avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate profesor44

Activitate profesor44

In cazul optării: Dauna totala economica trebuie predat bunul avariat firmei licitatoare asupra vehiculului accidentat?
Multumesc!
Se poate contesta p.v de constatare contravenție (lipsa rovinieta valabilă) emis pe numele fostului proprietar autovehicul fara a plati amenda specificată în p.v ?Mentionez că la data stabilirii contravenției nu mai eram detinatorul de drept a autovehicolului.!
Discuție Codul rutier
Buna ziua,
Se poate circula cu un moped pe drumurile publice de pe raza altui consiliu local decat cel care a înregistrat vehiculul cu numere galbene cu respectarea celorlalte dispozitii prevazute in OUG nr.195/2002 ?
Cum se procedeaza in cazul in care un vanzatorul vinde masina cu vicii ascunse?
Răspuns la discuția Moștenire
Mulțumesc ptr.răspuns!
Discuție Moștenire
După decesul tatălui meu,mama începe procesul de moștenire.A căta cotă parte sunt îndreptățit din casa părinteasca după acest proces,lipsit de acte testamentare .Menționez că mai am o soră pentru care mama a decis sa-si lase partea.Am eu dreptul să stabilesc prin evaluator legal valoarea casei?
Buna ziua.Dupa o constatare amiabila de accident rutier firma asiguratoare decide ca plata de despagubire sa fie suportat egal de ambii conducatori auto dupa analiza de dosar.Întrebare:În cazul meu cine suportă cheltuielile de reparații dacă autoturismul implicat în accident se afla pe numele fostului proprietar la data producerii evenimentului.Precizez ca proprietarul a dat declaratie la notariat ca să-l reprezint la firma de reparatii!