avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate bonefeliza

Activitate bonefeliza

Am cumparat un teren in jud. Prahova, in iunie 2020, 10.000 €. Daca il vand in vara aceasta platesc ceva special, taxe, impozit, etc ? Stiam ca e ceva suplimentar daca vand la sub 3 ani de la achizitie.
Am avut contract de energie electrica la Otto gaz. Nu stiu exact motivul, cred ca nu au mai avut licenta, am fist preluati de Premiere Energy in ianuarie 2020, am facut contract valabil 1 an. As vrea sa ma mut la Enel, ei aj zis ca e lege de prin iunie cum ca am voie sa ma mut cand vreau, fara sa am probleme din partea Premiere Energy, chiar daca sunt inca sub contractul cu ei. Este adevarat? Pot sa ma mut cand vreau? Multumesc anticipat
Am un SRL si casa de marcat. Firma de la care am cumparat casa de marcat mi-a spus ca dupa achizitie trebuie sa platesc la ei un abonament lunar, fara de care nu poate functiona casa, pt ca ei ar transmite ceva fiscal, sau ceva de genul acesta (nu ma pricep in acest domeniu). Mentionez ca eu ma descurc singura sa schimb rola, sa scot bonurile lunare, XML, pt contabilitate, sa folosesc casa, erorile, etc, iar pe ei nu ii chem si nici ei nu vin lunar ca sa faca nici o verificare (au venit in prima luna, dar le-am spus ca ma descurc). Intrebarea mea este daca este adevarat ca sunt obligata sa am la casa de marcat acest "abonament" ?
Daca se angajeaza cu jumatate din salariul minim, ii da ca si cum ar fi lucrat cu salariul minim intreg?

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Da, poate face asta dar cuantumul acesteia se calculeaza in functie de venituri si s-ar putea sa primeasca cuantulul minim ( 1250 lei/luna).


Eu sunt casnica. Sotul meu daca e angajat cu jumatate de norma sau un sfert de norma, mai poate bebeficia de banii pt concediu de crestere a copilului?
Am adeverinta de la medicul de familie ca datorita unor afectiuni medicale nu pot purta masca. Este valabila in cazul unui control al politiei (in spatiile inchise) sau iau amenda?
Am firma in cadrul careia se picteaza tablouri. Ce acte trebuie pentru export un tablou pictat pe lemn din Romania in SUA trimis cu UPS?
Discuție Pensie
Cu ce pensie va iesi o persoana liber profesionist care a platit contributiile timp de 30 de ani la salariul minim ( anul viitor implineste varsta de pensionare ) ?
Cum se poate face dovada problemelor respiratorii pentru a nu purta masca in spatiile publice inchise si pentru a nu primi amenda?
In perioada 15-17 mai se sanctioneaza legal nepurtarea mastii in spatiile inchise si deplasarea in afara localitatii fara declaratie?