avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Activitate Koresan

Activitate Koresan

Sunt in ingrata situatie in care dosarul penal e pe sfarsite, se va audia fostul sot si ca inculpat in curand, martori exista din plin...din pacate si minora de 11 ani a asistat la altercatie....si a fost audiata
Am cerificat medico-legal cu 60 zile ingrijiri medicale ( prin impingere, am cazut s-a rupt ligamentul incrucisat si s-a distrus meniscul; operatie cu autogrefa muschi, etc)
Am ordin de protectie 6 luni, in vigoare....
Nu mi se adreseaza in acest timp,nu a ajutat la costurile operatiei, nu telefoneaza, nu cere impacare, nu face niciun gest....( gresesc, s-a mutat la amanta ...:(

Eu acum, daca va fi condamnat cu suspendare, ma gandesc la bietii minori, tot rusinea lor va fi, el iarasi deocamdata are serviciu, dar ii periclitez viitoarele angajari,

Ce repercusiuni sunt daca procedez la impacarea partilor in instanta, chiar daca el nu o cere, fac un ultim gest de omenie.....? Se poate intoarce in locuinta comuna, in care are 20% cota parte; pot sa izbucneasca scandaluri, pe cand o condamnare l-ar retine, l-ar potoli....Ma gandesc ca pot prelungi inca 6 luni ordinul de protectie, cu motivare condamnarea...

Daca il condamna, e posibil sa fie cu executare? nu a mai avut antecedente, suntem o familie de intelectuali.... dar criza de 4o ani, amantele....l-au schimbat...dupa cat timp se anuleaza inscrierile din cazier?

Nu vreau sa fiu nici din grupul femeilor naïve, care renunta si devin ,,carne de tun;, dar nici o razbunatoare, o inconstienta care pericliteaza viitorul minorilor cuminti, linistiti si bine vazuti in societate....

Partea civila a dosarului imi va permite sa-mi recuperez cheltuielile, si aici e o intrebare, cat poti sa ceri despagubiri morale, e totusi in joc imaginea mea, m-a umilit, am o functie intr-o instituie publica, eram o persoana discreta, linistita, respectata si capabila, m-a adus la un stadiu umilitor....apoi e trauma copiilor care m-au vazut lovita, cu piciorul in ghips, operata, in carje......se poate merge la ordinul miilor de euro ??



Se stie ca art 388 din NCC prevede ca se pot cere despagubiri


Art. 388. Acordarea despagubirilor
Distinct de dreptul la prestatia compensatorie prevazut la art. 390, sotul nevinovat, care sufera un prejudiciu prin desfacerea casatoriei, poate cere sotului vinovat sa il despagubeasca. Instanta de tutela solutioneaza cererea prin hotararea de divort
.

Care sunt acelea, de ce natura, avand in vedere ca ele trebuie cerute si dovedite in instanta, fie ca sunt de ordin material sau moral ?

prejudiciul trebuie să fie cert, determinat sau determinabil, nereparat și în strănsă legătură cu desfacerea căsătoriei. Prejudiciul suferit trebuie dovedit, dovada putându-se realiza cu orice mijloc de probă. Poate fi reparat atât prejudiciul material, cât și cel moral.

Avocatul meu a zis ca nu le poate cere acum la divort, ca le voi cere separat in cadrul procesului penal pentru loviri pe care il am cu dumnealui, fostul...
Practic nimic nu se misca fara partaj....

Si daca platesc eu acum singura, ceea ce se ia in considerare de instanta este doar capitalul (adica 50 euro pe luna din total credit, ajuns acum la soldul de 40 mii euro), nu si dobanda , care este covarsitoare, 180 euro....
Asa ca , pot avea si surprize de genul ca dupa partaj, eu sa raman si cu ratele, dar si cu despagubirea (sulta) de mii de euro fata de fostul sot....
E total nedrept, avand in vedere ca acest credit nu a fost pentru cumparare de apartament, ci pentru nevoi personale, de care am beneficiat amandoi....
Sunt in divort cu sotul, am luat impreuna in 2008 , un credit de 50.000 euro pe 35 ani, eu fiind debitor, el codebitor

