avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate danielarusu

Activitate danielarusu

Buna ziua

Sora mea avand o pensie de 2100 lei , a primit o adresa de instiintare privind infiintarea unei popriri pentru o suma datorata catre ANAF de 134432 de lei , datorie care se refera la o firma care si a incetat activitatea in urma cu 20 de ani. Vreau sa intreb daca aceasta firma care si-a incetat activitatea in urma cu 20 de ani nu beneficiaza de termen de presprictie si la pensia de 2100 lei ce suma ii poate fi poprita. Avand in vedere ca din pensia respectiva ea plateste lunar in jur de 1500 lei datorii la banca , casa etc, inseamna ca ar putea ramane fara nici un venit practic? Ce ar putea sa faca in acest caz?
Multumesc
Ce inseamna adeverinta de venituri, CONFORMA? Ma refer la adeverinta de vebituri depusa la Casa de pensiii si care nu s-a luat in calcul pina acum.
Buna ziua.
Am o intrebare in legatura cu Casa de pensii. In urma cu 4 luni , adca in luna decembrie 2023 am avut o poprire de la ANAF in suma de 161 de lei. Poprirea a fost facuta de catre ANAF in contul pensiei . Mi s-a oprit atunci o suma de 252 de lei la banca emitenta prin care primeam pensia lunara. Dupa 3 zile, am primit mesaj de la banca ca s-a sistat poprirea in suma de 161 de lei de unde deduc ca s-au virat la ANAF. Astazi 8 aprilie 2024 am primit talonul de pensie si mi s-a oprit , retinut de catre casa de pensiii iar aceasta suma. .Nu inteleg cum , daca a fost poprita acum 4 luni si apoi sistata de ce a fost retinuta din nou. Este un abuz al Casei de pensii? Ce anume ar trebui sa fac?
Multumesc.
multumesc frumos
Buna ziua. Am avut un proces cu Casa Nationala de Pensii care a ajuns in final la Curtea de apel, In principiu, apelul facut de catre Casa Nationala de Pensii a fost respins ca fiind nefondat , Aceast proces s-a incheiat ca fiind definitiv in data de 27.12.2023. Pina la aceasta data 28.02.2024, nu am primit acasa hotararea Curtii. Intrebarea mea este daca pot sa o iau eu de la Curtea de apelc de la arhiva sau registratura, ca sa ii pot da cursul mai departe , respectiv in atentia Casei Nationale de Pensii, sau trebuie sa astept acasa?
Bună ziua! În legătură cu pensia am o întrebare. În anul 2017 am ieșit la pensie anticipat parțială, calculul fiind făcut cu indice de corecție 1.14. În anul 2022 am fost trecuta la pensia pentru limita de vârstă,punctajul fiind mărit fata de cel din 2017 dar, cu același indice de corecție de 1.14. Este corect calculul având în vedere ca în anul 2022 indicele de corecție este 1.41?
Mulțumesc frumos.
Buna ziua!
M-am pensionat anticipat partial in anul 2017 si nu mi s-au valorificat veniturile pina la data de 31.03.2001, reprezentand prima de vacanta,ore suplimentare ajutor sarbatori inscrise in adeverinta prezentata la casa de pensii. Doresc sa stiu daca acestea se recalculeaza deja, sau mi se vor adauga recalculate cu pensia definitiva care va fi in luna februarie 2022.
Multumesc
Buna ziua!
M-am pensionat anticipat partial in anul 2017 si nu mi s-au valorificat veniturile pina la data de 31.03.2001, reprezentand prima de vacanta,ore suplimentare ajutor sarbatori inscrise in adeverinta prezentata la casa de pensii. Doresc sa stiu daca acestea se recalculeaza deja, sau mi se vor adauga recalculate cu pensia definitiva care va fi in luna februarie 2022.
Multumesc
Răspuns la discuția calcul pensie septembrie 2019
va multumesc frumos pentru rabdare si raspunsuri.