avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate arcani

Activitate arcani

Buna ziua,
Ma intereseaza daca in structura primariilor exista un oficiu cu atributii de control al asociatiilor de locatari.
Cheltuielile cu regia apartamentelor difera intre asociatii cu mai mult de 25% in aceeasi localitate ( acelasi cartier).
De asemenea, cine altcineva ar putea verifica activitatea unei asociatii de locatari.
Mulțumesc frumos.
Buna seara.
Este legala reangajarea unui salariat care s-a pensionat , pe acelasi loc de munca ?
Mulțumesc.
Buna ziua.
In ce conditii legale pot fi reduse, de catre angajator , sporurile salariale fara ca conditiile de munca sa se fi modificat ?
Mulțumesc.
Buna ziua.
Am depus in contul curent personal , la o banca ,o suma de bani reprezentand valoarea unui apartament vandut de parinti in urma cu 10 ani..
Banca solicita , pe langa declaratia de provenienta a banilor si un document justificativ.
Este legala solicitarea bancii ?
Mulțumesc.
Buna ziua.
Sunt în anul 3 facultatea de asistente de medicina Timișoara. Doresc sa-mi desfășor activitatea, când voi absolvi facultatea, intr-un cabinet stomatologic. Pana atunci, cum pot sa efectuez practica intr-un cabinet stomatologic , fără remunerație și fără ca medicul dentist,(PFA) dispus sa ma accepte în cabinet , sa nu aibă probleme cu ITM-ul sau Fiscul? Ce variante legale sunt acum ?
Mulțumesc.
Buna ziua,
Am avut chiriasi intr-un apartament . Acestia au parasit apartamentul si refuza sa plateasca restantele la intretinere.
Acestia au popriri pe salariu ,prin executare pentru un credit nerambursat si nu detin vreo proprietate imobiliara sau de alta natura care sa poata fi executate prin actiune in justitie.
Intrebarea mea este :daca nu pot recupera prin actiune judecatoreasca datoriile lasate de acestia , ce alta sanctune legala pot obtine ?
Multumesc,