avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina04

Activitate Florentina04

Buna ziua,

Am un angajat de 3 saptamani care nu a dovedit ca este apt pentru postul pe care il ocupa (sofer). Are perioada de proba 90 de zile. Intrebarea mea este daca ii pot inceta contractul de munca fara demisie cu acordul partilor?, deoarece el nu vrea sa mai semneze nici un act.
Buna ziua,

Daca mi se suspenda contractul de munca pentru concediu crestere copil pe o perioada de doi ani, iar in locul meu altcineva ocupa postul, contractul noului angajat pe ce perioada se incheie? Pe 2 ani, perioada in care contractul meu este suspendat, un an, sau perioada nederminata?
Daca anunti angajatorul in scris ca esti insarcinata, cu dovada de la medic, nu te mai poate da afara. De indemnizatie beneficiezi daca ai 12 luni lucrate in ultimele 24 luni, chiar si cu intrerupere.
Buna ziua,

Daca mi se suspenda contractul de munca pentru concediu crestere copil pe o perioada de doi ani, iar in locul meu altcineva ocupa postul, contractul noului angajat pe ce perioada se incheie? Pe 2 ani, perioada in care contractul meu este suspendat, un an, sau perioada nederminata?
Buna ziua,

Avem programata nunta in iunie, nelamurirea mea este daca se poate fuma in incinta salii inchiriate de noi pentru eveniment. Din lege nu mi-e clar, daca spatiul este inchiriat si petrecerea este privata, mai exista vreo problema?
Buna ziua,

Ce acte imi sunt necesare, si unde trebuie sa merg ca sa pot obtine un certificat fiscal pt inmatriculare auto? Vand masina si cumparatorul are nevoie de acest certificat.
Discuție Cota tva 20%
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati, am o firma de prestari servicii (curatenie) si am facturat la inceputul lunii Ianuarie 2016 serviciile clientilor aferente lunii Decembrie 2015 cu cota TVA 24%. E corect asa? Sau trebuia facturat cu noua cota de 20%? Repet serviciile facturate sunt aferente lunii Decembrie 2015.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Doua popriri pentru un salariat
Asta am inteles, dar eu pot retine doar 1/3 si sa impart la doi?
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire. Am doua popriri pentru acelasi salariat, de la executori diferiti. Trebuie neaparat sa-i retin salariatului 50% din salariu si sa-l impart intre cei doi executori, sau pot sa-i retin 1/3 si sa impart aceasta suma la doi? Pentru ca legea spune ca nu pot retine mai mult de 50% din salariul net.


Răspuns la discuția Plangere penala - mesaje sms
Ideea e ca il cunosc pe respectivul, si chiar cred ca e in stare sa apara la usa mea in orice clipa. Nu i-am blocat numarul pentru ca ma enerva, ci pentru ca ma sperie.
Va multumesc pentru raspuns!