avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate utillllizator01

Activitate utillllizator01

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti, daca se poate, in urmatoarea problema:

La data de 19.10.2016 societatea la care aveam calitatea de asociat a incheiat un contract de credit bancar, pentru 60 luni.
Tot la aceeasi data, am incheiat contract de fidejusiune cu banca, in care m-am obligat sa platesc integral sumele restante, in cazul in care imprumutatul nu plateste.

La data de 06.03.2017 am cesionat partile sociale si nu am mai detinut nicio functie in cadrul societatii.

Intrebarea mea este urmatoare: mai am vreo obligatie in cadrul contractului de credit, in calitate de fidejusor, daca nu am mai avut calitatea de asociat inca din martie 2017?
Banca se poate indrepta doar impotriva debitorului principal sau ma poate executa si pe mine?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Supun si eu atentiei dvs. urmatoarea speta: tatal meu (cetatean roman si rezident italian) a decedat in anul 2018. A fost dezbatuta succesiunea atat in Romania cat si in Italia, mostenitorii legali fiind eu (in calitate de fiica) si sotia supravietuitoare (nu este mama mea), insa, nu a fost efectuat partajul.

Intrebarea mea este urmatoarea: pot solicita in cadrul actiunii de partaj ca, instanta romana sa partajeze atat bunurile din Romania cat si cele din Italia? Este posibil acest lucru?

Mentionez ca, am incercat partajul in mod amiabil insa, nu am ajuns la un numitor comun,

Multumesc anticipat.


Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.
Am inteles ca mostenirea se accepta si printr-un inscris sub semnatura privata, nu doar autentic..
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: inscrisul sub semnatura privata prin care am acceptat mostenirea de pe urma defunctului meu tata trebuie comunicat celorlalti mostenitori sau trebuie inregistrat la o autoritatea publica?

Multumesc!
Buna ziua!

Am si eu urmatoarea problema: in urma cu putin timp am incercat sa accesez un credit insa, nu am putut intrucat, figurez in BC, cu o datorie de 1700 lei, pentru un credit contractat in 2003.

Am solicitat bancii care m-a raportat sa imi comunice toate documentele si dovezile de unde rezulta aceasta datorie, fiind dispusa sa o achit daca se dovedeste a fi reala.

Sincer, nu imi amintesc sa fi contractat la aceasta banca niciodata, nu am niciun document in acest sens.

Am trimit deja 2 adrese catre banca, insa, nu am primit niciun raspuns, motiv pentru care as vrea sa ma adresez in instanta pentru a solicita radierea datelor negative cu privire la persoana mea.

Intrebarile mele sunt: care este instanta competenta si care ar fi taxa judiciara de timbru pe care trebuie sa o achit?

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am si eu urmatoarea intrebare: sotia unei cunostinte a fost accidentata pe trecea de pietoni de un barbat, ea fiind in coma la spital.
Intrebarea este urmatoarea: sotul ce trebuie sa faca acum? Trebuie sa depuna plangere penala, trebuie sa se contituie parte civila?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspuns!

Ideea este ca, am primit in luna iunie de la ANAF decizia privind atragerea raspunderii solidare a administratorului societatii. Problema este ca intre 2008 si 2018 nu am mai primit niciun act de la ANAF.

In momentul in care ma vor executa silit pot invoca prescpriptia?
Sau pot intra in acest moment in procedura insolventei?

Va multumesc!
Buna ziua!

Am si eu urmatoarea intrebare: o firma inactiva care are datorii catre stat peste 40.000 lei dar fara bunuri mobile/imobile poate solicita intrarea in insolventa?

Sau care este cea mai buna varianta pentru a fi radiata?

Multumesc anticipat!
Buna ziua!

Stiti ceva daca pentru cabinetele individuale de avocat se aplica Regulamentul nr. 2016/679, respectiv daca sunt obligate sa isi desemneze o persoana responsabila cu protectia datelor cu caracter personal?

Multumesc anticipat!