avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate dudrda

Activitate dudrda

Buna ziua,
bunicul meu a decedat pe23 noiembrie ,acum cateva zile ,a luat pensia pe data de 14 noiembrie pe card,luna viitoare mai i-a pensia ,pe luna noiembrie ?s-au aceasta din 14 noiembrie care a intrat in cont ,a fost pe luna in curs,nu stiu cum se i-a pensia ,se i-a cu o luna in urma s-au la zi.
Va multumesc.
la notariat s-a facut act de vanzare cumparare cu intretinere cu uzulfruct viager ,cand a iesit extrasul din cartea funciara ,scrie ca este ipoteca pe dormitor in favoarea batranului.






Buna ziua , am un apartament cu doua camere , din care pe dormitor este pusa ipoteca pentru un batran care are uzufruct viager pe acea camera, sufera de dementa alzheimer am si contract de intretinere cu batranul ,as dorii sa-l duc intrun azil de stat, intrebarea este ; pot pierde apartamentul pentru ca l-am internat in azil si sa-mi ia statul casa.
Buna seara ,am depus un dosar la asistenta sociala pentu un batran de 81 de ani bolnav de dementa alzheimer mixta comportamentala degenerativa pentru institutionalizare in camin de batrani ,a cazut la pat, a inchilozat ,nu mai merge face pe el ,are certificat de handicap grav si cei de la asistenta sociala , a spus ca nu are nevoie de asistent personal si nici de indemnizatie , eu am contract de intretinere cu batranu si are si uzul fruct viager pe o camera din apartament .acum am primit o instiintare de la asistenta sociala s-a mai adaug la dosar copii dupa actele casei ,actele de propietar, sau de intretinere, reprezentant legal , si sa aduc si eu si sotia adeverinte de venit sa le depunem la dosar.Intrebarea este ; de ce imi cere copii dupa actele de propietate si adeverinte de venit ,este posibil sa -mi ia apartamentul prin instanta pe motiv ca nu am respectat contractul de intretinere si de obligatia de a sta in apartament si ca il bag la azil? s-au asa sunt formalitatile .Pot sa-l institutionalizez cu asemenea contract fara sa ma afecteze ?A fost internat si la spitalul balaceanca pentru tratament batranul nu mai cunoaste pe nimeni, si a slabit foarte mult , Ii dam sa manance cu lingurita.Astept raspuns. Va multumesc.
Buna seara,administratia blocului in care locuiesc nu vrea sa dea drumul la caldura in apartamente deoarece nu toti vecinii sunt de acord ,imi curge apa pe geamuri pana jos pe parchet in casa este foarte frig doresc sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa fac ,si unde trebuie sa ma adresez sa beneficiez imediat de caldura ,eu locuiesc la parter am in casa doua persoane in varsta fiind bolnave.avem repartitoare de caldura . Va multumesc .
Răspuns la discuția mutarea usii de la ghena de gunoi
Va multumesc ,o zi buna.
Răspuns la discuția mutarea usii de la ghena de gunoi
Va multumesc pentru raspuns ,imi este frica de vreo amenda din partea autoritatilor
dudrda a scris:

buna ziua . In anul 2008 am facut un credit de nevoi personale..am ramas in urma cu doua rate la banca neplatite de 70 euro pe luna ,in decurs de un an am reusit sa ajung cu ratele la zi pentru ca, imi baga majorari in fiecare luna, din 140euro am platit 600euro plus rata lunara. Dupa ce am ajuns cu ratele la zi.la doi ani de la contract ,m-ia reziliat contractul si ma bagat la recuperatori ,nu au vrut sa-mi mai primeasca rata la banca.Firma de recuperare vor toti banii odata5.000euro nu vor sa-mi primeasca banii esalonati.Banca m-ia reziliat contractul cand eu am ajuns cu restanta la zi .au trecut patru ani decand nu mai ma sunat nimeni.nu am achitat decat 2300euro,cei de la banca a spus ca aceasta a fost dobanda pe cei 10 ani si acum mai am sa le dau banii la recuperatori 5000 euro nu mai stiu nimic de iei ,de patru ani .am vrut sa achit esalonat i-ar ei vor toti banii odata. nustiu ce sa fac.


ultima plata am facuto catre banca in 2009, la recuperatori nu le-am dat nimic,au spus ca au cumparat ei creantele si vor toti banii ,nu vor in rate ,contractul cu banca era pe o perioada de 10 . incepand cu 2007.
nu