avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate silvana50

Activitate silvana50

buna seara,pe scurt:in anul 2013 am fost sanctionati contraventional,In termen de 48 de ore am achitat on line cf.pr-vb contraventie 1/2 din minim cu un nr,de 2 chitante respectiv o suma pt,emitentul documentului si o suma la Buget,Totodata am contestat in instanta in 15 zile,Plangerea contraventionala a fost respinsa.La aproximativ 3 ani de la pronuntare,am fost executati silit de catre fisc in baza Deciziei nr,,,,/2014 .Comunicarea Deciziei s-a facut in cuprinsul unui titlu executoriu cuprinzand si multe altele.Ne-am deplasat la d-lor si am solicitat lamuriri privind Decizia (necomunicata) avand convingerea ca s-a strecurat o eroare.Am inregistrat cererea,am asteptat 30 de zile si am primit-o pe e-mail,Era vorba despre aceasta amenda achitata cu multi ani in urma de care nu au tinut cont nici macar de faptul ca Decizia nu continea o creanta certa.lichida si exigibila.Concluzia?.......Care este ultimul act de executare in vederea formularii unei cereri de revizuire?Cum se calculeaza sau ce se mai poate face?Cu stima!
buna dimineata.alaltaieri instanta de fond a pronuntat o hotarare in favoarea mea anuland un pr-vb contraventie din 2011 privind ,,frumusetea de pr-vb;tarif de despagubire...........cu drumarii pt lipsa rovinietei.......anulat prin lege din 2012 disjungand de capatul de cerere privind contestatia la executare pt care suma este indisponibilizata intr-un cont din luna iunie .Ieri, dupa pronuntarea instantei de fond,ca o premiere,d-l executor judecatoresc imi trimite aceeasi poprire pe alte 2 conturi ale societatii.Intrebare:Mai pot obtine un certificat de grefa in conditiile-n care instanta de fond tocmai s-a pronuntat?Ce am de facut pt, a opri abuzurile in speta in care ffff multe pr-vb s-au emis din eroarea de comunicare intre institutiile competente cu transmiterea datelor personale si care au facut greseli grave de care se profita.Incredibil........in 2016 sa executi o soc com cu sediul din 1997 in sect.3 in baza unor (multe la un singur executor-----restul au inteles situatia) procese -vb toate emise si comunicate-n sect 2 in 2011,,,??prea mult! Multumesc pt rabdare,astept sugestii,raspunsuri,,,,,,orice,,,,,,,totul numai de bine !Cu stima!
buna seara,ma poate va rog ajuta cineva cu un sfat privind recuperarea RCA-ului achitat in urma cu o luna pt,un vehicul 40 to (TIR) distrus iremediabil intr-un nefericit accident rutier?Dar taxa de mediu?Precizez ca TIR-ul a fost achizitionat recent.Multumesc anticipat si......un gand bun!
buna ziua,va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei reale probleme aparuta dintr-o eroare,Pe scurt,reprezint o societate X cu sediul in sect,3 si un CUI (RO) nemodificat de la infiintarea societatii.In anul 2011 am achizitionat o rovinieta anuala pt.un vehicul apartinand societatii cu datele trecute in certificatul de inmatriculare al acesteia,respectiv soc.X cu sediul in sect.3.Zilele trecute am primit din partea unui executor judecatoresc un nr.de 4 dosare cu poprire pe contul societatii la cererea DRDP pt,acel tarif de despagubire la care s-a renuntat inca din 2012 cu cheltuielile de executare aferente.Problema consta-n faptul ca procesele-vb.de contraventie care stau la baza acestei executari in desfasurare nu sunt ale noastre intrucat,ma repet,noi suntem soc.X cu sediul in sect.3 RO 45........iar titlurile executorii(toate)apartin socX(deci noua)dar cu sediul undeva in alt sector unde au fost si comunicate cf,docum.dosar si unde soc.noastra ar avea RO12........Intrebare;pot formula vreo actiune in instanta,am calitate procesuala in conditiile-n care doar denumirea soc.si nr,inmatriculare vehicul corespund realitatii?Cum opersc executarea silita intrucat acest domn nu doreste sa vada eroarea?Precizez ca nu este prima data cand patim asta,dar alti domni executori au inteles si de la dansii am inteles ca mai sunt astfel de cazuri datorate comunicarii eronate de date din partea politiei catre CNADNR.In consecinta,ce am de facut si cum pot deschide eventual 4 actiuni de anulare a unor pr-vb de contrav.care nu-mi apartin si care nu au fost comunicate niciodata?Care sunt competentele unui BEJ si cum poate el da curs unui astfel de abuz si prejudiciu de imagine?Multumesc muuuult!
