avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate mnmnmn

Activitate mnmnmn

Buna ziua!
Din 06.01.2016. am fost in somaj pana pe 22.02.2016.Incepand cu 23.02.2016. m-am angajat cu CM pe perioada nedeterminata,desfasurandu-mi activitatea la peste 50 km fata de domiciliul din CI.Nu am luat prima de incadrare( cei 1000 de lei care se acorda daca lucrezi la peste 50 de km de domiciliu)deoarece mi s-a spus ca am timp 1 an de zile de la data angajarii sa depun cerere si sa ridic acesti bani(si in lege tot asa se spune).Pe parcurs am tot intrebat la cei de la somaj si mi-au spus ca am timp,ca ei ma sfatuiesc sa-i ridic la aproape un an de la data angajarii.Azi 13.12.2016 am fost la cei de la somaj(AJOFM PRAHOVA-PLOIESTI) si mi-au spus ca noua lege care s-a aplicat de la 1 decembrie 2016 (ordonanta 60 -completari la legea 76/2016) prevede ca in termen de 30 de zile de la data angajarii trebuie sa fac cerere sa primesc prima de incadrare,deci in cazul meu am pierdut banii.M-au pus ei sa fac o cerere catre domnul director,dar mi-au zis ca nu am nici o sansa sa mai iau prima de incadrare deoarece eu m-am angajat pe 23.02.2016. si au trecut mai mult de 30 de zile de la data angajarii.Eu in situatia asta ma simt nedreptatit cu "modificarile astea de peste noapte".Va rog sa-mi raspundeti ce pot face,cum sa procedez,nu cunosc prevederile noii ordonante.
BUNA ZIUA!


Daca am 2 locuri de munca si imi iau concediu medical si la unul dintre ele merg la serviciu este vreo problema?
Ma poate gasi cineva si sa-mi ceara banii inapoi?Se poate vedea UNDEVA ca intr-un loc am avut concediu medical si in alta parte am lucrat?
Nu ma intereseaza ceva legal,ma intereseaza sa fie bine pt mine si sa mai pot lungi un pic timpul de a lucra in 2 locuri,dar nici sa am probleme cu statul acum sau mai tarziu.
Discuție somaj
BUNA SEARA!
Eu am fost somer din 06.01.2016. primind indemnizatie,apoi m-am angajat pe perioada nedeterminata din 23.02.2016. la peste 50 de km de domiciliu.Am primit din 23.02.2016(data angajarii )30% din valoarea somajului.Am auzit ca de la 1 decembrie 2016 se schimba legea si se ofera 12500 lei pentru cei care au loc de munca la peste 50 de km de adresa de domiciliu si isi schimba domiciliul din CI sau 0,50 lei/km/zi( dar nu mai mult de 55 lei/zi) pentru cei care lucreaza la peste 15km de domiciliu.EU BENEFICIEZ DE ACESTE NOI LEGI DE LA 1 DECEMBRIE 2016?DACA IMI SCHIMB DOMICILIUL POT PRIMI CEI 12500 LEI INTEGRAL?sau daca nu imi schimb domiciliul in buletin pot primi de la data angajarii cei 0,50 lei/km/ zi( dar nu mai mult de 55 de lei/zi) din ziua in care m-am angajat (23.02.2016)raportat la numarul de zile lucratoare pe luna.Altfel spus pot cere drepturile integral raportandu-ma la noua lege sau ma incadrez decat partial adica de la 01.12.2016.
va multumesc!
Răspuns la discuția somaj
buna ziua! . in ziua depunerii dosarului PT SOMAJ se primeste aceasta decizie PT STABILIREA DREPTULUI LA INDEMNIZATIA DE SOMAJ??????Exemplu practic: azi depun dosarul si peste 2 zile ma agajez...primesc 30%?
Discuție somaj
daca de exemplu astazi depun dosarul de somaj si maine gasesc de lucru pe perioada nedeterminata ,mai am dreptul la cei 30% din valoarea somajului. IN CAT TIMP TREBUIE SA ANUNT CA MI-AM GASIT DE LUCRU?
DACA DE EXEMPLU ASTAZI MI-A PRIMIT DOSARUL DE SOMAJ INSEAMNA CA SUNT INREGISTRAT NU? SI DECI MAINE DACA VIN SI ANUNT CA AM GASIT DE LUCRU AM DREPTUL LA CEI 30% NU?
Nu au vrut sa-mi primeasca dosarul de somaj deoarece pe ultima luna lucrata( decembrie 2015 - s-a incheiat CIM pe data de 23 dec 2015)nu am avut trecut calculul acela in tabelul din anexa 11( DOAR PENTRU ULTIMA LUNA NU AM AVUT ACEL CALCUL PT CA NU SE PUTEA0; CEI DE LA FIRMA MI-AU ZIS CA NU AU CUM SA-MI TREACA SI ACEASTA LUNA DEOARECE ABIA IN IANUARIE 2016 AU CALCULUL. eu in situatia asta ce fac.?...pierd si vechime si banuti...m-am plimbat si pe drum(STAU IN BUCURESTI DAR DOMICILIUL E IN PLOIESTI) ...din cauza ca cei de la ajofm prahova sunt prea exigenti. EU CRED CA TREBUIA SA-MI PRIMEASCA DOSARUL...CE TREBUIE SA MAI ASTEPT PANA LUNA VIITOARE.?...DE CE SA PIERD EU VECHIME, BANI? DACA NU SE POATE ELIBERA ACEL CALCUL INTR-UN TIMP SCURT, EU CRED CA NU AU PROCEDAT CORECT. EU PIERDEAM NU STATUL
Discuție somaj
cat timp esti in evidenta celor de la somaj?
daca in nov. 2003 - mai 2004 am avut indemnizatie de somaj ca absolvent liceu dar fiind la facultate la seral si acum vreau sa-mi depun actele pt somaj (incetare contract munca) pot fi gasit acum 2015(o sa duc diploma acolo) ca in acea perioada am luat somaj fiind la o forma de invatamant?