In prezent, numai eu sunt nevoita sa platesc rata, el nu vrea sa mai participe. Banca nu obliga pe niciunul in mod special sa plateasca rata, raspundem solidar
Ce ne facem in aceasta situatie?
Eu acum platesc in continuare, ca sa nu risc sa pierd apartamentul pus garantie,(el momentan nu mai locuieste cu noi, dar fiind proprietar poate aparea oricand...) insa tot eu, cu toate, desi am in crestere si cei doi miniori, iar fostul sot are in folosinta masina, care si aceea e din acelasi credit platita??
Ce posibilitate am, deoarece Raiffeisen a spus ca pe ei nu-I intereseaza ca noi am divortat, ramanem amandoi in acest contract....
Mentionez ca solutia o cunosc, partajul, insa niciunul nu va avea circa 3000 euro sa deschidem procesul....plus ca acesta va dura 2 ani, timp in care eu si cu copii de crescut, si rate.....chiar nu este nicio solutie legala sa-l oblige la plata si pe el?
Chiar daca sunt minori ?!...
Ceva ceva am inteles eu din art 714 NCC , respectiv alin 1, dar pana la urma e vorba de un fel de ,,imprumut,, de usufruct pe timpul vietii uzufructuarului initial, de fapt se aplica alin 4.....


Asadar, nu am niciun mijloc legal de a ma proteja de ambitia fostului sot, respectiv ginere, de a locui el acolo, in caz ca moare tatal meu ........., chiar daca el nu plateste nimic la rate....si nu are in ingrijire minorii??

.........si asta doar in virtutea dreptului sau de a-si exercita autoritatea parinteasca asupra minorilor, carora le administreaza bunurile pana devin majori?!


Art. 714

Cesiunea uzufructului

(1) În absenţa unei prevederi contrare, uzufructuarul poate ceda dreptul său unei alte persoane fără acordul nudului proprietar, dispoziţiile în materie de carte funciară fiind aplicabile.

(2) Uzufructuarul rămâne dator exclusiv faţă de nudul proprietar numai pentru obligaţiile născute înainte de cesiune. Până la notificarea cesiunii, uzufructuarul şi cesionarul răspund solidar pentru îndeplinirea tuturor obligaţiilor faţă de nudul proprietar.

(3) După notificarea cesiunii, cesionarul este dator faţă de nudul proprietar pentru toate obligaţiile născute după notificarea cesiunii. În acest caz, uzufructuarului i se aplică, în mod corespunzător, dispoziţiile legale din materia fideiusiunii.

(4) După cesiune, dreptul de uzufruct continuă, după caz, până la împlinirea termenului iniţial sau până la decesul uzufructuarului iniţial.


Detalii: [ link extern ]

Multumesc pt raspuns, ati inteles situatia descrisa de mine.
Eu am dedus ca dreptul de usufruct poate fi transmis , de exemplu mie, de tatal meu.
La notar, se face un act, astfel ca eu sa raman uzufructuar din momentul divortului definitive, In locul lui, sau eventual dupa decesul lui
Inainte de a divorta in acest an, intr-un contract de donatie cu uzufruct incheiat in ian. 2011, inainte de NCC, parintii nuzi proprietari, transmit nuda proprietate copiilor minori, in timp ce uzufructuarul (bunicul matern) ramane acelasi.

Intrebare 1: Fostul nud proprietar, in prezent divortat, dar tatal minorilor, are dreptul dupa moartea uzufructuarului,sa locuiasca in acea fosta proprietate a sa? In plus, acesta nici nu plateste nicio parte din rata la banii cu care a fost amenajata aceasta casa....

iNTREBARE 2: Conform NCC, dreptul de uzufruct se poate transmite, in cazul de mai sus fiicei uzufructuarului acum divortata, adica mama minorilor?

Deja nu mai inteleg....
Aceasta casa, desi vanduta cu contract de vz-cump intra la partaj ?!
Domiciliul nu il are acolo, ci in mediul urban.

A mai luat din lucruri, venind incognito, in lpsa tatalui, insa acum uzufructuarul (tata) nu ii mai permite decat cu acordul lui si in prezenta lui, cu o lista clara de bunuri de ridicat, in prezenta martorilor.

Copiii ,,au cumparat,, fiind reprezentati de bunica materna (sotia uzufructuarului) ca procuratoare de fonduri si reprezentanta a minorilor.

Ce inseamna ca fostul sot , sa le solicite bunurile prin orice mod legal, in ce mod?

Multumesc !