Buna seara tuturor si sanatate multa!Rog ajutor de la cei priceputi sau patiti,Un vehicul omologat M.T.M.Autorizata de 11,5 to incarca in BG unde este cantarit in acea fabrica si se incadreaza cf.bon cantar bulgaresc si CMR aferent,trece vama unde este din nou cantarit si nu sunt probleme si se indreapta catre destimatie.Undeva in jud.SJ este supus cantaririi de catre ISCTR care constata ca-n loc de 11,5 to are 13 to cu consecinta amenzii de 4000 ron.Este adevarat ca-n Romania s-au mai inregistrat cu mijloace tehnice cai pascand cu peste 100 km/h dar ce e de facut?in cazul de fata mi se pare f.ciudat ca bonul de cantar este in limba engleza total iar ora indicata de catre acesta este ulterioara orei indicate in procesul-vb generat in forma electronica.Precizez faptul ca mai detinem bonuri de cantar si pt.alte vehicule tot timpul controlate dar toate sunt in limba romana desi pe niciunul nu scrie clar gradul de toleranta.Mai mult,daca am face o comparatie cu cele traduse-n limba romana constatam ca operatiunea de cantarire a fost realizata de catre o alta persoana iar d-l agent constatator doar si la insusit cu stampila si semnarura.(Teoretic.dupa ce a intocmit pr-vb.in format electronic,altul a efectuat cantarirea iar d-l doar a semnat-o).Am depus Plangere la judecatoria de domiciliu,paratul a indicat o alta judecatorie competenta iar instanta a trimis-o la o alta jud.care a respins actiunea pt.simplu motiv ca ,,s-a depus buletin de verificare metrologica,, pe care noi nu l-am vazut niciodata nefiindu-ne comunicat.
Referitor la gradul de pericol social al asa-zisei fapte precizez ca acest vehicul poate fi reomologat dar nu mai stiu exact cat ne-ar fi dat in plus (o tona sau ceva pe acolo) ci stiu ca nu am facut-o atunci din motive pecuniare.Ce mai pot face acum? Cu stima si multumesc pt.rabdarea acordata!
buna seara!Am o hotarare ramasa definitiva si irevocabila prin respingerea recursului.Care mai sunt taxele de legalizare a acesteia si unde trimit cererea?Anexez si hotararea de fond si decizia Tribunalului?Multumesc ffffffff mult!
Buna seara tuturor,multa sanatate si sarbatori fericite! Cu deosebit respect rog pe toti dintre dvs.care ma pot ajuta in orice fel (un sfat sau un gand bun)sa nu exite sa o faca.Pe scurt,in luna noi.2014 societatea noastra a fost sanctionata contraventional de catre ACI GR, cu amenda in cuantum de 30 000 lei cf.art.61 alin 1 lit p/OG43/1997pt,depasirea pe axa 1 cu o tona,fara posibilitatea de a achita in 48 de ore a jumatate din minim(25 000)Amenda a fost contestata iar primul termen la jud.gr.este in 02.12.2015(declinare competenta teritoriala.......)Intre timp....surpriza!Tot in luna a 11-a (coincidenta stranie sau interventie divina)anul acesta ,societatea noastra primeste un nou proces vb,de contraventie emis de catre ACI GR,pt,absolut aceeasi fapta (depasire pe axa cu o tona),incadrarea juridica a faptei fiind aproape identica cu cazul pr,-vb.contestat(art.61.alin.1.....alta litera b sau c nu mai stiu exact si oricum era aberant neavand nicio legatura........../OG 43/1997),sanctiunea aplicata fiind de doar 300 lei.Specific...300 lei pt.aceeasi fapta pt.care in urma cu un an am fost sanctionati cu 30 000 lei,Ce s-a schimbat???!!!Exceptand bonul de cantar pe care apare viteza de operare(bonul actual,pe 2015),OG 43/1997 PREVEDE POSIBILITATEA ACHITARII A 1/2 DIN CUANTUMUL AMENZII,RESPECTIV SUMA DE 150 LEI!-suma pe care am achitat-o desi camionul(TIR)de 40 to,cantarea doar 28 to,In prima speta camionul tot de 40 to cantarea doar 37,5 to.(cf,bon cantar din care nu reiese viteza de operare)Precizez ca soferul a fost obligat sa intocmeasca un CMR fals pe care cei de la ACI GR,desi ilizibil l-au folosit in probatiune si care ,logic,nu are nicio legatura cu marfa existenta pe camion in momentul controlului.In data de 02.12,2015 are loc audierea acestuia.Pot folosi acest fapt si dc.da,cum?Pot folosi docum.recente din care reiese faptul ca OG 43/1997prevede posibilitatea achitarii a 1/2 din min.amenzii si cu certitudine ni s-a produs o vatamare,sau aceasta OG 43/1997 a suferit modificari in ultimul an??Cu toate acestea fiind spuse si in speranta ca poate undeva,acolo exista un suflet bun si dornic sa ajute si sa faca lumina si dreptate,va doresc tot binele din lume,sarbatori fericite si.....................noi sa fim sanatosi ca belelele curg!Cu gratitudine!
buna ziua tuturor si va rog mult, mult sa ma ajutati in masura-n care puteti,Stie cineva ce ar trebui sa elibereze OCPI pt,a putea sa consideram ca au avizat pozitiv sau negativ o expertiza topo ?Cu alte cuvinte,ce ar trebui sa contina un raport de expertiza topo avizat legal de OCPI?
Buna seara.Stie cineva in ce NML se incadreaza sistemul de cantarire PW-10 seria 41/11,cantarire statica?Daca am achitat 1/2 in 48h mai pot face contestatie?Multumesc muuuult!
Multumesc mult pt.raspuns.Pot stramuta cumva dosarul pe Buc.cf.NCPC,dosarul fiind din 2011?Si dc.da,cum pot face?