avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1329 soluții astăzi
Forum Activitate lypp

Activitate lypp

Răspuns la discuția Donatie
s-a facut succesiunea deja ,noi 2 surori am renuntat in favoarea celei de a treia la tot,dar aceasta casa este de fapt facuta de mama pentru mine;sora este de acord sa mi-o cedeze
Discuție Donatie
in ce conditii de poate face donatie intre surori;casa+teren mostenite de la aceeasi mama (dupa deces )si daca donatia poate fi revocata dupa un timp? multumesc
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns; un srl,asociati egali eu si mama,mama nu mai este,prin mostenire 1 sora a mostenit 1/2 mamei din societate. Cum poate sora 1 sa cedeze drepturile sorei 2 (nu mie) ?.Spatiul comercial cumparat pe societate se imparte jumatate-jumatate?Multumesc.
detin 50% dintr-o societate,50% sunt detinuti de catre o sora (in urma mostenirii,de la mama noastra);cum se poate inchide societatea?ce se intimpla cu sediul societatii care este proprietate personala?multumesc
va rog ,un raspuns; 2 persoane ,cetateni romani.casatorite in romania,fac Separare in italia,aceasta separare este valabila si in romania sau sunt in continuare casatoriti?bunurile dobindite sunt comune?multumesc
nu eu am pus emoticonu
va rog sa ma ajutati: din cauza contabilului care nu a depus niste acte la timp sunt obligata sa platesc o suma mare de bani catre stat:pot obliga contabilul sa platesca el suma respectiva?cum?
Discuție taxa tv
am Societate ( srl )si sut obligata sa platesc 50+30 taxa tv+radio.Mentionez:nu am contract cu Societatea de tv.,Srl meu nu are activitate,chiar daca ar avea activitate nu stau la tv la servici ( pot plati radio),iar suma de 80 roni /lunar este foarte mare.Este normal sa platesc pentru ceva ce nu folosesc ?
am avut cu 5 (sau mai multi)ani in urma o datorie la asociatie bloc,am platit datoria dar majorarile nu ;se pot prescrie acestea ?