avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina152

Activitate Cristina152

Am o dilema si este cam asa:
In cadrul unui composesorat s-au intrunit membrii in Adunarea generala si s-a supus la vot alegerea presedintelui,s-a ales persoana X. Dupa o perioada unul dintre cei care l-au votat ca presedinte au cerut sa li se recunoasca titlul de mostenitori(caci doar asa puteau fi membri in composesorat) dar a fost refuzat de mai multe ori e catre presedinte pe motive absurde.Acum eu intreb, daca presedintele este ales de catre persoane care nu sunt membri ai composesoratului, el este legal validat?
Daca sunt angajat la o institutie publica in functia de consilier juridic, pot sa fac un PFA pe alt domeniu de activitate si sa nu fiu in incompatibilitate?
Daca nu sunt inscris in CCJ si totusi imi desfasor activitatea fiind angajata la o firma, pe postul de consilier juridic, se considera vechime in functia de consilier juridic? sau sunt constransa sa ma inscriu in Colegiu ?
Care este calitatea unui consilier juridic neinscris in CCJ? Unii sustin cum ca nu ai aceasta calitate din moment ce nu esti inscris, altii contrariul, si totusi nu este obligatorie inscrierea in CCJ. Va rog lamuriti-ma si pe mine!
Daca in faza de urmarire ne-am constituit ca parte civila printr-o declaratie catre inspectoratul de politie, in faza de judecata trebuie sa depunem la instanta o alta cerere de constituire ca parte civila?
Pot afla de undeva daca firma respectiva are bunuri care pot fi valorificate?
am facut contract cu o firma care a cazat lucratorii pt o perioada la pensiunea mea, banii urmand sa-i plateasca la sfarsitul perioadei cazarii. Problema e ca inca nu am primit niciun ban de la ei, afland acum ca firma se afla in insolventa. Cum as putea sa-mi recuperez banii? Am inteles ca trebuie sa ma inscriu la masa credala si ca dureaza o perioada,iar prioritar in recuperarea creantelor e statul, deci am vreo sansa ?
Institutia publica este citata ca parte civila intr-un proces penal, intrebarea mea este daca poate fi reprezentata de catre consilierul juridic,angajat al unitatii?