avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate luminita29

Activitate luminita29

Răspuns la discuția Divort
Cu gândul la amenzi în ideea de a o speria pe mama sa conștientizeze ca nu e ok sa nu lase tatăl sa ia contact cu copilul

Liliana Gradinaru a scris:

V-ar trebui o informare mai ampla privind toate procedurile incepute. Tatal poate obtine mai mult in functie si de ce a solicitat, nu am idee. Amenzile sunt cu bataie lunga, axati-va sa vada copilul, nu cu gandul la amenzi...

Răspuns la discuția Divort
Mama refuza pe diverse motive ca să nu îl lase pe tata sa vadă copilul sau sa ia contact cu el doar în programul de vizite. Toate aceste probe se pot strange și se pot depune în instanta la divorțul din octombrie corect? Și ce ar putea tatăl sa câștige în sensul asta adică pe lângă vizitele obișnuite poate câștiga în instanta dreptul de a vedea mai des copilul? Poate pune mama în a plăti amenzi în cazul în care împiedica aceste întâlniri? Sau poate tatăl sa ceara domiciliul la el prin aceste dovezi?
Discuție Divort
Bună seara

Am un caz și as vrea sa ma lămuriți.

Tatăl este în divort cu mama...stabilire a doua înfățișare în instanta abia în octombrie. Tatăl are ordonanță prezidențială pt vizita copil un weekend da unul nu.. întrebarea mea e: între vizite ce are voie Tatăl sa facă? Poate vedea copilul gen când scăpa de la gradi? Poate lua copilul o ora doua la plimbare? Poate vb cu copilul pe camera sau la telefon zilnic? Va mulțumesc
Discuție Plata intern
Buna ziua,

As dori sa stiu daca este corect cum calculez.. Voi avea un intern intr-un program internship. Vreau sa ii dau 1650 lei cu 6 ore pe zi. Legea spune Cuantumul indemnizaţiei pentru internship stabilită potrivit alin. (1) este egal cu cel puţin 50% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi se acordă proporţional cu numărul de ore de activitate desfăşurată.
Este corecta suma care vreau sa o dau daca are 6 ore pe zi?
Răspuns la discuția program internship
Nu la instructaj ma refer ci la controlul medical medicina muncii care se face la contractele de munca inainte de angajare.
Buna ziua,


Pentru a incheia un contract de internship, puteti sa imi spuneti va rog daca se aplica aceeasi regula cu medicina muncii? Se face medicina muncii inainte de inceperea programului de internship? Multumesc
Ok insa este o obligatie? Ca asta nu inteleg din lege. Si daca este obligatie, aceste programe unde se inscriu? este exact ca un anunt de angajare pe platforme de angajare? Trebuie trmis si la AJOFM?
Buna ziua,

Conform legii 176/2018 privind internshipul avem urmatorul articol:
Organizaţia-gazdă promovează public, în scris şi/sau online, programele de internship desfăşurate, criteriile, calendarul şi procedura internă de selecţie, responsabilităţile generale pentru fiecare program de internship ofertat, precum şi condiţiile contractuale (numărul de ore şi durata programului de internship, valoarea minimă a indemnizaţiei lunare).
Suntem obligati ca firma sa mentionam undeva? Sa publicam undeva?
Răspuns la discuția Atribuire sarcini delegatii
Nu specifica intern nicaieri , vrem sa specificam si totusi as vrea sa stiu cum corelez aceasta activitate pentru contabilitate si nu pentru HR.
Răspuns la discuția Atribuire sarcini delegatii
Credeti ca as putea avea o justificare legala in acest sens? Doresc sa o prezint si eu mai departe deoarece sunt de acord cu dvs, dar nu stiu ceva legal direct care sa atribuie aceste sarcini departamentului contabilitate. Va multumesc