avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate elsae

Activitate elsae

Și acum ce fac? Mai am 3 zile că mi-a dat 5 cu totul. Unde pot face o adresă?
Bună ziua,

Am intentat divorț cu soțul meu care e plecat în străinătate de mai mulți ani. Judecătoarea mi-a spus azi să îi aflu adresă că altfel îmi respinge cererea. A spus că dacă nu o pot afla să fac dovada că nu o pot afla. Să fac adresa la Ministerul Afacerilor Externe. Cum pot face așa ceva? E vreun model? Sau cum altfel pot afla adresa?

Vă mulțumesc,
Bună ziua,

Am intentat divorț cu soțul meu care e plecat în străinătate de mai mulți ani. Judecătoarea mi-a spus azi să îi aflu adresă că altfel îmi respinge cererea. A spus că dacă nu o pot afla să fac dovada că nu o pot afla. Să fac adresa la Ministerul Afacerilor Externe. Cum pot face așa ceva? E vreun model? Sau cum altfel pot afla adresa?

Vă mulțumesc,
Buna ziua din nou,

Adica spun in contestatie ca e fals procesul verbal? In procesul de contestatie se poate stabili ca procesul verbal e fals?

Am spus ca nu a fost comunicat si mi-au trimis acea dovada de comunicare prin afisare pe motiv ca nu am fost gasita pe raza localitatii...
Buna ziua,

In anul 2013 am fost oprita de un politist pt ca mergeam pe sens unic in sens gresit (nu s evedea semnul). Am refuzat sa semnez procesul. Politistul s-a enervat, l-a rupt si a plecat. De fata a fost sora mea.

De atunci si pana acum o luna nu am mai auzit de acel proces. Acum o luna mi-a venit de la ANAF somatie ca nu l-am platit.

Am contestat procesul ca fiind necomunciat. Acum am primit, odata cu intampinarea, un proces-verbal unde scrie la martori ca Persoanele prezente au refuzat calitatea de martori si la Mentiuni scrie Nu era semn de sens unic, refuz sa semnez (nu e scris de mine, ci de politis la persoana intai, evident). Procesul a fost comunicat prin afisare la Primarie pe motivul Persoana nu poate fi identificata pe raza localitatii. Eu am acelasi domiciliu de 35 de ani, procesul nu a fost deloc comunicat prin posta.

Vreau sa fac plangere impotriva politistului pt fals. Ce fac cu contestatia? E plangerea motiv de admitere a contestatiei?

Va multumesc,

Răspuns la discuția Autoritate parinteasca exclusiva
L-am arătat și acela. Cum procedez acum ca să îmi pot lua copii?
Buna ziua,

Am divortat de sotul meu anul trecut si el a obtinut autoritate parinteasca exclusiva eu locuind in strainatate atunci. A murit recent si cand am vrut sa imi iau copii nu mi s-a dat voi sa ii trec granita pt ca nu am drepturi asupra lor. Din ce am inteles trebuie sa fac eu acum o cerere sa mi se dea mie autoritate parinteasca asupra copiilor? Puteti va rog sa ma ajutati cu un model de astfel de cerere?

Va multumesc,
Buna ziua,

Puteti va rog sa imi spuneti daca trebuie inregistrata undeva denumirea unui magazin sau pot utiliza ce nume vreau eu? Daca nu ii dau nume ci scriu doar cu ce se ocupa (scriu pe panou Dulciuri pentru toti) mai trebuie inregistrat undeva?

Va multumesc,

Elsa
Buna ziua,

Vreau sa imi deschid o pizzerie in Bucuresti. Puteti sa imi spuneti daca mai am nevoi de alte acte decat cele de la Registru? (autorizatii sanitare, mediu, pompieri) Ma pot ocupa eu de ele sau imi recomandati un avocat?

As putea sa imi fac o asociatie familiala? Eu locuiesc in Italia acum si vreau sa deschid cu sotul si copilul si am auzit ca e mai ieftin. Sau o societate cu raspundere limitata? Ce imi recomandati

Va multumesc,
Va multumesc pentru raspuns. Casatoria s-a incheiat la primaria orasului unde locuiam. Acum locuim amandoi in acelasi oras in Romania. Putem divorta la un notar dina cest oras?