avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate cipita

Activitate cipita

Buna ziua, la prima sedinta de consiliere psihologica , in cadrul obligarii minorului la consiliere , domnul psiholog a fost foarte arogant, adresand unele intrebari debitorului de fata cu minorul contrazicand debitorul de fata cu minorul , fara a interoga minorul si antepronuntanduse din primele 20 minute ca minorul este alienat parental , logic de catre persoana ci care petrece cel mao mult timp. Am dat acordul pentru inregistrare video audio.
Pot cere inlocuirea acestui psiholog ?
Cum in ce baza legala ?
Buna ziua, am cerut lamurire dispozitiv la hotarare .
A fost stabilit de catre instanta ca cel ce va plati integral contravaloarea sedintelor de consiliere psihologica este cel ce a solicitat executarea, creditorul. Multumesc !
buna ziua, daca nu esti familie , dar esti parinte singur cu venit intre 3000-7000,poti accesa creditul pentru activitatile copilului si chirie ?
Buna, pe o executare silita, a constatat refuzul minorului, s-a trimis catre DGASPC, pentru proces de obligare a minorului la consiliere. Afost stabilit un psiholog, cine va plati acest psiholog ? Creditorul sau debitorul ?
buna ziua, consilierea psihologica la care este obligat minorul prin hotarare judecatoreasca, cine trebuie sa o plateasca? creditorul sau debitorul ?
buna ziua,
daca in procesul de fond se stabileste 1/4 din venituri, pensie alimentara dintr-un venit declarat de parat si in apel se dovedeste prin adresa oficiala de la job ca venitul este mult mai mare decat cel declarat, cum se recalculeaza pensia alimentara?
in fond se noteaza un venit de 4432 lei si o pensie de intretinere de 1/4.
in apel se dovedeste ca a avut un venit net de 7000 lunar plus un bonus de 10000 lei, aproximativ 50000 lei in total.
in data de 02.11.20 se hotaraste o suma fixa de 1119 lei lunar care de fapt se dovedeste a fi 1/4 din venitul declarat de parat in fond , fara a se tine cont de adeverinta cu veniturile reale din apel.
Se poate cere indreptare erore materiala ? sau ce se poate face sa se calculeze real pensia de intretinere ?
Multumesc
buna,
Daca am renuntat la notar la dreptul de mostenire dupa decesul mamei atat eu cat si sora in favoarea tatalui, acum mai putem anula si solicita mostenirea noastra ? intreb pentru ca noi am convenit ca tatal sa mosteneasca si noi vom ramane abia dupa decesul lui mostenitoare , insa de cand am semnat ne spune ca sa nu mai venim acasa ca el este propietarul si ca va vinde si va da cui vrea.
Buna ziua ,
care este temeiul legal in baza caruia in aceasta perioada se pot suspenda executarile silite la tertul proprit , pentru persoane fizice ?
multumesc.
In executarea privind programul de vizita minor, am depus contestie, insa cu toate ca am facut dovada imposibilitatii respectarii programului de vizita, cu bilet de internare , fisa de tratament si regim alimentar impus, a fost respinsa contestatia mea pe motiv ca ar fi trebuit sa il aduc in locuinta pe tatal copilului, ca acesta din urma sa isi exprime dorinta de a pleca sau nu cu tatal.
Mentionez ca intre noi parintii este o situatie conflictuala cu violenta domestica asupra mea in repetata randuri cu 6 certificate medico- legale si in prezent ordin de protectie datorita agresivitatii fostului sot si tata al copilului toate desfasurate in fata minorului. Cu toate acestea expuse in fata instantei mi-a fost respinsa contestatia si puse cheltuieli de judecata , cheltuieli de executare si in plus ca sa creasca debitul a introdus cererea de executare a debitului astfel iscat, prin avocat.
Acum in contestatia executarii pe debit, in conditia in care sunt cu ordin de protectie emis de instanta pe 6 luni , si el ma agreseaza prin indisponibilizarea veniturilor , fara a accepta esalonarea, pot invoca revenirea asupra dosarului ce a facut obiectul primei contestatii de unde au rezultat cheltuielile de judecata, pe motiv ca nu s-a tinut cont de situatia de fapt ( agresivitatea creditorului ), cat si contestarea propririi actule ?
Răspuns la discuția Renunțare la demisie
tocmai asta am scris mai sus nu mai doresc sa DEMISIONEZ. Domnul director vrea sa ma oblige acum legadu-se de cererea mea de 8 luni in urma. intrebarea este are acest derep?