avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate picika80

Activitate picika80

in ce cazuri este obligatoriu prezenta inculpatului?
daca prezenta mea este obligatorie si au citit actul de sesizare in lipsa mea poate fi convocata nulitatea absoluta?
un vetatean strain (sofer tir) unde trebuie sa plateasca taxa de timbru executare silita?
Răspuns la discuția Incetare proces
art.40 alin.2...se aplică şi în cazul în care, după ce o hotărâre de condamnare a rămas definitivă, se constată că cel condamnat mai suferise o condamnare definitivă pentru o infracţiune concurentă.
si se continua procesul chiar daca obtin incetarea procesului ca urmare a acordului de mediere?
Răspuns la discuția Incetare proces
artacomunicarii a scris:

Nu se contopeste nimic cu un proces incetat in baza Acordului de Mediere.

inteleg ce ziceti...DAR nu se contopesc nici celelalte 2 pedepse vechi definitive,pe care le-am?

daca in urmatorul termen afla ca mai am sentinte definitive are dreptul sa ceara si sentintele respectiva pentru contopire? (in cazul in care la dosar obtin incetarea procesului)
problema este ca am 3 pedepse definitive necontopite.....si daca vor afla au dreptul sa continua procesul ? ex.cazier actualizat,cererea sentintelor definitive si in urma contopirea lor..
daca nu indeplineste obligatiile nu are nici o sansa la suspendarea executarii?
ce se intampla daca in fond instanta revoca o suspendare de 3 ani iar in apel fac un acord de mediere?