avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate loredana_elle

Activitate loredana_elle

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat...
Locuiesc la tara si intr-o zi a venit vecinul sa ma roage sa il las sa darame gardul dintre noi si sa construiasca un zid. Am fost de acord dar cu conditia ca el sa tencuiasca zidul dinspre mine,sa nu se vada urat.
Acum dupa ce a inaltat zidul,l-a lasat asa,nu mai tencuieste,nu mai finiseaza,nimic. Se vede foarte urat,numai siroaie de ciment. Am discutat cu el dar nu vrea sa faca nimic.
Ce ce poate face in cazul asta???
Multumesc,
O zi buna!
Buna ziua!
In urma divortului la notar,am hotarat ca tatal sa respecte un program de vizita pentru copii;insa acesta nu l-a respectat deloc,nu vine deloc in vizita la ei.
Exiata vreo cale legala in care acesta sa fie obligat sa vina sa petreaca si timp cu copiii lui?
Discuție Partaj
Buna seara!
Care ar fi cea mai economa metoda de a face partajul bunurilor?
Am divortat in urma cu 3 luni la notar iar acum vrem sa terminam si cu partajul. Avem impreuna un apartament luat prin Prima Casa,2 autoturisme si obiectele mobile din apartament. Am hotarart de comun acord ca va ramane la mine tot pentru ca cei doi copii care ii avem impreuna,tot in custodia mea sunt.La el va ramane doar 1 masina.
Cum putem proceda?
O seara placuta!
Am omis sa specific,salariul lui alterneaza in fiecare luna,nu ia niciodata la fel. Asta ar insemna 1/3 din fiecare luna sau se face o medie?

avocatmaria a scris:

Da, este 1/3 din salariul tatalui.
Puteți sa l dati in judecată

Buna ziua!
Am divortat de curand si la indemnul notarului am stabilit pensia alimentara pt cei 2 copii,in suma fixa cu ideea ca va avea grija de ei,ii va mai scoate,le va mai cumpara cate ceva....ideea e ca nu face nimic din toate astea,nici macar nu ii viziteaza. Ce as putea face in acest sens? As putea sa il dau in judrcata pentru marirea pensiei? Auzisem ca este un procentaj din salariul lui sau tot suma fixa?
O zi placuta!!!
Răspuns la discuția Concediu medical
Am uitat sa specific,de la resurse umane mi s-a spus ca ei au autorizatie de functionare pentru sambata si duminica.
Buna ziua! Am avut concediu medical de vineri pana luni. La munca mi s-a spus ca trebuie sa recuperez zilele de sambata si duminica deoarece nu se iau in calcul,asta in conditiile in care am liber in timpul saptamanii. Ce e de facut?
O zi frumoasa!
Prin urmare,poate sa ma transfere la alt punct de lucru daca eu nu sunt de acord?Vreau sa lucrez la punctul de lucru la care am lucrat inainte de a pleca in CCC.
M-a pus sa semnez o fisa de transfer dar nu am fost de acord.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi...m-am intors la servici,la in hipermarket,din concediu crestere copil;inainte sa intru in concediu eram casiera.La intoarcere mi s-a spus ca locurile de casier sunt ocupate si pe mine nu are unde sa ma incadreze.Locuri libere ar fi ramas pe functii de lucrator comercial,probabil si femeie de servici.I-am zis ca accept sa ma dea pe alt post dar a zis ca nu se poate .Firma mai deschide un alt magazin si el vrea sa ma trimita acolo dar problema este ca este foarte departe de mine in conditiile in care imi vine foarte greu cu naveta,am copii de dus la cresa,la scoala.Am refuzat sa merg acolo dar a inceput cu amenintari ca lucrurile nu vor ramane asa.
Ce este de facut?Poate sa ma transfere in alt magazin daca eu nu sunt de acord?Am contract de munca pe acel punct de lucru in care m-am intors.Ce pot face?
Răspuns la discuția Neintelegeri familiale
Problema este ca nu vrea sa divortam.,ce sa mai zic de partaj...