avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate lorenna2105

Activitate lorenna2105

Buna seara!va cer si eu ajutorul intr o promblema...vreau sa mi deschhid un bar...mi am deschis un SRL(cod caen 5630) si am ridicat certiicatul de inregistrare...acum am inteles ca trebuie sa ma duc la primarie sa inregistrez firma si sa obtin avizul de functionare...azi cand m am dus mi s a zis de o doamna secretara ca ea nu stie si ca nu a auzit sa inregistrez firma la primarie si ca trebuie sa fac o cerere catre domnul primar care in care sa i scriu sa mi acorde avizul de functionare si ca asta dureaza MINIM 30 zile la care eu am corectat o Maxim 30 zile...asa este normal??deaoarece am fost dupa la o primarie mai mare de la oras(a mea este la sat la 2 km de asta de la oras) si mi au zis ca firma se inregistreaza pe loc la impozite si taxe si apoi avizul de functinare il elibereza politia locala tot pe loc daca nu e nici o problema...deci eu cum trebuie sa fac???va rog astept un rasp din partea dvs deoarece eu am barul gata si nu i pot da drumul.
Buna ziua!Revin si eu cu o alta intrebare...vreau sa mi deschid un bar...am facut toate actele la Registrul comertului si miercuri imi va da certificatul de inregistrare.Punctul de lucru il am gata.Intrebarea mea este:cine imi va spune de unde trebuie sa iau toate autorizatiile pentru ca nu stiu care imi trebuiesc.Cei de la Regitrul comertului mi au zis ca ei nu stiu...la primarie imi spun...cei de la primarie imi zic ca cei de la registrul comertului...Sanepidul mi a zis ca nu am nevoie de nimic la inceput ca ei doar vin in control...am auzit ca cineva ar trebui sa mi dea niste foi ceva si eu sa ma duc sa obtin avizele de peste tot...ma puteti lamuri va rog frumos??Multumesc frumos si astept orice parere si sfat cat mai urgent.
Acolo a mai functionat acum cativa ani acel spatiu tot ca bar iar anul trecut ceva legat de vanzare furaje...eu am inchiriat acel spatiu de la proprietar ca spatiu comercial.A incercat acel domn prin diferite metode sa nu l deschidem,deci daca va fi nevoie acum de acordul lui cu siguranta nu ni l va da.Din ce m am interesat eu, am inteles ca nu ar mai fi nevoie de acordul lui din moment ce a mai functionat odata ca bar.Multumesc!
chiar daca disstanta dintre noi este destul de mare si nu ar fi deranjat cu absolut nimic?multumesc
Buna seara!Am si eu o intrebare...vreau sa mi deschid u bar,dar vad ca am un vecin care incearca sa mi cam puna bete in roate...o sa am nevoie de acordul lui cand o sa iau autorizatie de functionare de la primarie??Daca este asa si el nu ar fi de acord ce as putea sa fac??Multumesc frumos!!
Răspuns la discuția Acte pfa sau ii
multumesc frumos!
Răspuns la discuția Acte pfa sau ii
Buna seara!imi cer scuze nu m am exprimat eu bine...dupa ce imi deschid firma ce autorizatii trebuie sa iau??si cam cat ar dura?ex:sanepid,pompieri,etc
Discuție Acte pfa sau ii
Buna seara! Imi puteti spune va rog ce autorizatii imi trebuie pentru a mi deschide un bar??si daca as angaja pe cineva sa se ocupe de toate actele cat m ar costa ?multumesc frumos si astept un raspuns!
Buna seara!va rog frumos ma puteti ajuta cu ceva?? am inchiriat un spatiu pentru a mi deschide un bar si acum trebuie sa ma racordez la apa,iar cei de la acea firma imi spun ca am nevoie de plan de incadrare in zona si plan de situatie desi eu pe actele spatiului am schita deja facuta!certificatul de urbanism imi trebuie??Multumesc frumos si astept un raspuns cat mai urgent!
Buna seara! Am si eu o nelamurire:vreau sa mi fac un bar pe care trebuie sa l renovez.dupa ce mi deschid o firma trebuie sa iau autorizatii.cand e mai indicat sa le iau?dupa ce termin renovarea barului sau pot si inainte??si un srl in total cam cat costa sa l deschizi?multumesc