti ca este o zgarietura !) de aceea nu va-ti prezentat la biroul accidente usoare sa raportati, daca avaria este mai mare va dati seama ca nu mai poate fi credibil. Cat despre poze nu cred ca statea pe balcon sa va faca poze fiind pregatit cu aparatul de fotografiat stiind ca dvs o sa-i loviti masina ( spuneti ca totul ar fi durat 1 minut cat ati parasit parcarea) daca are poze mai mult ca sigur sunt facute dupa o filmare a unei camere de supraveghere , nici cu un telefon nu ai timp in mai putin de un minut sa faci 3 poze.Consultati un avocat pentru contestatie la P.V. poate reusiti sa-l anulati in instanta, este singura solutie altfel impacati-va cu situatia
Daca a avut timp sa faca poze la momentul atingerii autovehiculului inseamna ca dvs ati stationat mai mult cu masina lipita de a lui sau are poze facute dintr-un videoclip al unei camere de supraveghere, asa cum spune-ti in relatare , faceti o contestatie la procesul verbal de la politie poate scapati de suspendarea permisului sustinand ca nu a-ti auzit si nu a-ti simitit , vazut cand a fost atinsa masina, insa eu cred ca sigur a-ti stiut ca a fosta lovita masina si a-ti incercat sa scapati fara vina si acum sunteti suparat pe dovezile vecinului
Plangere la politie pentru inselaciune si abuz de incredere daca nu vrea sa faceti contractul de vanzare -cumparare , daca faceti contractul trebuie sa stipuleze in el ca autoturismul este in stare buna de functionare si nu are vicii ascunse , Inspectia tehnica periodica valabila , sa aveti in vedere si service-ul (prieten cu vanzatorul)care a facut verificarea autoturismului eventual cu o sesizare la RAR si plangere la politie pentru ca nu v-a informat de defectiunile masinii ajutand sa fiti inselata cu un bun ce nu corespunde cu intelegerea facuta cu vanzatorul, cu privire la starea masinii si a pieselor componente. Daca nu ati facut contractul trebuie sa va restituie banii pentru ca va-ti razgandit inclusiv avansul deoarece masina nu corespunde din punct de vedere tehnic conform descrierii vanzatorului.
Buna seara , as dori sa stiu cum se pot face plati cash catre furnizori de la punctul de lucru, cum se inregistreaza suma de bani care o transferi de la sediul social pentru plata furnizorilor si cum pot fi justificati in cazul unui control (ca sunt bani incasati in zilele de activitate din urma) sau daca se poate face plati din banii incasati in ziua respectiva existenti in casa de marcat, registru de casa se tine la sediul social, punctul de lucru este in acelasi oras respectiv acelasi sector