avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Attilat

Activitate Attilat

Buna ziua,

Ma puteti lamuri legat de legalitatea/deductibilitatea unei facturi, care cuprinde informatiile impuse prin cod fiscal, emisa dintr-un program electronic:

1. listat pe format de hartie, semnat si stampilat, pe urma scanat si transmis doar prin mail intr-un format ".pdf" catre partener (fara transmiterea in format hartie)

2. formatul facturii exportat din programul electronic direct in format ".pdf" si transmis prin email partenerului, fara a mai fi listat pe format hartie

In ambele cazuri mentionate mai sus, aceste facturi la partener sunt listate pe format hartie si arhivate. (Varianta semnata stampilata, pe urma scanata,transmisa si listata poate fi considerat copie xerox, astfel nefiind "originala").

Sunt considerate acceptabile si deductibile aceste facturi in ambele cazuri?

Multumesc
Multumesc pt. info, din cate m-am documentat, virarea celor 2% din impozitul pe venit este totusi posibil, asa-i?
Buna,
Rog opinie pe aceasta speta, daca o asociatie de proprietari este considerata ca orice alta asociatie "comuna/generala" si daca poate fi sponsorizat.

In legea 32/1994, art, 4.1 actualizat, beneficiar poate fi "orice persoană juridică fără scop lucrativ", si enumera cateva categorii explicit, insa nu este mentionat si asociatia de proprietari...

A avut poate caz cineva, sau intalnit aceasta speta?

Multumesc

Buna,

Am citit aici ca, la infiintarea unui SRL cu cod CAEN 6920 este obligatoriu un aviz de la CECCAR (cine pretinde acest document, ce institutie? ), sa fie un actionar cu 51% in firma expert contabil. Exista undeva descris aceasta obligativitate?

Multumesc
Buna,

Din 2016 conform cod fiscal impozitul pe dividende este de 5%, insa nu am gasit concret modalitatea de calcul detaliat.
Caz concret, daca societatea a acumulat profit sa zicem din 2012, dar nu a scos dividende pana acum, dar intentioneaza acum in 2016, (se face o hot. AGA acum in 2016), se va putea calcula 5% impozit si pt dividendele revenite aferent anilor trecuti ( 2012-2013-2014)?

Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare SRL -Cod CAEN 6920
alexchiciu a scris:

Documentele sunt cele uzuale, plus avizul CECCAR pentru constituirea societatii comerciale. Trebuie sa aiba asociat cu 51% (sau asociat unic) un expert contabil care nu mai e asociat majoritar sau unic in alta societate cu 6920. Poate fi insa un expert contabil care are si un PFA 6920.
De asemenea, de la judet la judet, CECCAR-urile judetene permit o lista restrictiva de activitati secundare permise (mai putine la Bucuresti, mai multe spre exemplu la Arges etc....)


Buna,

Revin asupra acestei spete, la inregistrarea firmei (SRL) cu acest cod CAEN, institulul (Registrul Comertului) nu solicita acest aviz din partea CECCAR. De unde ar veni obligativitatea acesei avizari de la CECCAR ?
Teoretic se poate infiinta aceasta societate legal fara vre-un aviz de la CECCAR..

Multumesc
Buna,

Am citit mai multe opinii, si nu sunt sigur legat de acest detaliu, abonamentul de transport in comun pentru angajatii firmei sunt sau nu deductibile pentru firma, se poate deconta dar sunt deductibile?

Multumesc
Buna,

Intrebarea mea ar fi legat de o achizitie de teren, o firma X ar achizitiona un teren de la o persoana fizica, se poate face plata in EUR? in CVC va fi stipulat valoarea in eur, ( probabil si un curs BNR) sume e peste 50.000 EUR.
Exista aceasta posibilitate (juridic, contabil, fiscal)? prin ce modalitate ?
persoana fizica e rezidenta, si doreste sa incaseze explicit in EUR, firma are interes sa plateasca in EUR facand export si incasand EUR.
Buna,

cu studii superioare economice se poate trece in contractul individual de munca pozitia de contabil sau contabil sef? (fara a fi membru CECCAR)
Multumesc