avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Laura1992

Activitate Laura1992

Buna seara! Am contract de inchiriere a unui imobil (apartament) pe perioada a 3 ani. Am stat an jumate dar eu nu pot mai sta si vreau sa ma mut acasa. L-am anuntat pe data de 5 martie k o sa ma mut pe 1 mai.Proprietarul a spus ok...dupa care din cauza avansului dat imi spune ca trebuia cu 60 zile...eu anuntandu-l cu aproape 2 luni inainte...din cauza anaf-ului, ca acolo trebuia inregistrata cererea inainte cu 2 luni. Am vazut ca pe net nu scrie nimic de anaf...legat de 60 zile...doar ca trebuiau cele 60 zile de preaviz pentru proprietar.Ce sa inteleg? Care e procedura?
Discuție Dosar penal
Buna ziua! Am o ruda care din cauza consumului de alcool i-a fost anulat permisul de conducere si a platit o amenda penala in valoare de 7500 lei. Dupa ce a platit-o la vreo 5 luni a fost prins de un echipaj la volan, el avand permisul anulat. I s-a intocmit dosar penal si as vrea sa stiu daca se poate,la ce sa ne asteptam. Va multumesc!
Răspuns la discuția Unde platesc amenda penala
O platesc,dar nu stiu exact unde...am buletin de calarasi si m-am judecat in buc si fapta s-a intamplat tot in buc...
Răspuns la discuția Unde platesc amenda penala
O am..astept sa expire cele 10 zile pt a fi definitiva..k avem 10 zile la dispozitie pt recurs...deci la trezoraria din adresa din buletin?!
Buna ziua!Am si eu de platit o amenda penala si nu stiu unde sa o platesc nu mi s-a dat niciun cont.Am intelrs ca la administrata fiscala...dar care?Unde am domiciliu sau unde s-a produs fapta?
Discuție Amenda penala
Buna seara. Am pe cineva in urma unui proces penal pentru conducere sub influenta alcoolului,instanta a hotarat sa ii dea o amenda penala in valoare de 7000lei. Dar nu se specifica nimic de permis.Ce se va intampla cu permisul? Va rog,astept raspunsul dvs.O seara frumoasa!
Discuție Cresa privata
Buna ziua!Ma confrunt cu o problema.Am dat un avand in luna iunie pentru a inscrie fata la cresa,pentru luna septembrie.Iar cu o zi inainte ma suna cei de la cresa ca de la 1 sept au transformat cresa in gradinita si primeste copii dupa varsta de 6 ani.Fetita mea a ramas fara cresa,as dori sa demarez un proces..as avea castig de cauza?Ce ma invatati?
Va multumesc!! Sanatate multa!
Buna ziua! Beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului,deoarece sunt studenta la zi.Acum copilul are 1 an si 5 luni si mi-am gasit un loc de munca si as dori sa ma angajez.. pot beneficia de stimulentul de insertie tinand cont ca am beneficiat de indemnizatie din cauza studiilor la zi si nu ca am avut serviciu?
Buna seara! As vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva...va rog frumos. Sunt insarcinata in aproape 6 luni..data probabila a nasterii este 21 ianuarie 2016. In ultimele 12 luni anterioare nastwrii copiilului...am fost in somaj timp de 6 luni din luna noiembrie 2013-11mai 2015...pe 3 iunie m-am angajat pana la data de 1 octombrie 2015...iar d la 1 octombrie sunt studenta la zi...BENEFICIEZ DE INDEMNIZATIE DE CRESTERE A COPILULUI?