avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate anabela11

Activitate anabela11

Buna
am auzit ca ar exista posibilitatea rambursarii de catre stat a cheltuielilor efectuate de o firma/ONG sau persoana privata care efectueaza o activitate de ecologizare in folosul comunitatii sau ca ar fi inclusiv fonduri europene in acest sens.
am incercat sa gasesc legislatie aplicabila, dar in afara de o lege din 2002 privind stimularea implicarii somerilor in activitati in folosul comunitatii, nu am reusit sa gasesc nimic.
stie cineva daca exista legislatie in domeniu ?
multumesc frumos.

numai bine,
Isabela
Răspuns la discuția INPPA
buna

urmeaza sa am examen la INPPA in martie 2010, am consultat siteul si nu e afisata o data concreta.
sunt inscrisa la iasi, am inteles ca se va da tip grila. Aveti cumva subiecte grila date anii trecuti ? macar orientativ sa stiu la ce sa ma astept
sau alte info utile legat de desfasurarea acestui examen, severitate, ponderea calificativelor obtinute la referetate etc.
va multumesc
Răspuns la discuția inppa examen definitivat
buna
v-as ruga daca aveti grilele de la INPPA indiferent daca e vorba de Bucuresti Iasi sau alt centru, daca mi le puteti furniza, sa-mi fac o idee despre ce este vorba. Am cautat pe siteurile lor dar modele de grile sau subiecte grila din anii trecuti nu am gasit.
mailul meu este anabela_isa@yahoo.com
multumesc frumos
si sarbatori fericite!
Buna ziua

Am un bilet la ordin declarat pierdut la tras in aprilie 2009, data scadenta a biletului iunie 2009, iar la mijlocul lui iunie societatea beneficiara a biletului il investeste cu formula executorie desi eu arat ca acest bilet a fost pierdut.
Cum pot anula acest bilet ? nu este suficient faptul ca am declaratia de pierdere ?
Buna ziua

am o nelamurire legat de temeinicia cererii unui judecator pentru ca avocatul sa depuna la dosarul cauzei contractul de asistenta juridica incheiat intre el si client, in conditiile in care acest contract este confidential plus ca nu prezinta nicio relevanta pentru solutionarea dosarului in cauza
am cautat in legea avocaturii dar nu gasesc nimic concret
va multumesc pentru raspuns
buna ziua

am fost la starea civila Piatra Neamt pt o schimbare de nume pe cale administrativa, am toate actele necesare mentionate in OG 41/2003 dar mi se cere sa depun un Curriculum Vitae si un memoriu prin care sa jutific cererea mea desi exista declaratie notariala din partea fostului sot ca e de acord sa i se poata purta numele avut in timpul casatoriei.
va rog sa ma lamuriti la ce este necesar un CV si acest memoriu daca legea nu le cere ?

va multumesc